Tekzip Nedir?


Bu yazımızda kısaca tekzip nedir diye açıklamaya çalışacağız. Tekzip en yaygın kullanımında iletilen veya yayınlanan bir haberin veya bilginin yanlışlığından kaynaklı olarak yayınlanan düzeltme metinlerine verilen isimdir.

Örnek verecek olursak; gazetede anlatılan bir haber yanlış veya gerçek dışı bir şekilde anlatılmış. Gazete bu haberden dolayı doğabilecek yasal sorumlulukları üzerinden kaldırabilmek amacıyla ertesi gün bir düzeltme yazısı yayımlar. Bu yayımlanan düzeltme yazısına da tekzip denir.

Tekzip yazıları farklı alanlarda farklı amaçlarla da karşımıza çıkabilir. Dil/Anlatım terimi olarak ve Belediyecilik alanlarında tekzip’in genel kullanımı yalanlama şeklindedir.

Bir tekzip örneği;

Gazetenizin 01.10.2017 tarihli 2.sayfasında, internet ortamında “Ad Soyad” imzasıyla “Konu başlığı” manşetiyle ve “Konusu ile” yazılan haber gerçekdışı haberdir. Sayın “Olaya konu olan kişinin adı soyadı” tebliği ve “İlgili Kurumun adı” Disiplin Kurulunun açmış olduğu soruşturma sonucunda 10.10.2017 tarihinde “Uyarma” cezası verilmiş, karar kesinleşmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir