izmir escort bayan

Windsor Kalesi hakkında bilgi


Windsor Kalesi nerede?

Windsor Kalesi , Berkshire’ın İngiliz ilçesinde bulunan Windsor’da, dünyanın en kalabalık kalesidir ve William Fatih zamanına kadar uzanan ve sürekli olarak işgal edilen en eski kaledir. Kalenin zemin alanı yaklaşık 484.000 feet kare.

Londra’daki Buckingham Sarayı ve Edinburgh’daki Holyrood Sarayı ile birlikte, İngiliz hükümdarı’nın en önemli resmi konutlarından biridir. Kraliçe 2. Elizabeth, yılın birçok hafta sonunu kale’de geçirir ve devlet ve özel eğlencelerde kullanır.

İngiltere krallarının ve krallarının çoğunun, garnizon kalesi, ev, resmi saray ve bazen hapishaneleri olan kalenin yapımı ve gelişimi üzerinde doğrudan etkisi vardı. Kale tarihçesi ve İngiliz monarşisinin tarihi ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı.

Kronolojik olarak kalenin tarihi, onu işgal eden hükümdarların hükümdarlığı boyunca izlenebilir. Ülke barışa vardığında, kale geniş ve görkemli dairelerin eklenmesiyle genişletildi; ülke savaş halindeyken kale daha da güçlendirilmiştir. Bu model bugüne kadar da devam etmiştir.

Windsor Kalesinin Tarihçesi

Windsor Kalesi ilk olarak 1066’dan 1087’de ölümüne kadar hüküm süren fatih William tarafından yaptırılmıştır. Orijinal ahşap kale bugünkü Yuvarlak Kulenin (“A”) yerinde durmaktadır. Kale, kolayca savunulabilir konumu nedeniyle kısmen seçilen Londra’yı çevreleyen savunma amaçlı savunma yüzüğünün bir parçasını oluşturdu. Şu anda kale bugün görülen kalın taş duvarlardan ziyade ahşap bir çardak tarafından savundu. William kalesinin özgün planı bilinmiyor, ancak bu tamamen bir askeri üs ve bu erken dönemden itibaren yapısal bir şey kalmıyor.

Halefi William II
‘nin yapıyı iyileştirdiği ve büyüttüğü düşünülse de, Fatih’in en küçük oğlu Kral Henry ben kalede yaşamanın ilk egemeniydi. Kendisinin ve karısının istikrarsızlığından dolayı kendi güvenliğinden endişe duyan eşi Matilda, İskoçya’da ikamet etti ve Whitsuntide’i [2] 1110’daki kalede kutladı. İkinci evliliğini Godfrey’in kızı Adela’ya verdi. Louvain, 1121’de kalede yer aldı.

Windsor’un doğu tarafı.
Windsor’daki en eski kalıntı binalar 1154 yılında tahttan indirilen Henry II döneminden kalmıştı. Eski kale çevresindeki ahşap palisadın kare kulelerle serpilmiş taş bir duvarla değiştirildi. Bu savunma duvarının çok değişmiş bir kısmı bugün doğu terasında neler görülebilir. Henry II ayrıca, kalenin ortasındaki düzensiz höyüğün üzerindeki ilk taş kalıntısını yaptı.

1189’da, Kalesi Prens Yuhanna’ya Karşı Birinci Barones Savaşı sırasında kuşatıldı. Kral’ın Galya birlikleri sonunda uçuş yaptı ve John kaçtı Fransa’ya . Daha sonra Runnymede’de 1215’de John, şimdi Kral, Magna Carta’yı imzalamak zorunda kaldı. 1216’da yine Birinci Baron Savaşında kaleye tekrar kuşatılmıştı, ancak bu kez alt koğuşun yapısına ciddi hasar verilmesine rağmen saldırıya karsı durdu.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir