izmir escort bayan

Tavşan nasıl beslenir? ne kadar yaşar? nasıl çoğalır?


Tavşan

Sevimli dostlarınız tavşanlar, ufak bir çabayla evle uyum içinde yaşamayı öğrenebilirler. İşe tuvalet eğitimiyle başlamak en
doğrusudur. Genellikle temiz bir hayvan olan tavşanınızın tuvalet ihtiyacını bir an evvel giderip evde rahat rahat dolaşmasını istiyorsanız, onu eve getirdikten sonra birkaç gün boyunca bir odaya koyun. Bu odaya bir talaş kabı bırakarak, dostunuzun
ihtiyacını burada görmesini sağlayın. Tavşanların kemirici olduklarını unutmayın, evinizdeki tahta eşyalar dahil olmak üzere bir çok eşya üzerinde diş izleriyle karşılaşabilirsiniz. Bunu önlemek için tavşanınıza birkaç sert eşya sağlamanız yeterli olacaktır.Tavşanların ortalama yaşam süreleri 5-10 yıldır.

Örneğin; iyice bayatlamış ekmek veya küçük parça bir odun bu ihtiyacı karşılar. Tavşanlarda dışkı yeme alışkanlığı vardır. Eğer dostunuzu günün herhangi bir zamanında dışkısını yerken görürseniz şaşırmayın. Tavşanların iki türlü dışkıları vardır, bunlardan sadece bir tanesini yerler. Yedikleri dışkı bağırsaklarının son kısmında oluşur; protein açısından çok zengindir, bazı önemli vitamirıleri içerir ve düşük selülozlu olup sindirime yardımcı olur. Tavşanlar günlük protein ihtiyaçlarının %7’sini
bu dışkıdan karşılarlar. Eğer buna engel olursanız dostunuz formdan düşer ve zayıflar.

Tavşanların ortalama yaşam süreleri 7-10 yıldır.

Tavşanlar ele alınmaktan pek hoşlanmazlar. Onu elinize aldığınızda bundan korkup sizi tekmeleyebilir veya ısırabilirler. Hatta panik olup kaçmaya çalışırken kendilerine bile zarar verebilirler. Bu yüzden tavşanlar küçük çocuklar için ideal bir dost olmayabilir. Tavşanların harekete ihtiyaçları vardır. İzole edilmiş küçük bir kafeste tutulmak yerine, kendilerine ayrılmış bir odada serbest bırakılıp egzersiz yapmaları hem onların hem de sizin yararınıza olacaktır.

Nasıl Besleyeceksiniz?

Tavşanlar otçul hayvanlardır. Ot ihtiyaçlarının yanı sıra her gün taze sebzelerle de beslenmeleri gerekir. Obeziteyi önlemek için sadece günde iki kez beslemeli, ortalıkta yiyecek bırakmamalısınız. Sindirim sistemleri dolayısıyla tavşanların yüksek oranda life ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarını çeşitli otlardan karşılayan tavşanlar, vitaminlerini yapraklı yeşil sebzelerden alırlar.

Kırmızı İdrar: Tavşanların idrar renkleri sarı, kahverengi veya parlak kırmızı olabilir. Dostunuzun kırmızı renkli idrarıyla karşılaşırsanız sakın paniklemeyin. İhtiyacını gidermekte zorlanıyorsa; besin ya da sıcaklık kaybından dolayı rahatsızlanmış olabilir. Böyle bir durumda onu güvendiğiniz bir veterinere götürmelisiniz. Amoxicllin Tehlikesi: Herhangi bir penisilin bazlı ilaç ve amoksisilin kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu tür ilaçlar tavşanınızın ölümüne yol açabilir.

Bakteriyel enfeksiyonlar: Bakteriyel enfeksiyonların ilk belirtisi burun ve göz akıntısıdır. Ciğerlerden gelen bir hırlama sesi ya da bir öksürük, tavşanınızın sağlığının tehlikede olabileceğini belirtir. İlk beliıtileri fark ettiğiniz anda hiç durmadan veterinere gitmenizde yarar var. Sindirim soru nları: Tavşanlarda ishal hastalığı ölümcül şekilde sonuçlanabilir. Bu hastalık çok yaygındır ve birçok çeşidi vardır. Dışkısında bir anormallik gördüğünüz zaman en kısa zamanda veterinere gitmelisiniz.

Davranış Psikolojisi: Normal bir tavşanın davranış biçimi kemirme, beslenme, iletişim kurma ve enerji harcama çerçevesi içindedir. Genç tavşanlar daha enerjik ve daha keşifçi olurlar. Genç dostlarınız besin dışı maddeleri kemirmeye daha eğilimli olacaklardır. çünkü tavşanlar çevrelerindeki her şeyi tat ye doku yoluyla tanırlar. Bu kemirme aynı zamanda onların çene kaslarının güçlenmesine neden olacaktır. Yaşlı tavşanlar bu yüzden kemirmeye daha az meraklıdırlar. Çene kasları zaten güçlüdür ve çevrelerindeki birçok veriden haberdardırlar. Dostunuzun eğitimine henüz gençken başlamanızda yarar vardır. Bu eğitim sırasında aranızdaki bağı da güçlendirebilirsiniz. Bunun için günde 30 dakikanızı dostunuza ayırmalısınız.

Nasıl İletişim Kuracaksınız?

Tavşanlar da diğer birçok evcil hayvan gibi kelimeleri kullanmaksızın iletişim kurabilirler. Bu iletişimin en kolay örneği, dostunuzu kucağa aldığınızda çırpınmaya başlamasıdır. Bu bir anlamda ‘lütfen beni bırak, kucaktan hoşlanmıyorum. Bu şekilde kendimi güvende hissetmiyorum’ demektir. Dostunuza her şeyden önce size güvenmesini öğretmelisiniz. Bu güveni öncelikle ona karşı nazik davranarak sağlayabilirsiniz. Size yaklaştığı zaman burun buruna iletişim sağlayın, onun çenenizin altına yerleştirerek okşayın. Eğer bunlardan hoşlanmıyorsa, karakterine aykırı olabilir, ona saygı gösterin.

Tavşan Nasıl Ürer

Doğurarak çoğalırlar. Yavru bakımları çok azdır. 7 gün baktıktan sonra anne tavşan yavru tavşanı bırakır. Tavşanlar yılda 3-7 kez doğum yapabilirler. Her doğumda aşağı yukarı 7-8 yavruya kadar yavruladıkları bilinir. Tavşanların hamilelik süresi 33 gün olarak tespit edilmiştir. Tavşan genel itibari ile 5-6 aydan sonra doğurabilecek erginliğe erişir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir