Satrançta Kalenin Hareketleri


satranç

Pek çok oyun çeşidi içinde ilgi çekici yönleri ve kuralları ile dikkat çeken satranç sporu, birbirinden farklı taşlara sahiptir. Kurallar bütünü içinde hamlelerin gerçekleştirildiği satranç oyununda her figür farklı yetkinlikler ile öne çıkar. Kale de en etkili ve en önemli figürler arasında bulunur.

Kalenin hareketleri incelendiğinde, bu taşın sadece düz şekilde ilerleyebildiği görülür. Kaleler önlerine, arkalarına, sağlarına ya da sollarına doğru hareket edebilirler ancak çapraz yönlü şekilde ilerleyemezler. Bu nedenle de düz gitme özellikleri ile oyuna katkı sağlarlar.

Kale figürü önü açık ise istediği kare sayısı kadar ilerleyebilir. Kaleler hareket edeceği kare sayısı ile kısıtlanamazlar. Örneğin bulunduğu noktadan ileri doğru 6 kare boşluk bulunuyor ise, bu 6 kare içinde herhangi bir yere hamle yapma sağlanabilir. Rakip taşlar bu doğrultuda bulunuyor ise, oyuncunun tercihine göre ilk karşılaşılan rakip taş kale tarafından alınabilir.

Diğer taşlar ile olan temas ve ilişki düşünüldüğünde, kalenin özel bir durumu vardır. Normalde at figürü hariç hiçbir taş diğer taşların üzerinden atlayamaz fakat kale, rok hamleleri sırasında şahın üzerinden geçebilir. Kısa rok hamlesinde, kendisine doğru 2 kare yaklaşan şahın üzerinden atlayıp hemen yanındaki kareye yerleşebilir. Uzun rok hamlesinde ise aynı hareketin daha uzun olanı görülür. Kısa rokta kalenin gittiği mesafe 2 kare iken, uzun rokta bu mesafe 3 kareye çıkar.

Kalelerin kullanımı ile ilgili olarak oldukça fazla örnek ortaya çıkabilir. Savunma hattında en kritik yatay ya da dikeyleri tutabilirler. Bu şekilde rakip taşların saldırı güçlerini kırabilirler. Uzun menzilleri sayesinde bu özellikleri sık sık ortaya çıkar. Saldırı anlarında ise vezirden sonra en etkili figürdürler. Rakip şahı sıkıştırmak için sıklıkla kaleler kullanılabilir.

Kalelerin oyunda etkin olması daha çok açılış hamleleri arasında bulunan rok hareketi ile sağlanır. Bu sayede kalelerden bir tanesi merkeze yakın şekilde konumlanır.

Çift kalenin arka arkaya gelmesi ile oluşan kale çifti kimi zaman vezirden daha etkilidir. Bu şekilde delici ataklar yapılabilir. Aynı zamanda ünlü merdiven matı da kaleler ile yapılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir