Tasarruflu Kombi Kullanımı


kombi

Bugün artık özellikler büyük şehirlerimizde ısınma amacıyla doğalgaz kullanmaktayız. Hem hava kirliliğini önlemek hem de kolay kullanımı, daha az maliyeti nedeniyle doğal gaz tercih edilmektedir. Doğalgaz kullanarak ısınma ihtiyacımızı karşıladığımız gibi ocaklarımız için ve sıcak su ihtiyacmız için de kullanmaktayız. Doğalgaz, ev içindeki bu kullanım çeşitliliği sayesinde yıl içinde daha az masraf çıkarmaktadır. Bilindiği gibi ülkemiz doğalgaz açısından zengin bir ülke değil. İthal bir kaynağı kullandığımızdan tasaruflu olmamız gerekmektedir. Öte yandan tasarruflu kullanmamız kendi cebimiz için de çok önemlidir. Peki daha fazla doğalgaz faturası ödememek için neler yapmalıyız?

  • Doğalgazı tasaruflu kullanmak ve iyi bir şekilde konutumuzun ısınmasını sağlamak için öncelikle binamızın yalıtımını yapmalıyız. Binamıza yapacağımız yalıtım, mantolama sayesinde soğuk havanın dışarda, sıcak havanın ev içerinde kalmasını sağlar önemli bir tasarruf yaparız.
  • Kombi tercih ederken tam yoğuşmalı olanları tercih etmeliyiz. İlk kurulum maliyeti daha fazla olsa bile uzun vadede yüzde yirmiler civarında daha az doğal gaz tüketiriz.Çünkü tam yoğuşmalı kombiler baca gazındaki su buharını yoğuşturarak yakıtı daha verimli kullanır. Kış gelmeden önce yıllık olarak kombilerimizin bakımını yetkili servislere yaptırmalıyız.
  • Tesisatımızın bakımını ve temizliğini de yılda bir kez yaptırmalıyız. Kirli, tozlu radyatörler ısınma kalitemizi düşürürler, tesisatımızdaki suyun kirliliği de dolaşımın daha yavaş ve ısınmasının daha uzun sürmesine neden olacağından kombinin daha fazla yakıt tüketmesine sebep olur.
  • Termostatik radyatör vanaları kullanabiliriz. Özellikle çok ısınmasını istemediğimiz odalarda, vanayı ayarlayarak radyatöre gelen suyun sıcaklığı belli seviyeye geldiğinde, radyatör su alımını durdurur. Gereksiz enerji kullanımını önlemiş oluruz.
  • Oda termostatı kullanmak da tasarruf için birebirdir. Termostatı istediğimiz dereceye ayarlayıp , oda sıcaklığı istediğimiz değere gelince kombinin çalışmasını durdurur.
  • Kombi kullanırken yapılan yanlışlardan biri de evden çıkarken kombiyi kapatmak ya da dereceyi çok düşürmektir.Oysa bu kullanım şekliyle kombi evin sıcaklığını artırmak için daha fazla çalışır ve daha fazla doğal gaz harcar. Bunun yerine evden çıkarken 1-2 derece düşürmek daha uygundur.
  • Yapılan bir diğer yanlış da bazı odaların radyatörlerinin vanalarını tamamen kapatmaktır. Kapısı hiç açılmayan bir odada bu yapılabilir. Ancak oda kullanılıyorsa, oradaki soğuk hava eve yayılır. Bu da evin sıcaklığını düşürür.
  • Radyatörlerimizin önünün açık olması çok önemlidir. Radyatör önüne koyulan eşyalar, üzerini örten uzun perdeler nedeniyle sıcaklık odaya yayılamaz. Kombimiz daha fazla çalışmak zorunda kalır.

Bu ve benzeri kullanım şekilleriyle kombilerimizin daha az doğal gaz kullanmasını sağlar ve yüksek oranda tasarruf yaparız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.