Ziggurat Nedir? Ziggurat Hakkında Bilgi


Ziggurat
Ziggurat

Ziggurat dediğimiz yapı Antik Mezopotamya’da bulunan ve tanrılar için yapılmış tapınaklardır. Neredeyse her büyük şehrin merkezinde bir tane Ziggurat adı verilen geniş bir yapı vardı. Ziggurat inşa etme geleneği Sümerler’ce başlatıldı. Ancak zigguratlar Antik Mezopotamya halkı bayan escort için önemli bir yere geldi ve Sümerler’in yanı sıra Akadlar, Babiller ve Asurlular gibi diğer uygarlıklar da ziggurat inşa etmeye başladı.

Zigguratların tabanları bir kare şeklindeydi ve yükseldikçe daha küçülüyordu. Bildiğimiz tapınak formundaydılar. Genelde 2 ile 7 katlı yapılar şeklindeydi.

Bazı zigguratların çok büyük olduğu düşünülmektedir. Tahminlere ve araştırmalara göre en büyük ziggurat Babylon’daydı. Bu zigguratın tabanı 91,4 X 91,4 şeklinde bir kare alandı. Yüksekliği de neredeyse aynı şekilde 91-92 metreydi.

Ziggurat
Ziggurat

Zigguratlar şehrin ana tanrıları için bir tapınak olması adına inşa edilirdi. Antik Mezopotamya’da her şehirde bir Ana Tanrı’ya inanılırdı. Mesela Murdock, Babil’in Tanrısı; Enki, Eridu’nun Tanrısı; Ishtar (İştar), Nineveh’in Tanrısı olarak bilinirdi.

Zigguratların tepesinde rahipler tanrılar için kurban ve diğer ritüelleri gerçekleştirirdi. Tapınaklarını yüksek yapmalarının sebebi de gökyüzüne yakın olunca Tanrı’lara da yakın olabilecekleri içindi.

Zigguratların bir çoğu son bin yıl içinde yıkılmıştır. Örneğin Büyük İskender MÖ 330 yılında Pers İmparatorluğu’nu fethettiğinde Babil’deki ünlü zigguratın bir harabe olduğu biliniyor. Chogha Zanbil’deki ziggurat son ayakta kalan zigguratlardan biridir. Bazı zigguralar yeniden inşa edildi veya yeniden inşa edildi. Ur kentindeki ziggurat, bir şekilde yeniden inşa edilmiş ziggurattır.

  • Babylon’daki ziggurat’a Etemenanki adı verildi. Bu, Sümer’de “Cennet ve Dünya Arasında Kurulan Tapınak” anlamına geliyordu.
  • Zigguratların tepesine sadece bir kaç yol ile gidilebilirdi. Bu üst kısmı korumaya ve rahiplerin ritüellerini istedikleri zaman gizli tutmalarına olanak veriyordu.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir