Tırnak Nasıl Sertleşir?


tırnak

Beslenme alışkanlıkları sağlığı etkilediği gibi cilt ve tırnak kalitesini de yakından ilgilendiriyor. Güçsüz, zayıflamış ve kırılgan tırnakları doğru beslenme ve doğru bakım adımları ile sertleştirebilir, sağlıklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Kimyasal kullanımını sınırlayın. Aseton ve diğer oje çıkarıcı kimyasallar, tırnaklarınızda nem kaybına ve zayıflamaya neden olabilir. Zayıflayan tırnaklar kolayca kırılır. Güçlü tırnaklar için tırnaklarınızın üzerindeki oje, cila vb. tabakayı nazikçe kaldırıp bir süre kimyasal kullanımına ara verin. Tırnak yeme alışkanlığınız varsa, bırakmaya çalışın. Gerekirse yardımcı ürünler kullanın.

İçten ve dıştan destekleyin. Tırnaklar, keratin adı verilen bir tür proteinden oluşur. Beslenme alışkanlıkları,keratin oluşumunu direkt olarak etkiler. Sağlıklı beslenmenize karşın tırnaklarınız yeterince güçlü değilse saç, cilt ve tırnaklar için özel olarak üretilmiş vitamin takviyelerini deneyebilirsiniz. Bu takviyeler çoğunlukla A, C, D, E, çok sayıda B vitaminleri, folik asit, çinko, demir, kalsiyum ve biyotin içerir. Düzenli tüketildiğinde  Omega 3 yağları da zayıf ve kırılgan tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Tırnak bakımını ihmal etmeyin. Tırnakların üzerini yumuşak bir cila törpüsü ile törpülemek hem tırnak altındaki kan dolaşımını hem de tırnağın yapısını düzgünleştirir. Aynı zamanda tırnağın parlak görünmesini sağlar. Yanlış yapılan manikür uygulamaları, tırnak yatağının zorlanması, yanlış törpüleme ve kesim, uzun süreli oje kullanımı tırnağınızın zarar görerek kolayca kırılmasına neden olur.

Doğal ürünleri deneyin. Keçiboynuzu: 1 ay boyunca düzenli keçiboynuzu tüketimi vücudun keratin üretimini destekler ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olur. Trnakları limon ile ovalamak hem güçlenmelerini hem de beyazlaşmalarını sağlar. Sarımsak suyuyla tırnaklara haftada en az 3 defa yapılacak bakım tırnakların sertleşmesine ve hızlı uzamasına yardımcı olur.

Bilmenizde fayda var!

Tırnaklarınızın rengi, metabolizmanız hakkında çok şey söyleyebilir ve bazı hastalıkların habercisi olabilir.

  • Beyaz tırnaklar – Karaciğer hastalıkları
  • Yarım pembe / yarı beyaz tırnaklar- Böbrek hastalıları
  • Sararma ve tırnak kalınlaşması, büyüme hızında azalma – Akciğer hastalıkları
  • Soluk tırnak yatakları – Anemi
  • Üssünde hafif allık ve sarımsı lekeler bulunan tırnaklar- Diyabet

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.