Topuk Dikeni Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?


topuk dikeni
topuk dikeni

Topuk dikeni toplumda pek çok kişiyi etkileyen bir rahatsızlıktır. Tıpta epin kalkanei olarak adlandırılan topuk dikeni, topukta bulunan kemiğin üzerinde daha sonradan meyana gelen kemiksi yapıda küçük bir çıkıntıdır. Bunun meydana gelmesi ayak kemiğinin devamlı şekilde zorlanması nedeniyle burada toplanan kalsiyum birikintileri yüzünden olur. Bunun yanında kemik çıkıntısıyla ilgisi olmayan, ayak kemerindeki yumuşak dokunun iltihaplanması plantar fasiit aynen topuk dikeni olarak tanımlanır. Bunun nedeni rahatsızlığın tedavi edilmemesi durumunda, ilerleyen aşamada hastalarda belirtilen şekilde kemik çıkıntısının oluşmasına sebep olmasındandır. Ancak topuk dikeni her zaman iltihaplanma nedeniyle meydana gelmez. Artrit türlerinin bir bölümünde de topuk dikenine sebep olma durumu vardır. Bu topuk dikeni ağrıya bile neden olmaz.

Topuk dikeni plantar fasiit nedeniyle ayak ağrısı çeken kişilerde daha sık ortaya çıkar. Çoğunlukla orta yaştaki erkeklerde ve kadınlarda etkili olmaktadır. Ancak her yaştaki kişide meydana gelebilir. Bazı uzmanların görüşüne göre kadınların bundan daha fazla etkilendiği kabul edilir. Ayak ağrıları yüzünden yakınması olan kişiler, bunun topuk dikeni sebebiyle olup olmadığı öğrenmeki için doktora gitmeleri daha iyi olur.

Topuk dikeni sebepleri nelerdir?

Ayak topuk kemiğinin alt kısmında topuk dikeni meydana gelmesi bir anda meydana gelmez. Bunun meydana gelmesi aylara kadar yayılan bir süreçte gelişir. Genellikle bu rahatsızlığın oluşma sebebi ayak kasları ve bağlarında zorlanma, topuk kemiğini saran zarda oluşan aşınmadır. Daha çok fazla koşan, fazla sıçrayan kişilerde topuk dikeni daha çok görülür. Bu kişilerde çoğunlukla sporcular olur. Kişilerde bu konuda bazı risk faktörleri de bulunabilir. Bunların arasında;

 • Orta yaştaki kişiler
 • Ayak kemerinde çökmenin olması
 • Aşil tendon gerginliğinin olması
 • Uzun yürüyüşler yapmak
 • Topuk kemiğine, bağlar ve topuk etrafındaki sinirlere baskı yapan yürüme bozuklukları
 • Daha çok sert zeminde yapılacak koşma ve sıçrama hareketleri
 • Ayağa uygun olmayan ve küçük gelen, ayak kemerini olması gerektiği gibi desteklemeyen ayakkabılar giymek
 • Aşırı kilolu ve obez olunması
 • Yaşla beraber esnekliğini yitirmiş ayak tabanı zarı ve topuktaki yastıkçıkta incelme meydana gelmesi
 • Şeker hastalığı
 • Gün içerisinde genellikle tek ayak üzerinde durmak
 • Ayak kemerinin düz ya da fazla yüksek olması
 • Ani olarak fiziksel aktivite yapılması topuk dikeni sebebi olabilir.
topuk dikeni

Topuk dikeni kişilerde koşma sırasında ya da yürüyüş yaparken ağrıya sebep olabilir. Topuk kemiğinde olan iltihap kemik çıkıntısı yapacak biçimde ilerleme gösterdiyse, ağrıya sebep olan kemik çıkıntısı değil, çıkıntı yüzünden zarar gören yumuşak doku yüzünden oluşur. Bu ağrı genellikle sabah kalkınca ayak topuğuna iğne batması gibi acı girmesi şeklinde hissedilmektedir. İlerleyen saatlerde bu yerini künt bir ağrıya bırakır. Kişinin hareketlerini kısıtlar, günlük aktivitelerini zorlaştırır. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Topuk dikeni kullanılan tabanlık, ilaçlar ve cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Topuk dikeni kırdırma

Topuk dikeni kırdırma bu sorundan yakınanlar için tavsiye edilen başarılı bir tedavi yöntemidir. Topuk dikeni hastaların dinlenmesi sırasında sessiz kalan, ancak harekete geçildiği zaman bir anda kendini şiddetli bir ağrıyla hissettiren bir rahatsızlıktır. Bu problem ayak tabanı kaslarının çeşitli nedenlerle zorlanması yüzünden ortaya çıkan yırtıkların zaman içine kemiksi dokuya dönüşmesiyle meydana gelir. İnsanlarda etkili olan topuk ağrısının en önemli sebepleri arasında topuk dikeni yer alır.

Özellikle toplumda 40 yaşından sonra daha etkili olmaya başlar. Ayak tabanı ve ayağın iç kısmında etkisini gösteren oldukça şiddetli ağrılar, daha çok sabahları uyandıktan sonra adım attığınızda ya da uzun bir süre bir yerde oturup ayağa kalktığınız zaman etkisini anında gösterir. Topuğun orta kısmında başlayan ağrı, aniden iç tarafa yayılır ve alt bacağa da uzanarak iner. Topuk dikeni sorunu 4-6 mm boyutlarında oluşabilir. Hastalarda olan topuk dikeni bulguları, topuktaki lezyonun boyutlarıyla aynı oranda bağlantılı olmaz. Her tür yani küçük ya da büyük olsa da, ağrı etkisini mutlaka gösterir. Bu yüzden bir önce topuk dikeninin tedavi edilmesi gerekir. Günümüzde yeni uygulanmaya başlayan halk arasında topuk dikeni kırdırma diye bilinen fizik tedavi yöntemi olan şok dalga tedavisi bu konuda kalıcı çözümlerle hastaların derdine deva olmaktadır. Bunu yapan fizik tedavi merkezlerinde, aynen böbrek taşı kırdırır gibi kolayca topuk dikeninden kurtulabilirsiniz.

Topuk dikeni kırdırma (Şok dalga tedavisi) nasıl uygulanmaktadır?

ESWT şok dalgaları tedavisi denen topuk dikeni kırdırma yöntemi, vücudun dışında üretilerek, uygulama başlığı ile vücutta gerekli olan bölgeye uygulanan belli orandaki basınç dalgalarıyla yapılan bir fizik tedavi yöntemidir. Geçmişten itibaren böbrek taşlarının kırılması amacıyla kullanılan bu yöntem, topuk dikeni hastalarında uygulandığında da % 85 oranında kalıcı iyileşme nedeni olabiliyor.

Tedavi için ne kadar erken aşamada başlanırsa, başarı seviyesini yükseltir. Hastalara 3-5 seans halinde uygulanan bu tedavide, bir hafta aralıkla uygulanan seanslar sadece 15-20 dakika sürer. Topuk dikeni kırdırma yöntemi hastalara cerrahi müdahale yapılmadan, anestezi verilmeden, ilaçsız olarak ve kısa sürede iyileşme sağlayan bir tedavi yöntemidir. Topuk dikeni sorununun bundan sonra yeniden tekrarlama riski büyük oranda ortadan kalkar. Çünkü topuktaki kemik çıkıntısı şık dalgaları ile kırılır ve parçalanarak, ortadan kaldırılır.

Topuk dikeni kırdırma yöntemi gebe olan kadınlara, hemofili gibi kan hastalıkları olan kişilere, kanser hastalarında, kanama eğilimi yapan ilaçları kullanan kişilere, topuk bölgesinde enfeksiyonu olan kişilere ve kalp pili takılı hastalara uygulanmamalıdır. Bu yüzden önce doktorunuza danışmalı, daha sonra bu tedaviyi yaptırmalısınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir