Yoğurt’u Kim Buldu?


Yoğurt

Yoğurt son derece besleyici ve afiyetle yediğimiz bir süt ürünüdür. Ayrıca Yoğurt, besin değeri yüksek, laktik fermantasyon sonucu elde edilebilecek olan ve içerdiği canlı laktik asit bakterileri ile fermente edilebilen bir süt ürünüdür. Sütü yoğurt haline getirmek için kullanılan bakterilerden bir diğeri ise Lactobacillus Bulgaricus‘dur.

Yoğurdun ilk kez kimler tarafından üretildiği bilinmemekle birlikte birçok kültürün yoğurdu kullandığı ve kendilerini yoğurdun mucidi olarak lanse ettikleri bilinmektedir. Tarihsel olarak bakıcak olursak yoğurdun 6000 yıldır tüketildiği bilinmektedir. Yüksek kalsiyum oranı riboflavin, protein, B12, B6 vitaminleri içerdiğinden dolayı en çok tüketilen gıda maddeleri arasındadır.

Tahminlere göre yoğurdun anavatanı Orta Asya‘dır. Ayrıca Fransız kaynaklarına göre de göçebe, barbar yemeği olarak da adlandırılmaktadır. Yoğurt ismi tamamen Türkçe kökenli bir sözcüktür, ayrıca çoğu dilde de bu şekilde anılmaktadır. Rusça’da bir Yoğurt olarak geçmesine karşın Bulgar ve Rus kaynaklar yoğurdu bir Bulgar buluşu olarak tanıtma çabasındadırlar.

Avrupa’nın yoğurt ile tanışmasını ise Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde olmuştur. Kanuni’nin emriyle Balkan sancaklarından bazı Avrupa kralalrına şifalı yiyecek olarak yoğurt sunulmuş ve bu faydalı yiyecek Avrupa’ya da yayılmıştır. Yoğurt’un sadesi olduğu gibi günümüzde meyveli çeşitleri de bulunmaktadır. Ayrıca yoğurttan ayran, cacık gibi içeceklerde elde edilebilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.