izmir escort bayan

Yerebatan Sarnıcı hakkında bilgi


İstanbul’a büyük ve güzel eserler kazandıran Bizans  İmparatorluğu Justinianus kilise, saray ve dikilitaşlardan  başka sarnıçlar da yaptırmıştır.

İmparator İstanbul’un her zaman kuşatılma tehlikesi karşısında kalabileceğini düşünüyor, böyle bir kuşatmada şehrin susuz kalabileceğini biliyordu. Bunun için çeşitli yerlere sarnıç yaptırdı. Bugün Yerebatan Sarayı adıyla anılan sarnıç bunların en büyüğü idi. Bu sarnıcın suyu 19 km. uzaklıktaki Belgrad ormanlarından Cebeciköy kemeri ile geliyordu.

Sarnıçta , 12 sıra üzerine 4 metre aralıkla sıralanmış tam 366 mermer sütun vardır. 140 metre uzunlukta ve 70 metre genişlikte bir alanı kaplar. Tavan yüksekliği 8 metredir.Yağmur mevsiminde dibindeki su bir metre yükselir ve en sıcak aylarda bile en serin kalır.

Vaktiyle sarnıcın üzeri küçük evlerle dolmuştu. Bu evlerde oturanlar bir delik açarak aşağıdan buz gibi su alır, meyve ve sebzelerini oraya kova ile sarkıtırlarmış. Şimdi, üzeri  açılmış park haline getirilmiş bulunuyor. Kayıkla da dolaşılabilen sarnış ziyaretçilerin çok ilgisini görür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir