Volkanik Patlama Riski En Fazla Olan 5 Ülke


volkan

Volkan, yer kabuğunu kırarak yeryüzüne sıcak lavların, gazların ve volkanik küllerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Volkanlar, bu tektonik plakaların birleştiği veya ayrıldığı zayıf noktalarda meydana gelir.

Volkanlar çok fazla hasara neden olur. Yakın çevreyi yaşamak için güvensiz hale getirir. Volkanik kül ve gazlar çevreyi kirletir. Volkanik küller motorların içine girip aksamların erimesine neden olduğu gibi uçakların çalışmasını da tehlikeye atmaktadır.

Volkanlar milyonlarca yıldır uykuda kalabilir ve sonra aktif hale gelebilir. Volkanik püskürme, Karbondioksit, Kükürt dioksit, Hidrojen Florür, Hidrojen klorür, Hidrojen sülfür ve diğer bir çok zehirli gazı etrafa yayabilir. Bu gazlar asidik yağmura neden olan atmosferde karışırlar.

Etiyopya

Etiyopya, en yüksek volkanik patlama riski olan beşinci ülkedir. Erta Ale, 1967’den Etiyopya’da bulunan en aktif yanardağdır. Kuzeydoğu Etiyopya’nın Afar Bölgesi’nde yer almaktadır. Afra Depression, bir badland çöl bölgesinde yer almaktadır.

Etiyopya, bazıları aktif olan ve birçoğu uykuda olan birçok volkan içerir.

Meksika

Meksika, en yüksek volkanik patlama riski olan dördüncü ülke. Fotoğrafta 2015’te en çok patlayan Popocapetepl volkanı var. Meksika ülkesi düzinelerce volkan içeriyor.

Colima, 2017 yılında en genç ve patlayan bir başka aktif yanardağdır.

Japonya

Japonya, en yüksek volkanik patlama riski olan üçüncü ülkedir. Fotoğrafta, 2016 yılında son zamanlarda patlak veren Japonya’nın Sakurijama dağını görebilirsiniz.

Japonya dünyanın en yüksek volkanik dağlarına sahiptir. Nishinosima son olarak 2017’de patlak verdi. 2016 yılında AD Mount Nigata-Yakeyama ve Suwanosejima da patlak verdi.

Japonya, dünyadaki 1500 toplam aktif volkan arasında yaklaşık 150 aktif yanardağ barındıran bir merkezdir.

Filipinler

Filipinler, en yüksek volkanik patlama riski olan ikinci ülke. Fotoğrafta, Filipinler’in Mayon Dağı, 2018’de patlak vermişken çekilmişti. Filipinler’in Bicol bölgesindeki Albay eyaletinde yer alıyor. 2,447 metrelik bir yükseklikte. Bu Mount Mayon, aktif yapısı nedeniyle aktiviteleri için düzenli olarak izlenmektedir. PHIVOLCS tarafından yapılan zirveden 10 kilometre uzakta izlenmektedir.

Filipinler’de hergün faaliyetleri izlenen yaklaşık 25 aktif volkan bulunuyor.

Endonezya

Endonezya, en yüksek volkanik patlama riski olan ülkeMerapi Dağı en aktif yanardağdır. Fotoğrafta son zamanlarda meydana gelen Merapi Dağı’nın patlaması 11 Mayıs 2018. Endonezya’da Merkezi Java ve Yogyakarta illeri arasında yer alır. 1548’den beri düzenli olarak patladı ve bu onu en tehlikeli olanı yaptı.

Endonezya coğrafyası, Avrasya plakası ve Hint-Avustralya plakası arasında, bölgelerin volkanlara karşı en savunmasız olmasının neden olduğu, ani kıvrım bölgelerinden oluşuyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe