izmir escort bayan

Sanal Gerçeklik Nedir? Sanal Gerçeklik Hakkında Bilgiler


Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik: bilgisayar yazılımıyla oluşturulan, kullanıcıya sunuluş biçimiyle kullanıcının inançlarını askıya almasını ve gerçek bir ortam olarak kabul etmesini sağlayan yapay ortamdır. Kullanıcının eylemlerine gerçek zamanlı yanıt veren üç boyutlu bilgisayar ortamı olarak da tanımlanmaktadır. Felsefenin ışığında bakıldığında, sanal ve gerçeklik ifadelerinin tanımı kesin değilken, bu tanım yeterli gelemez.

İnsan duyularının gerçekmiş gibi kapılması nedeniyle “sürükleyici çoklu ortam”; bilgisayar aracılığı ile uygulanması nedeniyle “bilgisayar simülasyonu”; farklı bir üretim aşaması olması nedeniyle “yapay gerçeklik”, “siber gerçeklik” adları da verilmektedir. Tanımlar çoktur ve çeşitlidir. Biz burada felsefece bir tutum edinerek kesinliklerden çekineceğiz. Sorular sorarak yeni sorulara ulaşacağız ve felsefenin temeli olan merakı konu üzerine yoğunlaştıracağız.

İnsan ile makine arasındaki etkileşime ve iletişime vurgu yapan farklı sanal gerçeklik tanımları mevcuttur. Çeşitliliğe bir örnek de sanal gerçekliğin bir tür sanal gerçeklikten türemesidir. Sanal gerçeklik aygıtları ilk olarak edebiyatta, insanın hayal gücünde tasarlanmıştır. Bilim-kurgu yazarları ve gelecekçiler, makineler aracılığı ile oluşturulacak yeni dünyaları insanlığın zihnine yerleştirmiştir. Zihindeki gerçek daha sonra dışarıdaki gerçekte uygulamaya konmuştur. Böylelikle gerçek dünyadaki sanal ifadelerin daha sonra dünya gerçeğine dönüştüğü söylenebilir. Bir zamanların hayal ürünü, hatta saçma görüşleri, bugünün büyük gerçekleridir.

Sanal Gerçeklik Kullanım Alanları

Sağlık sektörü içerisinde eğitim amaçlı sanal gerçeklikler kullanılmaktadır. Örneğin bir doktor ameliyat eğitimi yaparken sanal gerçekliğin olduğu uygulamaları yapabilir. Sanal bir hastanın ameliyatı teknolojisi ile tıp eğitimi ve sağlık sektöründe kullanımı gerçekleştirebilir. Seyahat ve tur gibi özel zevke ait uygulamalarda da kullanılmaktadır. Birçok otelin sitesinde görebileceğiniz otel içi odalar, restoran ve havuzlar gibi alanları sanal gerçeklik uygulamaları ile görebilirsiniz. 360 derece gezinebileceğiniz özel videolar ve görseller sayesinde seyahat, konaklama ve tur faaliyetlerinde bulunan şirketler bu tarz teknolojileri kullanmaktadır. Elbette kullanılan sektörlerden biri de film sektördür.

Günümüzde sanal gerçeklik, birebir benzetim ortamı anlamına gelen mühendislik terimi veya tüm benzetim ortamlarının genel adı olabilmektedir. Ancak felsefece bakışta kendi zihnimizdeki tasarımları, optik aletlerle oluşturulan görüntüleri ya da herhangi bir olayı sanal gerçeklik sözcüğü içerisinde değerlendirmek mümkündür.

Sanal Gerçeklik Oyunları

Sanal gerçekliğin şüphesiz doğuş noktası oyunlar ve görsel sunumlardır. Oyun oynadığınız karakterlerin yerine geçmeniz için özel teknolojik sanal gerçeklik kask ve gözlüklerini takmanız yeterlidir. Bu nedenle özellikle gelişen sanal gerçeklik oyunların gelişmesi ile birlikte hayatımızın içerisine daha da fazla işlemiştir. Sanal gerçeklik nedir diye sorulan ve genel kullanım alanının tespiti için, günlük hayatımızda en çok kullandığımı gerçeklikleri de unutmamak gerekir. Örneğin araçlar için ehliyet alırken ve pilot eğitimleri alırken sanal gerçeklikten faydalanılmaktadır. Pilotların ve araç kullanan kişilerin, ehliyetlerini almadan önce mutlaka sanal gerçekliği yansıtan uygulamalardan faydalanılmaktadır.

Tıpkı oyunlarda otomobil kullanan ve gerçekliği hissetmek isteyenlerin taktıkları kask gözlükler gibi ehliyet eğitimleri ve sınavlarından da sanal gerçekliklerden yararlanılmaktadır. Bu noktada sanal gerçekliğin getirdiği, bulunan ortamdan ayrılarak hedeflenen ortama konsantre olunması amacı da elde edilir.

Gerçek ve sanal tanımlarımıza göre, zihinde oluşturduğumuz imgeler de sanal gerçek tanımına katılabilir. Bilgisayar ortamı da dâhil, dış uyaranların hepsini beynimiz algılar. Sanal ya da başka tür gerçekliklerin hepsi beyinde amacına ulaşır. Bu halde sanal gerçeklik teriminin ortaya çıktığı kurgu eserlerden bir sanal gerçeklik olarak bahsedebiliriz. Bilgisayar ortamını kast eden terim anlamının yanında, insanın hayallerini yansıtan edebi ürünler de sanal gerçek anlamına sığdırılabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir