izmir escort bayan

Televizyonun icadı, tarihi ve gelişimi


Teknolojinin ilerlediği bu dönemde hemen hemen her şeyi artık insanoğlu teknolojinin harikaları üzerinde yapıyor. Günümüzde teknolojinin en büyük icatlarından biride Televizyon’dur. Gerçi şimdiki tarihteki televizyonlar dahada gelişerek LCD, LED TV ismini aldı.

Televizyon’un insanoğlu üzerinden yeri oldukça çoktur. Oturduğu yerden dünyada olup bitenden haberdar olma, müzik dinleme, dizi ve sinema filmleri, programlar gibi bir çok şeyi artık evimizden izleyerek her şeyden haberdar oluyoruz. Bu kadar hayatımıza giren Televizyonun gelişimini ve kimin icat ettiğini merak etmiyor musunuz?

Televizyonu sadece bir kişi icat etmemiştir. İlk olarak 1924 yılında John Logie Baird tarafından televizyonun icadına başlanılmış ve ilk çalışan örneği somut olarak 1924 yılında ortaya konulmuştur. John Logie Baird‘ın televizyonu tamamen mekanik bir sistemle işlemekteydi.
Ama bu bir adım olarak görülmüş günümüzde de halen kullandığımız Tüplü (CRT) televizyonu Philo Taylor Farnsworth tarafından icat edilmiştir.

Burda şunu anlıyoruz John Logie Baird televizyonu ilk olarak mekanik bir sistem üzerinde somut bir şekilde ortaya koymuş. Philo Taylor Farnsworth ise bunu televizyonu Tüplü bir şekilde icat etmiştir. Yol gösteren John Logie Baird olmuştur.

Televizyon Nasıl Çalışır?

Televizyonun ışık enerjisinin elektrik enerjisine çevrildikten sonra yayınlanması ve alınan elektromanyetik sinyallerin tekrar ışık enerjisine çevrilmesidir. Işık enerjisi elektrik enerjisine çevrilmesi fikri 1873 yılında Selenyum üzerine ışık düşürüldüğünde elektrik direncinin değiştiğinin keşfedilmesi ile başlamıştır.

John Logie Baird Kimdir?

13 Ağustos 1888′de İskoçya’nın Helensburgh kentinde dünyaya geldi ve çocukluğu bu şehirde geçti. Hayalini kurduğu görüntü ve sesi elektronik olarak taşıma fikri üzerinde 1922 yılında çalışmalara başladı.

İlk başlarda bir çay kutusu üzerine yerleştirdiği ve “Televisor” diye adlandırdığı, dikiş iğnesi, kesilmiş karton ve bisküvi kutusundan oluşan düzeneği çalıştırmayı başarır ve surat görüntüsünü meydana getirir. 25 Haziran 1925 tarihinde ilk televizyon patentini alan Baird’in başarısı kısa sürede büyük ilgiyle karşılanır ve televisor adını verdiği icadını ilk kez 26 Ocak 1928 yılında Kraliyet Enstitüsü’ne tanıtır. Görüntüyü elektronik olarak aktarma denemeleri de sonuç verir ve bundan bir yıl sonra ilk görüntü aktarımını gerçekleştirmeyi başarır. Bu sayede 1929′da ilk televizyon istasyonunu hayata geçirir ve o dönem radyo yayını yapan BBC ile anlaşarak televizyon yayınları yapmaya başlar. İlk etapta bölgesel olarak sınırlı bir alanda yayın yapan BBC, 1930 yılında Amerika ve İngiltere‘de resmen yayına başlar. Günde iki yayın kuşağında hizmet vermeye başlayan BBC televizyonu, ilk kuşakta haber, ikinci kuşakta ise Müzik yayını veriyordu.

John Logie Baird, 14 Haziran 1946 yılında hayatını kaybetti. Bilinen ilk televizyonun icadı’nın temellerini atan kişidir.Daha sonraları televizyonun elektromanyetik sistemi Philo Taylor Farnsworth tarafından değiştirilerek günümüzde kullanılan tüplü TV’ler haline gelmesinde büyük rol oynamıştır. Ama televizyonun mucitlerinden birisi olarak John Logie Baird daima hafızalarda yer edinecektir.

Philo Taylor Farnsworth Kimdir?

Philo Taylor Farnsworth 19 Ağustos 1906 yılında ABD’nin Utah kentinde dünyaya geldi. Philo elektriğe olan merakından dolayı ilk merakını evdeki kablolu elektrik sistemi çekti ve çamaşır makinesinin elle dönen kısmına bir elektrik motoru yerleştirerek çalışmasını sağladı.

Elektriğie olan merakı onu yeni icatlar keşfetmeye yöneltti ve eviyle eyalet dışı arasında ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdi. Bilim otoriteleri tarafından da dikkate alınan Farnsworth, “Image Dissector” isimli pratik bir kamera gözü üzerinde çalışıyordu. Bu dönemde Baird’in icad ettiği mekanik televizyon, birçok hareketli parça barındırıyordu. Farnsworth tamamen elektronik bir televizyon hayalini gerçekleştirmek üzere sıkı bir çalışma yürüttü ve Farnsworth’un Image Dissector kamera tüpü 1927 yılında ilk görüntüsünü aktarmayı başardı. Fakat televizyon hala aydınlatma için karbon yay lambası kullanılıyor ve mekanik parça barındırıyordu. Farnsworth 1929 yılında buna da bir çözüm buldu ve hiçbir mekanik parça barındırmayan televizyonu icad etti. Philo Taylor Farnsworth bu büyük icadının patentini 1930 yılında aldı.

1936 yılının Kasım ayında Farnsworth İngiltere’ye hareket etti ve John Logie Baird’in şirketiyle bir anlaşma yaptı. Bu sayede BBC televizyon sistemi yenilenerek İmage Dissector kameraya sahip oldular. Bu kamera oldukça gelişmiş bir yapıya kavuşturuldu ve televizyonlara elektron çoğaltıcı eklenerek yüksek kontrasta sahip görüntüler elde edildi. Farnsworth 14 yaşında çalışma prensibini çözdüğü image dissector televizyon kamerasını 21 yaşında çalışır hale getirmiş oldu. Farnsworth’un icad ettiği kamera teknolojisi tüplü CRT(cathode ray tube) ekranlar için esin kaynağı olmuştur. Televizyondaki gerçek hareketli görüntünün sağlanması Farnsworth sayesinde olmuş ve tüplü ekranların yapılabilmesine büyük katkı sağlamıştır. Bu nedenle günümüzde kullanılan televizyonun mucidi Philo Taylor Farnsworth olarak bilinmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir