Sürrealizm Nedir?


Sürrealizm

Sürrealizm  , 1920’lerin ortasında başlayan ve en iyi grup üyelerinin görsel sanat eserleri ve yazıları ile tanınan bir kültürel harekettir. Birinci Dünya Savaşı’ndaki Dada faaliyetlerinden, Paris’teki hareketin ve dünyanın dört bir yanına yayılmış 1920’lerin en önemli merkezi ile Sürrealizm oluşturuldu.

Sürrealizm  Hareketinin kuruluşu

I. Dünya Savaşı , Paris’teki yazarları ve sanatçıları dağınık bıraktı ve Paris’ten uzakta bulunmakla birlikte, Dada hareketine aşırı derecede rasyonel düşünce ve burjuva değerlerin korkunç çatışmayı dünyaya getirdiğine inananlar katıldı. Dadaistler, anti-rasyonel anti-art buluşmalar, gösteri, yazı ve sanat eserleri ile protesto gösterileri düzenlediler. Savaştan sonra Paris’e döndüklerinde Dada faaliyetleri devam etti.

Savaş sırasında sürrealizm kısa sürede lider olacak tıpta ve psikiyatri eğitimli André Breton nörolojik bir hastanede hizmet ederek, Sigmund Freud’un psikoanalitik yöntemlerini kabuk şokuyla dolu askerlerle kullandı. Ayrıca genç yazar Jacques Vaché ile tanıştı ve yazar ve patafizisyen Alfred Jarry’nin ruhani oğlu olduğunu hissetti. Genç yazarın anti-sosyal tutumuna hayran kalmaya ve kurulan sanatsal geleneği küçümsemeye geldi. Daha sonra Breton şunları yazdı: “Edebiyatta, sırayla Rimbaud , Jarry, Apollinaire , Nouveau, Lautréamont ile birlikte alıyorum, ancak en çok borcum Jacques Vaché.”

Paris’e dönen Breton, Dada etkinliklerine katıldı ve Louis Aragon ve Philippe Soupault ile birlikte Littérature edebiyat dergisine başladı. Düşüncelerini sansürlemeden kendiliğinden yazılmış otomatik yazma ile denemeye başladılar ve Littérature’da “otomatik” yazıları ve rüyaların açıklamalarını yayınladılar .

Breton ve Soupault, bu tekniği kullanarak 1920’de Les Champs Magnétiques’i (Manyetik Alanlar) roman yazarak otomatizmaya derinlemesine inandı. Otoriteyi otomatik yazmaya devam ettiler, gruba daha fazla sanatçı ve yazar topladılar ve otomatizmin toplumsal değişim için Dada’nın geçerli değerlere saldırısından daha iyi bir taktik olduğuna inanmaya başladılar. Breton, Aragon ve Soupault’un yanı sıra orijinal Sürrealistler arasında Paul Éluard, Benjamin Péret, René Crevel, Robert Desnos , Jacques Baron, Max Morise, Marcel Noll, Pierre Naville, Roger Vitrac, Simone Breton, Gala Éluard, Max Ernst , Man Ray , Hans Arp, Georges Malkine, Michel Leiris, Georges Limbour, Antonin Artaud , Raymond Queneau , André Masson, Joan Miró , Marcel Duhamel, Jacques Prévert ve Yves Tanguy.

Dada kategorileri ve etiketleri reddetmiş olsa da, Sürrealizm, sıradan ve anlatıcı ifadeler hayati ve önemli olmakla birlikte, düzenlemeleri Hegelci Diyalektik’e göre tüm hayal gücüne açık olmalıdır fikrini savunuyordu. Ayrıca Marksist diyalektik ve Walter Benjamin ve Herbert Marcuse gibi teorisyenlere de baktılar.

Freud’un özgür dernek, rüya analizi ve bilinçsiz gizli çalışması, Sürrealistler için hayal gücünü özgürleştiren yöntemler geliştirmede son derece önemliydi. Bununla birlikte, zihnin altında yatan bir delilik veya karanlık fikrini reddetmekle birlikte, ahlaksızlığı benimsemişlerdir. (Daha sonra kendine has bir Salvador Dalí açıkladı: “Bir deli ile benim arasında sadece bir fark var, ben deli değilim.”

Grup, insanları yanlış rasyonalite ve kısıtlayıcı gümrük ve yapılar olarak görmelerinden kurtararak kişisel, kültürel, sosyal ve siyasi yönleri de dahil olmak üzere insan tecrübelerini devrim yaratmayı amaçladı. Breton , Sürrealizmin gerçek amacı, “uzun süredir sosyal devrim yaşıyor ve tek başına!” Dedi. Bu amaca göre, çeşitli zamanlarda sürrealistler komünizme ve anarşizme uyum sağlamışlardır.

1924’te amaçlarını ve felsefelerini ilk Sürrealist Manifesto’nun yayımı ile ilan ettiler. Aynı yıl Sürrealizm Araştırmaları Bürosunu kurdu ve La Révolution surréaliste dergisini yayınlamaya başladılar.

https://jovdi.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir