Uranüs Gezegeni Hakkında Bilgiler


uranüs

Uranüs gezegeni, Güneş Sistemi’nde yer alan ve Güneş’e uzaklık açısından 7. sırada yer alır. Ayrıca Uranüs gezegeni oldukça yavaş hareket ettiğinden dolayı uzunca bir dönem gezegen yerine yıldız olduğu sanılmıştır. Uanüs’ün teleskop kullanılarak keşfedilen ilk gezegendir.

Ekvator Çapı 51.118 km
Kutup Çapı 49.946 km
Kütlesi 8,68 × 10 ^ 25 kg (15 Dünya ağırlığında)
Uydu Sayısı 27 ( Miranda , Titania , Ariel, Umbriel ve Oberon)
Yörünge Mesafesi 2.870.658.186 km (19.19 AU)
Yörünge Tamamlama Süresi 30.687 gün (84.0 Dünya yılı)
Kaşif William Herschel
Keşif Tarihi 13 Mart 1781

Resmi olarak Uranüs William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Herschel onun bir kuyruklu yıldız olduğunu zannediyordu ancak bir kaç yıl sonra gezegen olduğu doğrulandı. Uranüs Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenler gibi ismini Roma tanrılarından almamıştır. Uranüs ismi eski Yunan tanrısı olan Ouranos’tan gelmektedir. Bu isim astronom olan Johann Bode tarafından önerilmiştir.

Uranüs gezegeni, genel olarak diğer gezegenlerin ve tabi ki Dünya’nın tersine döner. Uranüs kendi ekseni etrafındaki bir turunu 17 saat 14 dakikada tamamlar. Ancak Güneş’in etrafındaki dönüşü ise oldukça yavaştır ve bunu 84 yılda tamamlar. Ayrıca her bir kutbu 42 sene boyunca Güneş’e doğru bakar. Bu da diğer bölgenin karanlık görünmesi anlamına gelmektedir.

Uranüs için sıklıkla “Buz Devi” olarak adlandırılır. Diğer gaz devleri gibi hidrojenli üst katmanda helyum karışımı vardır. Bunun altında buz ve kaya gibi bir manto bulunur. Üst atmosfer, gezegene soluk mavi renk veren su, amonyak ve metan buz kristallerinden oluşur.

Minimum atmosferik sıcaklık -224 ° C olan Uranüs, Güneş Sistemi’nde neredeyse en soğuk gezegendir. Uranüs’ün üst atmosferi, bulut güvertelerinde meydana gelen fırtınaları gizleyen bir metan pusuyla kaplıdır.

Halkaları, toz boyutlu parçacıklardan ve küçük kayalara kadar bir çok şey içerir. Onbir iç halka ve iki dış halka vardır. Muhtemelen Uranüs’ün uydularının bir veya daha fazlası çarpıştığında parçalanmıştır. İlk halkalar 1977 yılında keşfedildi ve iki dış halka 2003 ve 2005 yılları arasında Hubble Uzay Teleskop görüntülerinde keşfedildi.

Uranüs’ün sahip olduğu uydular William Shakespeare ve Alexander Pope tarafından yaratılan karakterlerin isimlerini almıştır. Bunlara Oberon, Titania ve Miranda dahildir. Hepsi karanlık yüzeyleri olan donmuş uydulardur. Bazıları buz ve kaya karışımlarıdır. En ilginç Uranüs uydusu Miranda’dır; buz kanyonları, terasları ve garip görünümlü yüzey alanları vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir