Telgraf ne zaman icat edildi?


Telgraf nedir?

Bir yerden başka bir yere haber göndermek için kullanılan araçtır. Teller üzerinden elektrik akımı gönderecek mesaj iletmek aracın temel amacıdır.

Alıcı, bir bobinden oluşan Elektromıknatıs diye anılır. Bobinin karşısında ileri geri hareket eden bir manyetik çubuk bardır. İçine de bir yumuşak metal yerleştirilmiştir. Elektrik akımı geçince bobin, mıknatıs haline alarak yanındaki çubuğu çeker. Çubuğun ucuna mürekkepli kalem bağlanmıştır. Manipleye basılınca, mürekkepli kalem bağlanmıştır.Manipleye basılınca mürekkepli kalem  hareket eden bir kağıdın üzerine çizgi çizer. Vericinin bulunduğu istasyonda manipleye basıldıkça kağıt üzerine çizgiler çizilir. Kısa basıldığında nokta, uzun basıldığında çizgi olur. Telgrafın kendine ait bir alfabesi vardır. Bunun sayesinde alıcı mesajı rahatlıkla okuyup anlayabilir.

Telgrafı kim ne zaman icat etti

Samuel Morse, ilk telgrafı icat eden kişidir. Massachusettes, Charlestown’da doğtu. Daha çocukken Philips Akademisine katıldı daha sonra 14 yaşında yüksekokula başladı. Kendini sanata adadı. Çok tanınan bir Amerikan Üniversitesinde iken elektrik hakkındaki birçok konferansa katıldı. Portreler yaparak para kazandı. On dokuz yaşında Yale Üniversitesi’nden mezun oldu.

1832 yılında telgraf üzerinde çalışmalar yapan Samuel Morse, mıknatıs yardımıyla elektromanyetik dalgalar oluşturabileceğini ve bunu telgraf üzerinde kullanabileceğini keşfetti. 1835 yılında bu alanda ilk telgrafı yaptı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir