Soğuk Algınlığı ve Grip Arasındaki Farklar


Grip
Grip

Hem grip hem de soğuk algınlığı virüslerden kaynaklanır ve benzer belirtilere sahip olabilirler. Bir insanın gribe yakalanmış olup olmadığını, kötü bir soğuk algınlığının olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Bu yazıda, farklılıkları açıklıyoruz.

Sabah uyandığınızda hapşırıyor, öksürüyor, ateşiniz var ve kaslarınızı ya da vücudunuzu hareket ettirmekten aciz hissediyorsanız özellikle de soğuk aylarda iseniz muhtemelen grip oldunuz ya da soğuk aldınız. Peki bunlar aynı şey mi?

Grip ve soğuk algınlığı kesinlikle aynı şey değildir. Bir çok ortak yönü mevcut olsa da bu onların aynı olduğunu kanıtlamaz. Soğuk algınlığı, gripten nispeten daha ılımandır. Özellikle eğer yüksek ateşiniz varsa grip olmuşsunuzdur ve iş bir miktar daha ciddi anlamına gelmektedir. Grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklara geçmeden önce bunların belirtilerine göz atalım.

Sık Görülen Soğuk Algınlığı Belirtileri

Soğuk algınlığı belirtileri genelde boğaz ağrısı ile başlar ve 1 – 2 gün içinde kaybolur. Ancak belirtiler arasında burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve dördüncü – beşinci güne sarkan öksürüklerin görülmesi çok da nadir değildir. Çocuklar grip algınlığında yüksek ateşe sahip olabilir ancak yetişkinlerde bu oldukça nadir bir belirtidir.

Soğuk algınlığında ilk bir kaç gün burnunuz tıkalı olabilir ve burun akıntınız sürebilir. Daha sonra bu burun akıntısı gittikçe koyulaşır. Koyu mukus bu süreçte oldukça doğaldır. Elbette sağlığınızı önemsemeyin demiyoruz ancak evham yapıp sinüs enfeksiyonuna benzer bir bakteri enfeksiyonu geçirdiğiniz anlamına da gelmiyor bu koyu mukus.

Soğuk algınlığı genelde 1 hafta sürer. Ayrıca eğer soğuk algınlığıysa ilk 3 gün boyunca bunun bulaşıcı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Yani bu soğuk algınlığınızı çevrenizde bulunan kişilere geçirmeniz oldukça olasıdır. Bu yüzden gerekmedikçe dışarı çıkmayın ve diğer kişilere çok fazla yaklaşmayın.

Eğer soğuk algınlığınızın belirtileri bir hafta gibi bir sürede iyileşme göstermiyorsa bakteri enfeksiyonu olabilir. Bu da antibiyotiklere ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Soğuk algınlığı belirtiler hızla başlıyorsa ve bir hafta sonra iyileşiyorsa, genellikle soğuktur, alerji değildir. Soğuk algınlığı belirtileriniz bir hafta sonra düzelmiyor gibi görünüyorsa, bir alerji ya da sinüzit geliştirdiğinizi anlamak için doktorunuza danışın.

Sık Görülen Grip Belirtileri

hastane

Grip belirtileri ve semptomları genelde soğuk algınlığı belirtilerine oranla daha şiddetlidir ve çabucak ortaya çıkar. Belirtileri arasında boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, öksürük, tıkanıklık, halsizlik ve yüksek ateş bulunmaktadır. Özellikle domuz gribi vakalarında kusma ve diyare ile ilişkilidir.

Çoğu grip belirtileri 2 – 5 gün içerisinde kaybolsa da bu süreden daha uzun sürmesi nadir değildir. Grip ile ortak komplikasyonlara neden olan bir diğer rahatsızlık da pnömoni yani zatürredir. Özellikle genç ve yaşlılar veya kalp ve akciğer rahatsızlığı hissedenlerde görülür. Eğer bir kaç gün sonra tekrarlayan yüksek ateşiniz varsa ya da solunum sıkıntısı çekiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Tıpkı soğuk virüsler gibi grip virüsü vücudunuzu burun, göz veya ağızdaki mukoza zarları yoluyla girer. Elinizi bu bölgelerden birine her dokunduğunuzda kendinize bir virüs bulaştırabilir, ki bu hem grip hem de soğuk algınlığı belirtilerini önlemek için sık yıkanarak elleri mikropsuz tutmanın çok önemli olmasını sağlar.

Grip ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar

Yukarıdaki kısmı okuduysanız aslında grip ve soğuk algınlığı belirtilerinin birbirine oldukça benzer olduğunu görürsünüz. En büyük fark Grip daha şiddetlidirve daha ateşlidir. Aşağıdaki tabloda grip ve soğuk algınlığına ilişkin karşılaştırma bulunmaktadır.

Grip Soğuk Algınlığı
Oldukça sık görülen yüksek ateş (38° C) Nadiren yüksek ateş
Baş ağrısı olağandır Baş ağrısı nadir ve hafiftir
Genel ağrılar sıklıkla şiddetlidir Genel ağrılar oldukça hafiftir
Yorgunluk 2 – 3 hafta sürebilir Yorgunluk ara sıra görülür
Aşırı tükenmişlik hastalığın başında görülür Aşırı tükenmişlik görülmez
Yorgunluk 2 – 3 hafta sürebilir Yorgunluk ara sıra görülür
Burun tıkanıklığı ara sıra görülür Burun tıkanıklığı olağandır
Hapşırma ara sıra görülür Hapşırma olağandır
Boğaz ağrısı ara sıra görülür Boğaz ağrısı sık görülür
Göğüs Rahatsızlığı, Öksürük ciddi olabilir Göğüs Rahatsızlığı, Öksürük hafif ile orta derecededir
Sinüzit, bronşit, kulak enfeksiyonu, pnömoni komplikasyonlar olabilir Sinüs tıkanıklığı; orta kulak enfeksiyonu gibi komplikasyonlar görülebilir
Yorgunluk 2 – 3 hafta sürebilir Yorgunluk ara sıra görülür
Yorgunluk 2 – 3 hafta sürebilir Yorgunluk ara sıra görülür

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe