Tereyağının faydaları nelerdir?


Hayvansal bir besin olan tereyağı A,E,D ve protein açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Pek çok yağ tereyağının aksine protein içermez. Tereyağı ayrıca kalsiyum,fosfor ve demir de içermektedir.Tereyağının rengi hayvanın beslenme şekline bağlı olarak sarı veya beyaz renkte olabilir. İnek, koyun ve keçi sütünden elde edilen tereyağının kendine has bir kokusu ve lezzeti vardır. Doymuş yağ olmasına rağmen oda sıcaklığında bile eriyebilme özelliğinde sahiptir. Doğal bir besin olduğu için kahvaltılarda çiğ olarak tüketildiğinde kişide sindirimi kolaylaştırır.

Kırsal bölgelerde tereyağı tüketimi daha fazladır. Bunun nedeni hemen hemen herkesin evinde keçisinin, ineğinin veya koyununun olmasıdır. Bu bölgede yaşayan insanlar günlük olarak tereyağını tüketirler ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamazlar. Bu durum tereyağının zararlı değil aksine insan sağlığı için yararlı bir besin olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Şimdiye kadar tereyağının fazla tüketilmesi durumunda insanlarda kolesterole neden olduğu bilindiği için tereyağı yasaklı yiyecekler listesinde yer alıyordu. Günümüzde yapılan araştırmalar ise tereyağının insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmadığını kanıtladı. Ayrıca yapılan araştırmalarda margarin kullanan kişilerin tereyağı kullanan kişilerden daha fazla kalp hastalığı riski taşıdığı da kanıtlanmış oldu.

Yani doymuş yağ oranının yüksek olması sanılanın aksine insan sağlığı için zararlı değildir. Hatta doymuş yağ oranının yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahip olduğu biliniyor. Doymamış yağ ağırlıklı beslenmek ise obezite riskini arttırıyor. Tereyağı ise hem obezite riskini azaltıyor hem de şeker hastalığına iyi geliyor ve kolesterolü düşürüyor. Tereyağı aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olmasıyla da biliniyor. Bu sebepten vücuttaki istenmeyen maddelerin dışarı atılması için tereyağı tüketilmesi gereken bir yağ. Dahası da var. Tereyağı iltihapları kurutur ve alerji ile kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Ayrıca enerji tüketiminde rol oynar ve buna bağlı olarak kilo alma hızınızı dengeler. Fakat herşeyin fazlasının zarar olduğu da unutulmamalıdır. Tüketim esnasında ölçüyü kaçırmazsak tereyağının bu mucizelerinden yararlanabilmemiz mümkündür.

Tereyağının Faydaları

 • Tereyağının bir faydası sinir iltihaplarına iyi gelmesidir.
 • Diş çıkarmayı kolaylaştırır.
 • Kış aylarında soğuk algınlığı ile meydana gelen kuru öksürüğü keser. Özellikle şeker ve bademle birlikte kullanımı bu etkiyi daha da hızlandırır.
 • Kasıklardaki urlara iyi gelir, yumurtalıklar, bağırsak ve rahimdeki yaralara iyi gelir.
 • Zatürreye iyi gelir.
 • Vücut tereyağı ile ovulursa cildi güzelleştirir.
 • Tereyağının zehirlere karşı faydası vardır. Yılan sokmasında tereyağı ile ovulursa faydası görülür.
 • Kalp krizi riskini azaltan terenin bir faydası da şişmanlık tedavisine faydası olur.
 • Konjuge linoleik  maddesi bakımından oldukça zengin olduğu için iltihap kurutucu etkisi vardır.
 • Kanser ve allerjiye  karşı koruyucu bir özelliği vardır.
 • Barındırdığı D vitamini ve kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Tereyağ nasıl saklanır?

Tereyağının oksitlenmemesi için kesinlikle açıkta ve aşırı sıcakta bulundurulmaması gerekir. Bu durum tadını acılaştıracak ve kötü kokmasına sebep olacaktır. Bu yüzden karanlık ve soğuk yerler tereyağının saklanması için en uygun yerlerdir. Ayrıca derin dondurucuda 6-8 aya kadar bozulmadan saklanabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir