Subliminal Mesajlar! Bilinçaltımıza Bilinçli Saldırılar Üzerine…


subliminal mesaj

Subliminal Mesaj; En basit anlatımıyla, gözümüzün ya da kulağımızın duyum eşiklerinin altında bilinçaltımıza yönelik olarak verilen gizli mesajlar diye tanımlayabiliriz.

İlk olarak 1850’lerde fark edilen ve kişisel ya da toplumsal olarak bazı algıları bilinçaltına gönderilen mesajlarla değişiklik yapılma sürecini ilk uygulayanlardan biri BBC Radyo! İlk kurulduğu yıllarda yayınlarını şeytanın sesi ya da günahın tohumları diye karamla çabalarıyla zor zamanlar geçiren BBC Radyo, yayınlamış olduğu müziklerin arka planından insanların duyum eşiklerini altında bir frekansta “radyo şeytan işi değildir” ya da “iyidir” şeklinde gizli mesajlar yayınlar. Gerçekten de bu işe yarar ve kısa süre sonra radyoya bakış açısı büyük bir hızla iyileşir.

Aynı teknik 2. Dünya Savaşı2nda İngiliz bilim adamları tarafından uygulanır. Düşman ya da dost uçakları gözle tespit edemeyen askerler büyük tahribatlara neden olunca, askerler hızlı bir eğitim sürecine alınırlar. İzledikleri farklı bir film içerisine dost uçak ya da düşman uçak simgeleri bilinçaltlarına yönelik mesajlarla verilir. Cepheye gönderilen askerlerin eğitim sonrası dost ve düşman uçaklarını tespit etme oranları inanılmaz şekilde yükselmiştir.

subliminal mesaj

Tüm bu uygulamaların ardından ilk kitlesel deney 1957 yılında yapılır. ABD’li bilim adamı Dr. James Vicary, 1957 yazında, New Jersey, Ft Lee sinama solonunda Picnic adlı filmin gösterimi sırasında deneyi gerçekleştirir. Sinema salonunda projeksiyon makinesinin yanına görüş algısı denemelerinde kullanılan ve çok kısa, anlık süreler ile resim ve harf gösteren bir cihazı (takistoskop) yerleştirir. Film süresince her 5 saniyede bir flash şeklinde patlayan reklam mesajlarını ekranda görüntüler. Bu mesajlar saniyenin 1/ 3000’i kadar kısa bir süre sinema perdesinde göründüğü için hiç kimse fark etmez tabii. Az önceki açıklamalardan hatırlayacağız; izleyicilerden hiçbiri bu mesajları bilinçli bir şekilde algılayamamış; şartlı ve sürekli kendilerine aktarılan bu tekrarlamaları büyük bir ihtimalle bilinçaltına depolamışlardır. Gönderilen mesajlar ne miydi? Hepimizin tahmin edeceği gibi: “Coca Cola için” “Acıktınız mı? Popcorn Yiyin!” şeklindedir. Sonuç mu? Son derece ilginç: Popcorn satışı %57.8, Coca Cola satışı da %18.1 oranında artmış.

subliminal mesaj

İnsan beyninde bilinçaltının tepki verdiği iki önemli olay var: “doğum” ve “ölüm”. Bilinçaltımız bu iki arketipe çok daha fazla tepkili veriyor. Bu iki arketipe giren mesajlara daha duyarlı. “SEX” mesajı doğum arketipinde, “kill” mesajı da ölüm arketipinde karşılanıyor. Bu semboller verilmek istenen mesajın içine yerleştirildiğinde bilinçaltı bunları öncelikli duyumlar olarak saklayabiliyor ve sıra kullanıma geldiğinde bu öncelikli depolanan veriler, davranış ve hareketlerimize yön çizebiliyor.

ülkemizde durum nedir diye soracak olursak, elbette yasaklanmış durumda. Ancak gerek RTÜK gerekse benzeri kuruluşlar bu tür verilerle ilgilenmektense Kanuni’nin öpüşme sahnelerine gelen tepkiyle ya da Behzat Ç.’nin küfürleriyle ilgilenmeyi daha çok seviyorlar. özellikle çok izlenen dizi ve programlarda örtülü mesajlarla bilinçaltımızın bombardıman altında olduğu konusunda şüphem yok. Dizilere milyon dolarlık reklam veren dev şirketlerin bu yollara başvurmayacağını kim söyleyebilir? Kaz gelecek yerden tavuk esirgemeyecek şirketlerin özellikle de denetim olmayan bizim ülkemizde! Bir de bazı dizilerin neredeyse her evde saatlerce izlendiği ve sürelerinin de özellikle kısaltılmaktan kaçınıldığı ülkemizde!

O zaman şöyle bitirelim konumuzu; beyaz camın önünde saatlerinizi harcarken ve de zamanın nasıl öylesine geçtiğini, karanlık vadideki pusuları, adı Feriha konulanları, muhteşem yüzyılları, o sesleri, yeteneksizleri izlerken daha dikkatli olmakta fayda var…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir