Varis Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?


Günümüzde 20 ila 70 yaş arasında sıkça rastlanan  daha  çok genetik  olarak görülen varis yaş, cinsiyet, meslek, şişmanlık, gibi diğer faktörlere bağlı olarakta meydana gelebilmektedir. Varis nedir? Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis olmaması için neler yapılmalı?

Varis Nedir ?

Bacaklarda bulunan toplardamarların uzaması, genişlemesi ve damar kapakçıklarının yetersiz olması nedeniyle oluşan deriden dışarı şişmiş, morumsu damarların adına “varis” denir.

Bir toplardamar çeperinin, iltihaplanma durumuyla birlikte genişlemesi durumunda ortaya çıkar. Varis, toplardamarların sürekli genişlemesidir. Bedendeki bütün toplardamarlarda, sözgelimi yemek borusunun, sidik torbasının, dilin, göden bağırsağının toplardamarlarında varis görülebilir; ama varis dendiğinde ilk olarak alt üyelerin toplardamarlarında genişleme anlaşılır.

Toplardamar üstüne baskı uygulayan kas kasılması ve toplardamar içindeki kapakçıklar, kanın kalbe doğru ilerlemesini sağlar ve toplardamar dolaşımında önemli rol oynarlar. Demek ki varislerin ortaya çıkmasında, yukarıda sayılan etkenlerde değişikliklerin meydana gelmesi gerekir. Tezgahtarlık, berberlik, aşçılık gibi sürekli ayakta durmayı gerektiren bazı meslek dalları varis gelişmesine ortam hazırlar. Ayrıca kanın kalbe geri dönüş yolu üstündeki ya damar içi ya da damar dışı engeller söz konusu olabilir. Toplardamar kapakçıklarının yetersizliklerinde kalıtım ve iç salgı hormonlarının etkisi de söz konusudur. Damarın genişlemesine toplardamar içi yüksek basınç yol açar.

Varisler deri altında mavimtrak şeritler halinde görülürler; bazı noktalarda  az ya da çok sert şişlikler yer alır. Varisler, bacaklarda ağrı, ağırlık duygusu, yorgunluk ve ödemle birlikte görülür. Varislerin en sık rastlanan ihtilatları, toplardamar tıkanıklığı ve çeşitli deri hastalıklarıdır (egzama, deri kalınlaşması, sertleşmesi ve özellikle de yara açılması), çok seyrek görülmekle birlikte toplardamar yırtılmasıdır.

Varis  Oluşumunda Rol Oynayan Etken Faktörler Nelerdir?

Varis
Varis

Genetik – Kalıtım

Varis olan anne- babanın çocuklarında da varis olma olasılığı diğer çocuklara oranla daha yüksektir.

Yaş

Ortalama 30 yaşı aşkın kişilerde, toplardamarlardaki kapakçıklarının işlevini yapamaması ve zayıflamasına bağlı olarak meydana gelir.

Cinsiyet

 Cinsiyette yaş kadar önemli bir faktördür. Öncelikle kadının vücut yapısı erkek kadar kaslı bir yapıya sahip olmamakla birlikte kadınlarda, alt karın içi organlarının ve toplardamarlarının yapısı ve adet zamanında kirli kanın  dışa atımı nedeniyle kadınlarda varis oluşumu  daha kolaydır.

Hamilelik dönemi

Kadınlarda nedeni kesin  açıklanamamkla birlikte özellikle hamileliğin ilk meydana gelen hormonal değişiklikler, ana rahminin büyümesi ve kirli kanın atılamayıp toplardamarları fazla zorlaması varis oluşumuna neden olduğu  söylenmektedir.

Kilolu olmak

Kilolu insanlardaki fazla yağ tabakası yüzünden  karın içi basıncın fazla olması ve toplardamarlara uyguladığı baskı yüzünden oluşabilmektedir.

Meslek

Çalıştığı iş sebebiyle uzun süre ayakta durmak  zorunda olan kişilerde varis oluşumu daha sık görülür.

Varis’te Ne Tip Şikayetler Olur?

  1. Psikolojik bozukluklar
  2. Bacaklarda ödem
  3. Bacaklarda ağırlık hissi
  4. Bacakta bölgesel ağrılar
  5. Gece krampları
  6. Bacaklarda yanma, kaşıntı kırmızı döküntüler
  7. Damarlarda kanama
  8. Zor iyileşen bacak yaraları

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hirudoterapi

Sülük kullanılarak yapılan doal bir tedavi yöntemidir. Günümüzde en  çok tercih edilen doğal yöntemlerden bir tanesi de budur. Hiçbir yan  etkisi bulunmaz.

Skleroterapi

Varisin az ve küçük olduğu zaman uygulanan tedavi yönteminde toplardamarların içine şırınga ile enjekte edilen büzücü bir madde ile yapılır.

İlaç Tedavisi

Bacaklardaki şişlik, ağrı, gece krampları olan hastalarda, toplardamarı güçlendiren bazı ilaçlar doktor tarafından verilebilir.

Cerrahi Tedavi

Varisli damarların kesilip alınması ile  yapılan tedavidir. 1910 yılından itibaren başlayıp günümüzde de kullanılan varis tedavi yöntemidir.

Cerrahi tedaviyse iç safen toplardamarının tamamının çıkartılmasından oluşur. Bu yöntemde bacağın sözgelimi alt iç bölümünde yapılan kesiden iç safen toplardamarının içine ince bir metal çubuk sokulur ve toplardamarın tümü çıkartılır. Bu cerrahi girişim yönteminin sonuçları genellikle çok iyidir, ancak girişim öncesinde derin toplardamar dolaşımının sağlamlığının özel bir röntgen incelemesiyle doğrulanması gerekir.

Varislerin tedavisi varisin ağırlığına bağlı olarak farklılık gösterir. Özel çoraplar ile (varis çorapları) baskı uygulanması, yatar durumda ve bacaklar yükseğe kaldırılmış olarak dinlenme, yürüyüş, jimnastik,  yüzme ya da bisiklete binme gibi bazı sporlar varis tedavisinde yararlıdır. Uzun süre ayakta durmak, çok sıcak banyolar ve güneş banyolarından kaçınmak gerekir. Kaplıca tedavisi yararlıdır. Bu tedaviden yararlanılmazsa, toplardamarlar çevresine şişliği giderici maddeler şırınga edilir. Bu maddeler ancak derin toplardamar ağının sağlam olduğu durumlarda ve beşli, on beşli diziler halinde uygulanır.

Köpük Tedavisi

Varisli bacaklarda yeni yöntem olarak köpük adında kimyasal bir sıvı verilerek damara enjekte edilir ve köpükle yakılır. Köpük tedavisi ameliyathaneye gerek yoktur. Tedavi için koldan girmek  kadar kolay bir işlemdir bacaktan girmek.

Körüğün yakma etkisi  5 ila 10 cm damar arasındadır ve ilaç idrar yoluyla vücuttan atılır.

Köpük Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortalama 30 dakika ile 45 dakika arasında sürer ve tedavi biter.

Buharla Varis Tedavisi

Varisli damarın içine steril sıcak su buharı püskürtülmesi ile uygulanan bu yöntem 30 dakikada varis problemini ortadan  kaldırıyor. Hiç bir yan etkisi olmayan bu  yöntem Türkiye’de uygulanıyor.

Varis Olmaması İçin Neler Yapmalı?

1. Düzenli spor yapın
2.  Kilonuzu koruyun, ve ideal kiloya girmek için perhiz yapın
3. Kabız olmakta
4. Antioksidan içeren yiyecekler tüketin
5. Hormon ilaçlarından sakının
6. Sauna, hamam ve aşırı sıcak banyodan kaçının

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe