Su çiçeği hastalığı nedir nasıl tedavi edilir?


Su çiçeği

Su çiçeği Nedir?

Virüs kökenli ve genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Suçiçeği hastalığına niçin olan virüs, Varicella-zoster virüsüdür. Aynı vakitte bu virüs zona hastalığına da neden olmaktadır. Çocukken suçiçeği olan hastalar, yetişkinliklerinde zona hastalığına yakalanabilirler.Su çiçeği varisella-zoster isimli virüsünün yol açtığı, bedende kaşıntılı, kırmızı döküntüler, yorgunluk ve ateşle meydana çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Su çiçeği hastalığına yakalanan çocukların %50 sinde yüksek ateş, kuvvetli kaşıntı ve rahatsızlığa sebep olan döküntüler, sıvı kayıbı ya da baş ağrısı gibi semptomlar görülür. Ülkemizdeki su çiçeği vakalarının %95’i 15 yaşın altındaki şahıslarda görülmektedir.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın kuluçka devresi 2 ila 3 hafta vakittir ve üçüncü haftadan itibaren belirtiler hızlıca kendini gösterir. Grip şeklinde başlar, yüksek ateş ve deride sivilceler meydana çıkar. Sivilceler daha sonra kaşıntı yaratan döküntülere yol açar. Döküntüler kaşıntılı ve değişik boylardadır ve içersinde sıvı vardır. 5-6 günlük bir vakit içersinde kabuklanarak kurur ve bulaştırıcılığını kaybeder. Gözlerde ve ağız içersinde de döküntüler oluşabilir.

Su çiçeği vakalarının büyük bir çoklığı 15 yaşından ufak şahıslarda görülür. Sivilce görünümündeki yaralar su toplama devresinden sonra kabuklanarak iyileşir ve vakitç, genelde bir hafta vakitr. Kaşıntı sebebiyle yaraların dağılıp enfekte olması deride kalıcı izlere namacıyla olur.

Çok çok bulaşıcı özelliğe sahiptir. Cilt döküntüsü, kaşınma, kızarıklık ve yüksek ateş ile tanımlanır. Kuluçka devresinden aşağı yukarı 2 hafta sonra döküntüler oluşur. İlk zamanlarda ise yüksek ateş görülür. Bunun yanı sıra, halsizlik ve burun akıntısı seyreder. Çiçek hastalığında görülen deri döküntüleri, içi su dolu kabarcıklar şeklindedir. Yüzde, saç derisinde, boyun kısmında, göbek ve en çok da sırt bölgesinde çoğunluklu olur. Bu kabarcıklar kızarıklığa sahiptir ve kaşıntı yaparlar. Su çiçeğinde kızarıklık, kaşıntı ve su toplama olan döküntü evresi aşağı yukarı 1 hafta vakitr, tedavi boyunca 1-2 gün de yüksek ateş kaydedilir. Yaklaşık 2 haftalık bir vakitçe ilaç tedavisi uygulanarak, suçiçeği hastalığının sağaltımı gözlemlenir.

Son derece bulaşıcı bir hastalık olan suçiçeği çocuklarda ufak döküntülere ve ateşe namacıyla olur.
Önce kuluçka evresi gözlemlenir. Bu vakit 10-20 gün arasıdır. Vücutta gösterdiği açıklanan;

  1. Çiçeğe benzer su baloncukları,
  2. Ateş,
  3. Halsizliktir.

Öncelikle hafif pembelik olarak görülen su dolu lekeler 12-24 saate kadar kabuk bağlayarak dökülür. Daha sonra yenileri çıkar. Saç dipleri, kol bacak ve yüzde az oranda olan lekeler en çok bedenin sıcak yerlerinde ve beden de görülür.

Çok çok kaşıntıya namacıyla olur fakat muhakkak kaşımamak gereklidir.
Eğer ufakken suçiçeği geçirmediyseniz yetişkinliklerde çok daha ağır etkiler gösterebilir. Genellikle de hamilelik devresinde geçirilirse hem anne hem bebek amacıyla çok risklidir.

Su Çiçeği Nasıl Bulaşır?

Varisella zoster virüsü havada 1-2 saat canlı kalan ve çok süratli artan bir virüstür. Doğrudan ilişki ya da enfekte bireyin hapşırması ya da öksürmesi esnasında havaya sunulan virüsün başka şahıslar doğrulusunda solunmasıyla bulaşır. Teması izleyen ilk dört gün ortamında virüs üst solunum yolu lenf bezlerine yerleşerek arttırmaya başlar. Yedinci günde karaciğer ve dalak başta olmak üzere başka organlara dağılarak arttırmaya devam eder. Ondördüncü günde hastada ateş, başağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi genel açıklanan görülür.

Su çiçeği döküntülerin oluşmasından bir hafta evvel ve döküntü gözlemlenmesinin sonrasında 1 hafta süresince etkilidir. Kabarcıkların kendini yenilemesi vakitlarında her vakit bulaşıcılık tehlikesi vardır. Su çiçeği yaşamış çocuk, şayet okul çağında ise okula gitmemesi iyi olur. Hem hastalığın bulaşıcılığı yönünden hem de hastalık açıklananinden olan yüksek ateş sebebi ile okula gitmesi önerilmemektedir.

Suçiçeğine neden olan virüs havada 1-2 saat kadar canlı kalabilir ve çok süratli çoğalır. Solunum yolu (hastalık öksürmesi ve hapşırması) ile havaya karışarak bulaşabilir.

Aynı vakitte döküntülere oluşturulan direk ilişki da bulaşabilir.

Suçiçeği tedavisi nasıl yapılır?

Su çiçeği tedavisinde genelde antibiyotik kullanılmaz. Suçiçeği hastalığı yaşamış çocuklar sıcak yerlerde tutulmaz. Terleme gerektiğince kaşıntı süratle artar. Çocuğa yaptırabilirseniz hafif ılık su ile banyo yaptırılabilir. Yaklaşık 7 gün süren hastalık, 3 gün kadar ateş yapmaktadır. Daha ağır olan vakalarda hastaneye başvurulmalıdır. Bağışıklık sistemi güçlü ise sadece kaşıntı ve bakteri ile enfeksiyon olmasın diye losyon ve kremler kullanılır. Ancak suçiçeği yanısıra ağır ateş, halsizlik varsa hap tüketimine gidilir. Ateş düşürücü haplar kullanılır. Bu tedavi sırasında katiyen aspirin kullanılmaz. Aspirin,suçiçeği virüsü ile birleşince koma hali yaşanabilir hem de ölümcül neticeler oluşabilir. Bu hallerde derhal bir doktora başvurmak gereklidir.

Çocukların tırnaklarını kesmek ve sabunlu su ile yıkamak bulaşmaların önüne geçer. Çok bulaşıcı bir hastalıktır. Virüsü kapan kişi, hastalanmadan evvelce hastalığı yaymaya başlar. Genelde meydana gelen kabuklar ile ilişki bulaşmaya yeterlidir. Genellikle ilkbaharda ve yaz başında suçiçeğine sık sık rastlanır. Genelde aşı yaptırılması hekimler doğrulusunda tavsiye edilir. Suçiçeği aşısı bu hastalıkta çok etkili bir yöntemdir. Çocuğunuz suçiçeği yaşamış bir çocuk ile ilişkide kaldıysa ilk 72 saat içersinde aşı onu bu hastalıktan koruyacaktır.

Su çiçeği yaşamış çocukların büyük bir seksiyonuna anti-viral tedavi uygulanması gerekmez. Tedavi, ateşi denetim altında tutmak ve derideki döküntülerde ikincil bir bakteriyel enfeksiyon meydana çıkmasını önlemek amacıyla uygulanır. Şiddetli kaşıntı halinde, kalaminli bir losyon ya da antihistaminli bir ilaç kullanılabilir. Bazı çocuklarda beyin iltihabına yol açabileceği amacıyla muhakkak aspirin kullanımamalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe