Vecihi Hürkuş Kimdir?


Türk havacılık tarihindeki isimler desem ilk akla gelen Sabiha Gökçen olur sanırım. Neden böyle düşünüyorum? Çünkü Sabiha Gökçen Havalimanı isminden dolayı ilk akla gelen budur. Ancak Vecihi Hürkuş adından bir havalimanı veya havacılık ile ilgili bir isimde kullanıldığı görmedim. Bilmiyorsam da benim cahilliğim diye düşünüyorum. Bu yazımda sizlere az önce haberlerde izlediğim sinem haberinden etkilenerek Vecihi Hürkuş kimdir konusunda bilgi vermek istedim. Öncelikle Vecihi Hürkuş hayatı kısaca anlatılacak kadar içeriğe sahip olmadığını belirteyim. Bu arada yakın zamanda Vecihi Hürkuş’un hayatının konu alındığı Vecihi Hürkuş filmi yakında sinema severler ile buluşacakmış.

Vecihi Hürkuş Kimdir?

1896 yılında İstanbul’da doğduğu bilinmekte. Hem mühendis hemde pilottur. Birinci dünya savaşına katılmış ve sonrasında İstanbula’a dönmüüştür. Savaşta aldığı yaralanma nedeni ile İstanbul’a döndükten sonra Yeşilköy’de bulunan Teyyare Mektebi’ne girmiş ve pilot olarak mezun olmuş. Bir çok savaşa katılmasının dışında bir uçak tasarıma imza atmış. Ancak bu projesini tamamlayamamış. Nedeni ise Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanmasıdır. Özellikle kurtuluş savaşında başarılara imza attığı biliniyor. Sakarya ve İnönü başarılı şekilde destek ve keşif uçuşları yapmış. Hatta bir Yunan uçağını düşürdüğü bilinmektedir.

Bana göre işin ilginç kısmı ise 28 Ocak 1925 yılında ilk Türk uçağını imal eder ve hatta havalanır. Sonuçta ise ödü yerine ceza verilir. Nedeni ise izinsiz havalanmasıdır. Bu durum bana nedense Devrim Arabaları isimli filmi hatırlattı. Bu durum sanırım o zamanki bilinçsiz yönetim kadrosundan olsa gerek. Bu durumdan sonra ise Vecihi Hürkuş askeri havacılık alanından ayrılmış. Sonrasında ise kendi işine bakmış…

1930 yılında Kadıköy’de bir keresteciyi kiralamış ve sivil havacılık faaliyetine devam etmiş. Yaklaşık 3 aylık bir çalışma sonucunda ikinci uçağı ancak sivil alanda ilk uçağını tasarlamış. Bu projesi de başarılı olmuş tabi ki. Önce İstanbul Fikirtepe’den Yeşilköy’e ve sonrasında ise Ankara’ya uçmayı başarmış. Tabi ki iş bununla bitmemiş. Vecihi Hürkuş bu projesi için Uçabilirlik Sertifikası için İktisat Bakanlığına başvurmuş. Ancak iş daha ilginç bir hal almış ki bu projeyi kontrol edebilecek vasıfta kimse olmadığı nedeni ile belgesini alamamış. Devamında ise bakanlık izni ile kontroller amacı ile uçağın Çekoslovakya’ya gönderilmesi sağlanmış. Sonuçta ise başarılı bir proje olmuş ve 1931 yılında Çekoslovakya’da belgesini almış. 5 Mayıs 1931 yılında ülkemize getirilmiş.

Vecihi Hürkuş’un Havacılığa Katkısı

Dikkat ederseniz bu kısmın başlığını sadece Türk havacılığa değil havacılığa katkısı şeklinde yazdım. Çünkü gerçekten tüm havacılık için güzel projelere imza atmış biri. Ancak pek bilinmediği de bir gerçek. Neyse ki yakın zamanda sinema aracılığı ile bir nebze adını duyacağınız. Daha öncede filmleri oldu tabi ki. Ancak önümüzdeki Mayıs ayında Hürkuş: Göklerdeki Kahraman adıyla sinemada bizlerle olacak. Elbette bir bir film ile bir hayat öğrenilmez ancak en azından tabi ki orjinale dayanıyorsa bilgi almak iyi olacaktır. Şimdiden iyi seyirler dilerim. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir. Ayrıca Instagram, Facebook ve  Google Plus hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir