SSL Sertifikası Nedir? Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır?


Google’ın son zamanlarda uygulamış olduğu SSL politikası nedeniyle artık bu özelliği kullanmamız mecburiyet haline geldi. Şöyle ki sitemizde yada blogumuz da SSL sertifikası yoksa google sitemizi güvenli olmayan siteler arasında değerlendiriyor. Buda hem ziyaretçi kaybetmemize hemde SEO açısından bir çöküş yaşamamıza neden oluyor.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL ilk olarak Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. Zamanla Microsoft’un da desteklemesiyle web dünyasında bir standart haline geldi. SSL yada Https web üzerinden gönderilen bilgilerin güvenli, hızlı ve gizli bir şekilde ana kaynağa ulaşmasıdır şeklinde kısaca özetleyebiliriz.

SSL sertifikalarının bir çok çeşidi bulunuyor. Ancak bizim burada değineceğimiz konu kişisel web siteleri için normal bir SSL sertifikasına sahip olmak. Neticede bu SSL sertifikalarını satan bir çok hosting firması var. Eğer web siteniz bir e-ticaret hizmeti sunmuyorsa yada büyük bir şirket değilse yüzlerce dolar harcayıp satın almanız gereksiz. Ücretli sertifikaların bir çok özelliği bulunuyor, ancak bizim amacımız kullanıcıya ve google gibi arama motorlarına sitemizin güvenilir olduğunu göstermek. Bu sayede SEO açısından sıkıntıya girmemiş olacağız. Unutmadan değinmek istiyorum. Bu sertifikaya sahip olmayan web sitelerini google adsense kabul etme şansı %1.

Ücretsiz SSL Sertifikasına Sahip Olmak

Adım adım uygularsanız yarım saat sonra sizinde sitenizin link kısmında yeşil, güvenli ibaresi yer alacak.

# İlk önce SSL For Free sitesine girelim.

# Arama çubuğuna alan adınızın yazıp “Create Free SSL Certificate” tıklayın.

# Üçüncü adımda sitenizin size ait olduğunu doğrulamanız gerekecek. Bu durumda üç seçenek var. 1- FTP ile doğrulama, 2- Manuel FTP ile doğrulama son olarak 3- DNS kullanarak doğrulama. En kolayı FTP ile yani birinci seçenek ile yapabilirsiniz. Ancak FTP bilgilerinizi vermek istemezseniz diğerlerini deneyebilirsiniz.

# Resimde ki gibi FTP bilgilerinizi giriniz. En alt kısmı boş bırakın kendisi otomatik tamamlayacaktır. “Download Free SSL Certificate” tıklayınız. Karşınıza size ait olan sertifika bilgileri gelecek.

# Cpanel’e giriş yaparak resimde ki kısmı bulunuz. Kutucukta işaretli olan ‘ Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS) alanına tıklayıp giriniz. Sitenin size vermiş olduğu bilgileri girip kaydedin.

 Link Düzenleme ve Google analytics ve Webmaster Tools Ayarları  

Artık sitenizde bir SSL sertifikası var. Ancak bununla kalmıyor. Sitenizin linklerini düzenlemek ve SEO açısından zarar görmemeniz için bir takım ufak ayarlar yapmanız gerekiyor. Bunu da ufak bir eklenti ile hızlıca halledeceğiz.
# İlk önce resimde ki gibi sitenizin ana sayfa ayarında ki linkleri https olarak güncelleyin.

# Really Simple SSL eklentisini indirip kurun ve etkinleştirin.

# Bu eklenti aktif olduktan sonra .htaccess dosyasını güncelleyerek bir kaç dosyayı çalıştıracak ve sitenizde ki tüm içeriklerin linklerini yapılandıracaktır.

# Son olarak Google webmaster tools hesabınıza girip https’li olan yeni alan adı ile bir mülk oluşuturun. Ardından Google Analytics hesabınıza girip en altta yer alan yönetici ikonuna tıklayıp mülkünüzün alan adını değiştirin.

 Not:  Bu SSL Sertifikası 3 aylıktır. Süre dolduktan sonra aynı işlemi tekrarlamanız gerekir.

Nasıl görünür

Kaynakça

  1. https://wiki.maestropanel.com/update-1-0-0-0/
  2. https://letsencrypt.org/docs/certificate-compatibility/
  3. https://letsencrypt.org/sponsors/

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir