Zika Virüsü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?


Zika Virüsü;Uganda’da 1947’de Zika Ormanları’nda ilk olarak görülmüştür.Daha sonra Afrika ve Asya’da da görülmüş olup, Brezilya’dya kadar yayılmıştır.Şuanda ABD’nin güney bölgelerini de tehdit etmektedir.İnsanlara sivrisinek vasıtasıyla bulaşmaktadır.Özellikle çocukların beyin gelişimine zarar vermektedir.Yeni doğan bebeklerde mikrosefaliye (küçük kafa) yol açmaktadır.

Salgın kaynaklı virüs ölümlere sebep olmaktadır.Son haberlere göre Brezilya’da şu ana kadar 51 bebek virüs nedeniyle öldü.Peki virüs vücuda girdiğinde ne gibi belirtiler göstermektedir;İlk olarak ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı gibi belirtiler gösteriyor. Virüs bulaştıktan sonra belirtiler yaklaşık bir hafta içinde ortaya çıkmakta olup; kanda birkaç gün duran virüsün bazı kişilerde daha da uzun kaldığını araştırmalar göstermektedir.

Virüs gebe bayanlara bulaştığında ise; Henüz doğmamış bebeklerin beyinlerinde küçülme ve hasara, hatta ölüme kadar sebep olmaktadır.

Henüz bir aşısı olmayan virüs için şuanda devletler harekete geçti,hamile bayanların ise Amerika kıtasına seyahat etmeleri önerilmemektedir. Ayrıca; uzun kollu kapalı kıyafetler giyilmesi virüs için alınacak önlemlerden sadece birkaç tanesi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir