Warp teknolojisi ve ışıktan hızlı yıldız gemisi projesi


warp-teknolojisi-

Dünya dışındaki ilk adımımız Ay’dı şimdi ise bizi Mars beklemekte. Ancak bu adımlar biz dünya insanları için çok büyük olsa da evrensel boyutta yan komşumuzun kapısını çalmak bile olmayabilir. Ne olursa olsun bilim adamları araştırmalar yapmakta ve evreni keşfetmek için daha uzaklara yolculuk yapabilmek için çalışmalarına devam etmektedirler.

Evrendeki nihayi hız sınırı olarak ışık hızı gösterilmektedir ve hiçbir hızın ışık hızını geçemeyeceği düşünülmektedir. Peki o zaman ışık hızına ulaşırsak ve ışık hızına ulaşacak uzay gemileri yaparsak o zaman evreni keşfedebilecek miyiz? kesinlikle hayır. Çünkü ışık hızı saniyede 300 bin km’ye ulaşan bu hız evrensel boyutta bizlere yetmeyecek ve karınca misali ilerlememizi sağlayacaktır.

warp-teknolojisi-

Warp teknolojisi nedir?

Evrende yolculuk yapmamıza olanak sağlayacak ve çok daha uzak galaksilere yolculuk yapmamızı sağlayacak olan warp teknolojisi ışıktan daha hızlı giden bir teknoloji değildir. Peki ışıktan daha hızlı değilse ve ışık hızı da evrensel boyutta zaten karınca yürümesi ile eşit seviyede ise warp teknolojisi ne işe yarar?

Warp teknolojisi ışıktan hızlı olmasa da ışıktan daha hızlı gitmemizi sağlamaktadır. Geçtiğimiz yıllar içerisinde NASA araştırmacıları warp motoru teknolojisini labaratuvar ortamında geliştirmeye başladılar.

Warp motorlarının çalışma prensibi ve warp gemisi

Warp motorlarının çalışma prensibinde, ışıktan daha hızlı gitmek yatmaktadır. Yapılacak olan uzay gemisi iki adet halka metal ile çevrenilecek ve bu halkalar uzay gemisi etrafında dönecektir.

Bu halkaların dönmesi ile oluşan elektirik akımları uzay gemisinin etrafında bir warp balonu oluşturacaktır. Oluşturulan balon enerji alanı yaratacak ve uzay büktüğü sırada geminin parçalanmasını önleyecektir. Warp gemisinin hemen dışında bulunan halkanında dışında bulunan ve halka şeklinde olan warp motorları uzayı halı gibi bükmekte, geminin arka tarafı ise yüzeyi tekrardan çarşaf gibi açmaktadır. Daha basit anlatmak gerekirse; uzay gemisinin önü uzay zamanı sıkıştırmakta, arkası ise uzay zamanı genişletmektedir. Bu şekilde uzay gemisi sıfır yerçekiminden dolayı genişleyen uzay zaman dalgası üzerinde yüzebilmektedir.

Daha da basite indirgeyip dünyamızdan bir örnek verecek olursak; Sorfçüler dalganın üzerinden dengelerini koruyarak karaya gelirler. Aslında sorfçu hiçbir şekilde yer değiştirmez, olduğu yerdedir. Sadece dalganın etkisi ile karaya gelmektedir. İşte warp teknolojiside buna benzemektedir.

Uzay zamanı bir nevi dalga etkisi yaparak hızımızın on katı daha hızlı gitmemizi sağlayacaktır. Yani biz ışık hızından daha hızlı gitmeyeceğiz ama sıkıştırdığımız uzay dalgaları ışık hızından daha hızlı olduğundan dolayı bizde o hızla yolcuk yapabileceğiz. Zaten görelilik teorisine göre hiçbir madde ışıktan daha hızlı yol alamaz. Ancak bu kuram uzayın kendisi için geçerli bir kuram değildir.

Warp teknolojisi ile yapılan gemide roket veya ateşleme sistemi kullanılmamaktadır.

Warp teknolojisi fizik yasalarına göre mümkün müdür?

Warp motorunun yapım tekniği fizik yasalarına göre mümkün gözükmektedir. Ancak böyle bir gemiyi yapıp amacına ulaşmak mümkün müdür? şu an için muammadır. Deneyip görmekten başka şansımız yoktur.

Böylece büyük bir projesi gerçekleştirmek için bilinen fizik kurallarını bir kenara bırakarak yeni bir fizik anlayışı gerekmektedir. Ortaya atılan teorilere göre warp balonu sayesinde yerçekimsiz ortamda sörf yapar gibi ilerleyen uzay gemisinin hızı en ışık hızından on kat daha fazla olacaktır.

Warp teknolojisi hayata geçer mi?

Bilim adamları warp teknolojisi üzerinde çalışmalar yapıyorlarsa da önlerinde sorunlarda vardır. Çünkü bu hıza çıkacak enerji miktarı için geminin jüpiter kadar olması gerekmektedir. Bu da imkansızdır. Kuramsal parçacıklar burada devreye girmektedir. Karanlık madde, yüksek basınç altında bulunan sıradışı madenlerdeki enerji kullanılabilmektedir. Bu seçenekler bizlere teknolojik olarak çok uzaktalar.

Böyle bir gemi yapılıyor olsa da enerjiyi sağlayacak egzotik madde bulunmakta zorlanılacaktır. Belki de bilim adamları bu maddeyi buldular bizlere açıklamamaktadırlar.

Başka bir teori

Geminin inşasının bir sorun olmayacağını ancak enerji konusunda büyük sorunlar yaşayacaklarını düşünen bilim adamları bu tür yolculukta enerji sorununu ortadan kaldıracak son bir teori daha ortaya atmışlardır. Bu teoriye göre; böyle bir yolculuk yapmak için öncelikle ışık hızından daha yavaş ilerleyecek uzay gemileri yapılmalı ve gidilecek yere doğru uzanan bir enerji tünelinin inşa edilmesidir. Tabi ki bu teori çok masraflı ve imkansızdır. Bize on ışık yolu uzaklıktaki bir yere yapay bir tünel yapmak için zaten binlere yıl gerekmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe