Yenidoğan Sarılığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?


Yenidoğan sarılığı

Bebeklerde Sarılık Nedir?

Yenidoğan sarılığı bebeğin cildinin ve gözlerinin sararmasıdır.Yenidoğan sarılığı bebeklerin yüksek bir bilirubin seviyesine sahip olduğu, kırmızı kan hücrelerinin normal çöküşü sırasında oluşan sarı bir pigmentin ortaya çıkmasıyla oluşur.

Yenidoğan sarılığı, bebeğin karaciğeri geliştikçe ve bebek beslenmeye devam ettikçe ortadan kalkacaktır.Bu durum 2 veya 3 hafta sürebilir. 3 haftadan uzun süren  sarılık altta yatan bir durumun belirtisi olabilir.Ayrıca yüksek bilirubin seviyeleri bir bebeği sağırlık, serebral palsi veya diğer beyin hasarı riski altında bırakabilir.

SARILIĞA NEDEN OLABİLECEK HASTALIKLAR;

  • Hemoraji (İç kanama)
  • Sepsis (Bebeğin kanında enfeksiyon)
  • Diğer viral veya bakteriyel enfeksiyonlar
  • Karaciğer bozukluğu
  • Bir enzim eksikliği
  • Annenin kanı ve bebeğin kanı arasındaki uyumsuzluk

Bebeğinizin kırmızı kan hücrelerinin anormalliği hızla parçalanmasına neden olur.

BELİRTİLER

Cildin ve gözlerin beyazlarının sararması bebek sarılığının ana belirtisidir.Bebek sarılığını kontrol etmek için bebeğinizin alnına veya burnuna hafifçe bastırın.Bastırdığınız yerleri sarı görünüyorsa muhtemelen bebeğinizin sarılığı vardır.

RİSK FAKTÖRLERİ

  • Prematüre Doğum:Prematüre bebeklerin ciddi gelişmemiş karaciğer ve az miktarda bağırsak hareketleri vardır. Bu da yavaş bir filtreleme ve nadir olarak bilirubin atımı anlamına gelir.
  • Anne sütü ile beslenme:Anne sütünden yeterli miktarda besin veya kalori alaman veya susuz kalan bebeklerde sarılık gelişme olasılığı daha yüksektir.
  • Kan Uyuşmazlığı:Bir anne ve bebek farklı kan türümne sahip olduğunda annenin antikorları plesantaya geçer ve fetüsün alyuvarlarına saldırarak parçalanmaları hızlanır.
  • Doğum sırasında morarma:Bu olay kırmızı kan hücrelerini daha hızlı bozarak, bilirubin düzeylerini yükseltebilir.

SARILIK TEDAVİSİ

Hafif bebek sarılık genellikle iki veya üç hafta içinde kendi kendine kaybolur. Orta derecede veya şiddetli sarılık için bebeğinizin yenidoğan çocuk odasında daha uzun süre kalması veya hastaneye tekrar başvurmanız gerekebilir.

Bebeğinizin kanındaki bilirubin düzeyini düşürmek için tedaviler;

IŞIK TEDAVİSİ (Fototerapi):

Bebeğiniz mavi-yeşil spektrumda ışık yayan özel bir lambanın altına yerleştirilir.Işık bilirubin moleküllerinin şeklini  ve yapısını hem idrarda hem de dışkıda salınabilecek şekilde değiştirir.Tedavi sırasında bebeğiniz sadece bebek bezi ve koruyucu göz yamaları kullanır.

Işık terapisi, ışık yayan bir ped veya yatak kullanımı ile desteklenebilir.

İNTRAVENÖZ İMMÜNOGLOBULİN (IVLG):

Sarılık anne ve bebek arasındaki kan grubu farklılıkları ile ilişkili olabilir.Bu durum bebeğin anneden kırmızı kan hücrelerinin hızla parçalanmasına katkıda bulunan antikorları taşıdığı ile sonuçlanır.

İmmünoglobulinin intravenöz transfüzyonu (antikor seviyelerini azaltabilen bir kan proteini) sarılığı azaltabilir ve bir değişim transfüzyonu ihtiyacını azaltabilir.

KAN NAKLİ:

Nadiren şiddetli sarılık diğer tedavilere cevap vermediğinde, bir bebeğin kan transfüzyonu gerekebilir. Bu küçük miktarlarda kanı tekrar tekrar çekmeyi ve bunu donör kanla değiştirmeyi böylece yenidoğan bakım ünitesinde gerçekleştirilen bir prosedür olan bilirubin ve maternal antikorları seyreltmeyi içerir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir