Tohumların Çevreye Yayılma Yolları


Bitkiler ilk olarak tozlaşma sürecinde çiçek tozunu bol miktarda meydana getirirler. Tohumları da bol miktarda ürettikten sonra çevreye yayılma şanslarını üst seviyeye taşımış olurlar. Tohumların yayılmasına etki eden önemli faktörlerden biri hayvanlardır. Hayvanlar meyveleri besin kaynağı olarak kullanırken tohumlarını da çevreye dağıtmış olurlar. Bazı tohumların kabukları dayanıklıdır ve dışkı yoluyla yeniden doğayla buluşurlar. Bazı tohumların ise kabukları yeterince sert olmadığı için hayvanlar tarafından sindirilir ve yayılma şansları biter.

Başka bir yayılma yolu ise meyvelerin kabuklarının kuruması ve daha sonra patlaması bu sayede tohumların etrafa dağılmaları ile oluşur. Bu tür yayılmaya bezelyeyi örnek verebiliriz. Bitkilerinin bir kısmının tohumları ise hafiftir ve uçabilen bir yapıya sahiplerdir. Genellikle rüzgar etkisiyle yayılan bitkilerdir. Rüzgarın etkisiyle yayılma gösterebilen bir bitki de karahindiba bitkisidir.

Bazı bitkilerin yaşam alanları su kenarlarıdır veyahut suya yakın yerlerdir. Bu bitkiler tohumlarını yaymak için su etkenini kullanmak durumundadır. Tohumlarını su ile taşıyan bitkilerden biri ise Hindistan cevizidir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir