Sol Kol Ağrısı Nedir, Nedenleri Nelerdir ve Tedavisi Nasıldır?


Küçük ağrılar ve acılar yaşlanmanın normal bir parçası olsa da, ani veya olağandışı sol kol ağrısı daha ciddi bir durum ile bağlantılı olabilir.

Bu, tedaviye ihtiyacı olan bir yaralanma veya en kötü ihtimalle kalp krizi belirtisi olabilir.

Sol kol ağrısı olası nedenleri ve özelliklerinin farkında olmak, birisinin vücudun tepki verdiğini ve tıbbi müdahale için ne zaman başvurulması gerektiğini anlamasına yardımcı olabilir.

Sol kol ağrısı belirtileri ve nedenlerinden bazıları şunlardır:

Kalp krizi

Kalp krizi, oksijen eksikliğinden dolayı kalp kasının bir bölümünün ölümü veya hasar görmesi demektir.

Çoğu kalp krizi, kolesterol ve yağlı plakların birikmesi nedeniyle koroner atardamar daraldığında gerçekleşir. Bir parça plak arter duvarından koparsa, kalbe oksijen açısından zengin kan akışını kesebilir ve kalp krizine neden olabilir.

Sol kol ağrısı, kalp krizinin en sık görülen semptomlarından biridir.

Kol kaslarının hasar görmemesi nedeniyle bu garip gelebilir. Bununla birlikte kalpten kaynaklanan sinirler ve koldan gelen sinirler aynı beyin hücrelerine sinyal gönderir. Bu beynin ağrının kaynağı konusunda kafasnın karışmış olduğu anlamına gelir.

Referanslı ağrı denilen bu fenomen, kalp krizi geçiren bir kişinin neden göğüs ağrısı olmadan kol ağrısı hissettiğini açıklar niteliktedir.

Amerikan Kalp Derneği, ani sol kol ağrısı birkaç dakika içinde kötüleşirse veya aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle kombine edilirse acil tıbbi servisi aramayı önerir:

  • Göğsün merkezinde birkaç dakika süren ağrı önce uzaklaşır ve sonra geri dönerse,
  • Ağrı, hissizlik veya sırt, boyun, çene veya alt karındaki başka olağandışı rahatsızlıklar
  • Göğüs ağrısı olsun olmasın, nefes darlığı
  • Hazımsızlık bulantı veya kusma
  • Baş dönmesi, aniden soğuk terler veya kızarma

Göğüs rahatsızlığı erkeklerde ve kadınlarda en sık görülen kalp krizi semptomudur. Basınç, sızdırmazlık, dolgunluk, yanma veya giderek ağrı oluşturma biçimini alır.

Bununla birlikte, kadınların, tipik göğüs veya kol ağrısı olmadan semptomları yaşama ihtimali erkeklerden daha olasıdır. Bu semptomlar genellikle virüs, hazımsızlık veya stres sonucu ortaya çıkar.

Bulantı, kusma, nefes darlığı veya alt karın, sırt veya çenede ağrı birleşimi için herhangi bir ani ve beklenmedik bir durumda hemen tıbbi yardım aranmalıdır.

Anjin

Anjin, kalp ihtiyacınızdan daha az oksijen alıyor olduğunda hissedilen rahatsızlık veya acıdır. Sol kol ağrısı ile birlikte omuz, boyun, sırt veya çenede belirtiler görülebilir. Anjin de hazımsızlık da hissedebilirsiniz.

Anjin bir kalp krizi değil, kalp rahatsızlığının bir işaretidir. Çoğunlukla, koroner arterlerin tıkanması veya daralması sonucunda ortaya çıkar.

Anjin’in iki temel formu vardır:

Kararlı anjin öngörülebilir ve yönetilebilir. Sadece fiziksel çabalar ya da duygusal stres zamanlarında oluşur. Ardından, kalp ekstra zor çalışıyor ve daralmış arterlerin izin verdiğinden daha fazla oksijene ihtiyaç duyuyor. Dinlenmek ve gerektiğinde nitrogliserin adı verilen arterle rahatlatıcı bir ilaç ile tedavi edilebilir.

Kararsız anjin önceden tahmin edilemez ve tehlikelidir. Dinlenerek bile kalpten sürekli olarak yeterli oksijen alamayacağı anlamına gelir. Kararsız anjin, kalp krizinin oluşabileceğine dair bir işarettir ve bir acil serviste değerlendirilmelidir.

İskelet yaralanması

Aşağıdaki özelliklere sahipse, sol kol rahatsızlığı muhtemelen kalp ile ilgili değildir:

  • Bir seferde sadece birkaç saniye süren ağrı
  • Hareket veya dokunuş tarafından getirilen acı
  • Sadece kolun küçük bir yerinde bulunan ağrı
  • Saatlerce veya gün boyunca başka semptomlar olmaksızın devam eden ağrı

Bunun yerine, rahatsızlık, kol, omuz veya dirsekteki kemiğin veya dokunun yaralanmasının belirtisi olabilir. Kol ağrısına neden olabilecek bazı ortak iskelet yaralanması durumları şunları içerir:

Bursit iltihabı

Bir bursit, bir kemik ve onu çevreleyen yumuşak doku arasında bir yastık görevi gören, sıvı dolu bir kesedir. Bursit, eklemlerde iltihap olduğunda ortaya çıkar.

Sol kol ağrısı omuz bursitinin semptomu olabilir, bu da çoğunlukla eklem aşırı kullanımı sonucu ortaya çıkar. Ayrıca doğrudan travma veya bursit enfeksiyonu neden olabilir.

Tendinit

Bu, kas ve kemik arasındaki bağ dokusunun iltihaplanmasıdır. Bursitte olduğu gibi, tendonit tekrarlayan eklem kullanımı ile ortaya çıkar. Bu nedenle, tenisçiler, yüzücüler ve müzisyenlerde görülür.

Omuzda veya dirsekte tendonit, sol kol ağrısı kaynağı olabilir.

Rotator manşet yırtığı

Döner manşet omuzu yuvasında tutan ve kaldırma ve döndürmede yardımcı olan bir takım kaslar ve tendonlardır.

Rotator manşet yumuşak dokusunda bir yırtık çok acı verici olabilir. Omuz aşırı kullanımı veya direkt travmadan kaynaklanır. Yaşlanma da bir risk faktörüdür, çünkü omuz dokularında dejenerasyona neden olabilir.

Bel fıtığı

Omurga yastıklama disklerinden biri patladığında, omurga kemikleri arasında dışarı fırlar ve çevreleyen sinirlere karşı iter. Etkilenen sinirler kola hizmet ediyorsa, bir kişi kalp krizi ile karıştırılabilen kol ağrısı, uyuşma veya zayıflık hissedebilir.

Bel fıtığı sık görülen bir rahatsızlıktır ve nedeni de tekrar eden ağır kaldırmalardır.,

Kırık

Kol ağrısı, saptanmamış kırık bir kemik semptomu olabilir.

Bu olası iskelet kası koşullarının iyi bir şekilde anlaşılmasına rağmen, yaralanmaları kalp krizinden ayırmak zor olabilir. Yaralanma için belirli risk faktörleri, örneğin yaş ve fiziksel aktiviteler çakışmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı, belirsiz semptomlara dayalı bir kalp sorununu kendi kendine teşhis etmeye çalışmamak veya bir kural dışına çıkarmamak önemlidir.

Sol kol ağrısı tedavisi

Kol ve omuz yaralanmaları hayati tehlike oluşturmuyorsa da, bir doktor tarafından değerlendirilmeleri hala önemlidir. Erken tedavi, doku veya kemiğin daha fazla zarar görmeden iyileşmesine fırsat tanır.

Bir kalp stent, damar tıkanıklığı tedavisi için uygun bir seçenektir. Acil servis doktorları, kol ağrısının kalp krizinin veya arter tıkanıklığının semptomu olduğuna karar verirlerse derhal harekete geçeceklerdir. Birincisi, muhtemelen bir elektrokardiyografi, kan çalışması, göğüs röntgeni ve muhtemelen bilgisayarlı tomografi anjiyografi (CTA) taraması yapacaklardır.

Duruma bağlı olarak, kalp kateterizasyonu denilen bir görüntüleme prosedürü de yapılır. Bu test doktorlara arterlere enjekte edilen bir boya kullanarak blokajın derecesini görmelerini sağlar. Bu testin sonuçlarına dayanarak, doktorlar invaziv olmayan tedaviyi seçebilirler. Bu, kan pıhtılarını parçalayan bir ilaç kullanılarak yapılan bir tedavidir.

Daha ciddi tıkanıklıklar ameliyat gerektirebilir. Birçok farklı kardiyak prosedür vardır ve bunlardan birini seçmeye giden faktörler karmaşıktır. Kalbin kan akışını düzeltmek için bazı potansiyel seçenekler şunları içerir:

Stent implantasyonu: Kan akımı sağlamak için daralan bir artere stent adı verilen tel örgülü bir tüp yerleştirilir.

Anjiyoplasti: Kan dolaşımı için tıkanmış bir arterin içine küçük bir balon şişirilerek uygulanan bir işlemdir. Balonun üzerine bir stent takılabilir ve yerine oturtulabilir.

Bypass ameliyatı: Burada, daralan artere sağlıklı kan damarının bir kısmı bağlanır ve bloğun etrafında kan akışı saptırılır.

Sol kol ağrısı yüzünden kalp krizi veya anjin teşhisi konan herhangi birinin yaşam tarzı değişiklikleri yapmak zorunda kalacağı düşünülmektedir. Bu, sigarayı bırakmak, kilo vermek, egzersiz rutini başlatmak veya diyetlerini daha kalp-sağlıklı olacak şekilde ayarlamak anlamına gelebilir.

Doktorlar aynı zamanda kolesterol düşürücü, kan düşürücü veya kan basıncı ilaçları da reçete edebilirler.

Bu değişiklikler ilk başta ezici olabilir, ancak daha fazla kalp hasarı ve kalp atağı önlemeye yardımcı olabilirler. Bu tür değişiklikler yapmak, kalp rahatsızlığı olan bir kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir