izmir escort bayan

Şahin Nasıl Bir Kuştur?


şahin

Atmacagiller ailesine ait olan şahin, yırtıcı bir kuştur. Diğer yırtıcı kuşlardan geniş kanat yapısı ve yan tarafa doğru açılan kuyrukları ile ayrılır. Ağır kanat darbeleri ile uçan şahin, kanatlarını çırpmaya gerek duymadan havada uzun süre durabilir.

Şahin orta boylu, geniş kanat yapılı, geniş ve kısa boyunlu bir kuştur. Gündüz uçan bir yırtıcı kuş olan şahinin gagası ise kancalıdır. Kanat kısmı uzun olan kuşun kuyruğu kısa bir yapıdadır. Tüy rengi ise genel olarak kahverengidir. Birçok türünün üst bölümleri beyaz ya da kahverengi benekliyken kanat kısımları çizgilidir. Aynı tür içinde farklı renk özelliği gösterebilir. Ayakları parmaklarına kadar tüylüdür.

Şahin yüksekten uçan kuşlardandır. Havada saatlerce durur. İri olan şahinler diğer kuşlar ile beslenir. Daha küçük yapıdakiler ise orta boydaki memelileri, solucanları, kaplumbağları yemek olarak seçer. Şahin keskin göz yapısı sayesinde çok uzak mesafeden avını rahatlıkla görür. İnsan gözüne oranla gözleri 8 kat daha net görür. Avını gözüne kestiren şahin yüksekte olsa dahi hızlıca yere iner. Oldukça güçlü olan pençe yapısı sayesinde avını kapar. Şahin fare ve tavşan yakalamada oldukça ustadır. Avcılıkta kullanılması için evcilleştirilir.

Şahin Okyanusya kıtası dışında kalan bütün kıta ve adalarda bulunur. En çok Avrupa, Orta Asya ve Afrika kıtalarında yaşar. Şahin bir tundura kuşudur. Amerika kıtasında ise kırmızı kuyruklu, kızıl omuzlu şahin türleri yaşar. Göç eden kuşlardan olan şahin 20 ile 100 kişilik gruplar halinde göçer. Barınma alanı olarak ise genel olarak ormanlık ve çayırlık bölgeleri tercih eder. Kış aylarında tarım arazilerinde sık rastlanır. Yuva kurması için yüksek dağ ya da ağaçları seçer. Şahin yuvasının iç kısmını yosun, hayvan kılları gibi yumuşak maddeler ile döşer.

Şahin Şubat ve Mart ayında ürer. Ortalama 4 yavru yumurtlar. Yumurtalar açık kahverengi beneklidir. Kuluçka süresi 28 gündür. Kuluçkaya dişi şahin yatar. Fakat yavrular erkek ve dişi şahin tarafından ortaklaşa bakılır. Bir şahinin ortalama ömrü 100 senedir


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir