Yıldız Tilbe kimdir?


Yıldız Tilbe

Yıldız Tilbe, İzmir Konak ilçesine bağlı Gültepe semtinde 6 kardeşten en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Babası tekel fabrikasında çuval taşıyan bir işçi, annesi ise küçük bir bakkal işletiyordu. Yıldız Tilbe anne tarafından aslen Tunceli’li Zaza ve Kürt asıllı, baba tarafından ise Aslen Ağrı Doğubayazıt’lıdır.  Gültepe Lisesinde okurken eğitimini yarıda bırakarak evlenmiş ve bu evliliğinden Sezen adında bir kızı olmuştur. Eski eşinin ismi Güngör Karahan’dır. 1984 yılında evlenmiş 1989 yılında boşanmıştır.

1990 yılında İzmir’de Pırlanta Pavyon adlı bir mekanın önünden geçerken içeri girmiş ve burada çalışmak istediğini belirtmiş oranın sahibi ise bir şarkı söylemesini istemiş ve anında iş alındığını belirtmiştir.

Sonrasında ise usta ses Sezen Aksu‘nun buraya geldiğini gören Yıldız Tilbe Sezen Aksu’ya sizi çok seviyorum bu nedenle kızımın ismini bile Sezen koydum demesi ile tanışmıştır. Sezen Aksu’da kendisine telefon numarasını vermiş seni İstanbul’a bekliyorum demiştir. Ardından müzik kariyerinin en büyük çıkışı için İstanbul’un yolunu tutmuştur.

1994 senesinde ilk albümü Delikanlım ile tabiri caizse ortalığı yakıp kavurmuş, adından yıllarca söz ettireceği o andan itibaren belli olmuştur. İlk klibini Cenk Torun’la birlikte oynadığı “Delikanlım” adlı parçaya çekti. Sonraki albümlerinde da başarılı çıkışlar yaptıysa da, ilk albümünde yakaladığı popülariteyi yakalayamadı. Bu süreçte adı daha farklı nedenlerle anıldı. Yıldız ise söz konusu süreci ve bunun müziğine yansımalarını,”Yaşadıklarımla anıldığım için, şarkılarım dikkate alınmadı” şeklinde yorumluyor.

Yaşadığı her kötü olaydan bir ders çıkarttığını ve müzikle ilgili olan herşeyin kendisine büyük mutluluk verdiğini söyleyen Yıldız, hedefinin ileride de işini iyi yapan bir sanatçı olmak olduğunu ve ömrünün yettiği yere kadar da müzik yapacağını belirtiyor. Tarkan ve Deniz Seki gibi pek çok ünlü şarkıcıya şarkı sözleri veren Yıldız, müzik piyasasının üst sıralarında olmasına rağmen, bir şekilde “farklı” durmayı başararak kendine özgü bir yer ve denge tutturmuş durumda.

“Delikanlım” albümünden sonra yayınladığı “Dillere Destan” (1995) albümü de iyi eleştiriler aldı ve çok satan bir albüm oldu. Yıldız Tilbe ilerleyen yıllarda sırasıyla “Aşkperest” (1996), “Salla Gitsin Dertleri” (1998), “Gülüm” (2001), “Haberi Olsun” (2002), “Yürü Anca Gidersin” (2003) “Yıldız’dan Türküler” (2004) ve yine 2004 yılında “Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım” isimli albümleri çıkardı.Daha sonra (2005) yılında “Papatya Baharı”,(2006) yılında “Tanıdım Seni”,2008 yılında “Güzel” 2009 yılında da “Aşk İnsanı Değiştirir” albümünü çıkardı.

2017 yılında ekranların sevilen yarışması O Ses Türkiye’de jüri olarak yer almıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.