Renklerin Anlamları – Renklerin Psikolojisi ve Renklerin Dili


renk

Renkler, farkında olmadan veya biz bilmeksiniz hayatlarımızda çok önemli bir rol oynamaktadır. Duyguları ve ruh hallerimizi başka şeylerin yapamadığı bir şekilde etkileme gücüne sahiptirler. Bunun neticesinde, renklerin ne ifade ettiğini anlayabilmek için insanlar renklerin anlamları üzerine çalışmalar geliştirmişlerdir. Özellikle psikolojik anlamda renk psikolojisi adı altında araştırmalar yapılarak, canlılar üzerindeki etkileri daha iyi şekilde anlaşılmaya çalışılmaktadır.

Renklerin Anlamları ve Psikoloji

renk

Renk psikolojisi, insan davranışının belirleyicisi olarak tonların çalışmasıdır. Renk, gıda tadı gibi belirgin olmayan algıları etkiler. Renkler ayrıca plasebonun etkinliğini de artırabilir. Örneğin, kırmızı veya turuncu haplar genellikle uyarıcı olarak kullanılır. Renk gerçekten bir insanı etkileyebilir; Ancak, bu etkilerin insanlar arasında farklı olduğunu unutmamak önemlidir. Cinsiyet, yaş ve kültür gibi faktörler, bir kişinin rengi algılamasını etkileyebilir. Örneğin, erkekler kırmızı renkli giysilerin kadınları daha cazip hale getirdiğini, kadınlar erkek kıyafetinin renginin çekiciliğini etkilemediğini söylediğini bildirdi.

Şimdi gelin lafı daha fazla dolandırmadan doğada gözlemlediğimiz belli başlı renklerin anlamları üzerinde duralım.

Kırmızı

Yoğun duygu veya etkileşimle ilişkili olan kırmızı renk, tutku ve arzudan tehlike ve gazabına kadar her şeyi sembolize eder. Genel olarak, kırmızı renk her şeyin fiziksel ve duygusallığına, özellikle ilkel anlamda bağlıdır. “Kırmızı görmek” ifadesi bunu mükemmel bir şekilde gösterir.

Kırmızı hem şeytan hem de Sevgililer Günü’nü temsil eder. Bu şehvet, sevgi, saldırganlık ve canlılığın renk simgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmalar, kırmızı rengi izleyen kişilerin, daha yüksek kan basıncı, daha hızlı solunum, artan heyecan ve güven ile libidoda ani bir artış gibi fiziksel etkiler ile yaşama eğiliminde olduğunu göstermiştir.
Kırmızı göze çok batan ve dikkat çeken bir renktir. Bu yüzden dikkat, durma veya acil durumları göstermek için kırmızı renk kullanımı belirgin derecede fazladır. Trafik ışıklarındaki kırmızı rengin kullanımını burada aklınıza getirebilirsiniz. Ayrıca yardım kurumları ve diğer kuruluşlarda dikkat çekmek amacıyla bu rengi tercih ederler.

Örneğin; Uluslararası kar amacı gütmeyen kuruluş olan Kızıl Haç simgesinin rengi olarak temsil etmektedir. Birçok ulusal bayrak, cesaret veya cesaret önerisi için kırmızı renk içerir. Bununla birlikte, renk tüm ülkelerde aynı anlama gelmez. Örneğin, Çin’de kırmızı, iyi şans ve refahın bir işareti iken Rusya’da komünizmi temsil ediyor. Güney Afrika’da, kırmızı, yas tutan kişilerin giydiği renktir. Japonlar güneşi sarıya değil kırmızı ile sembolize etmektedirler.

Mavi

Mavi, en havalı renktir. Gökyüzünün rengi, okyanus, uyku, alacakaranlık mavi ile sembolize edilen nesneler veya olgulardır. Eski Mısırlılar cenneti temsil etmek için lapis lazuli kullandılar. Mavi, Meryem’i sembolize eder. Saf mavi, ilhamın, samimiyetin ve maneviyatın rengidir. Mavi genellikle muhafazakar insanlar tarafından seçilen renktir. Mavi sakinleştirici renktir. Bu, özellikle bebeklerin bulunduğu evlerde mavi rengi kullanmak için güzel bir fırsattır. Mavi çok rahatlatıcı bir renk olmasından dolayı pijama için iyi bir seçim olabilir : ). Koyu mavi gerçeğin ve ılımlılığın rengidir. Sakin hissetmek için giyilecek mavi taşlar mavi safir ve mavi topazlardır. Lapis lazuli ve azuritin psişik gücü arttırdığı söylenir.

Turkuaz gençliğin simgesi, hem renk hem de taştır. Bu renk yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Turkuaz, iletişimin rengidir. Mavi iletişim kalitesi ile yeşilin büyüme kalitesini içerir. Turkuaz uzun zamandan beri koruma, sağlık, güven ve güç sağlamak için tarihte kullanılmıştır. Aqua, yüksek ideallerin rengidir.

Sarı

Saf, parlak ve güneşli sarı en kolay renktir. Diğer renkleri algılamakta güçlük çeken insanlar genellikle sarı rengini görebilirler. Sarı yaratıcı ve entelektüel enerjiyle doludur. Daima sarı renkli not defterlerini kullanmanız bu yaratıcılığı ön plana çıkarmanız açısından etkin bir rol üstlenebilir. Sarı bilgeliği simgeler. Sarı, neşe ve mutluluk anlamına gelir. Yüksek zekalı insanlar sarıyla ilgilenmeleri ya da sarı rengi çok sevmelerinin nedeni budur.

Sarı Enerji
Parlak güneşli bir günün enerjisi gibi sarı da netlik ve farkındalık getirmektedir. Sarı-yeşil, aldatma anlamına gelebilir veya böyle bir his yaratır. Turuncu-sarı, kurulma hissi verir. Temiz açık sarı zihni temizler, aktif ve uyanık hale getirir.

Yeşil

Yeşil, doğanın rengidir, doğurganlık ve hayattır. Çim yeşili en dinlendirici renktir. Yeşil kendini beğenir ve refahını sembolize eder. Yeşil dengenin rengidir. Aynı zamanda öğrenme, büyüme ve uyum demektir. Yeşil, güvenli bir renktir ve aynı zamanda doğanın gücünü yansıtmaktadır.

Yeşil tutarlı ve ne yaptığından emin insanlar tarafından tercih edilir. Yeşil, şifa ve yaşam gücünü simgeler. Ayrıca paranın yeşil renk ile simgelendiği bilinmektedir. Belki de dolar bu yüzden yeşildir kim bilir. Yeşilin gözler için şifa verdiğine inanılıyordu veMısırlılar yeşil göz kalemi kullandılar. Ayrıca günümüzde yeşil gözlük kullanılmaya devam ediyoruz. Sağlığınız için çiğ yeşil yiyecekler yemelisiniz.

Beyaz

Beyaz, saflığın rengidir. Gelinler pek çok ülkede beyaz renklidir, çünkü beyaz bir bakirelik simgelemektedir. Beyaz, nezaket anlamına gelir. Bazı kültürlerde cenazelere beyaz giyilir. Beyaz, Pazartesi gününün rengidir. Beyaz papatyalar sadık bir sevginin sembolüdür.

Beyaz Enerji
Kesinlikle, beyaz bir renk değildir, ancak tüm renk varlığının tezahürü – ışığın olmazsa olmaz tam enerjisidir. Bütünlük ve tamamlanma anlamına gelir. Birçok kültürde açıklık ve gerçeği temsil eder. Beyaz soğuk bir kaliteye sahiptir. Enerji tamamlandığında netlik sağlayabilir. Beyazın arındırma titreşimleri vardır ve yolunuzdan engelleri temizlemek için kullanılabilir.

Her renge doğru ilerleme potansiyeline sahiptir ve bu yeni başlangıçlar ve herhangi bir yönde gelişme için onu iyi bir tercih yapar.

Siyah

Siyah en yanlış anlaşılan renktir. Siyah, bazı kültürlerde ölümü ve bitişi sembolize eder. Yerli Amerikalılar, siyahın iyi olduğunu düşündüler çünkü yaşam veren toprağın rengi oldu. Sanılanın aksine siyah zerafetin ve asilliğin simgelendiği en çarpıcı renktir. Tıpkı beyazda olduğu gibi siyahta da bir asalet vardır. Siyah beyaz zıtlığı anlamsal olarak zıtlık taşımamaktadır. Siyah aslında ışığın yokluğudur. Beyaz ise renklerin temeli. Buradan da anlaşılacağı üzere kavram kargaşası aslında zihnimizde yarattığımız zıtlıklardan ileri gelmektedir.

Siyah bir renk değildir. Bütün renklerin olmamasıdır. İnsanlar zıtlıklardan bahsederken, genellikle siyah beyaz konuşulur. Siyah ve beyaz zıt kutupları temsil eder. Siyah ışığın her yönünü emer. Beyaz renk ortaya çıkarken, siyah renk gizlenir.

Korku ve belirsizlik dönemlerinde siyah tehdit altındaki bilinmeyen enerjiyi içerir. Olumlu bir durumda siyah, bir şeylerin ortaya çıkıp kaybolduğu huzur dolu bir boşluk olarak görülür. Ayrıca potansiyel ve olasılık hissi veren gizemli bir renktir.

Gri

Gri üzüntü rengidir. Griyi seven insanlar içine kapanmış, sosyalleşmeyi sevmeyen veya dar görüşlü olabilir. İçinde daha gümüş olan gri çok aktif renk olabilir. Yerli Amerikalılar griyi dostlukla ilişkilendirir. Gri, güvenlik, olgunluk ve güvenilirlik simgesidir. Sorumluluk ve muhafazakarlık ile ilişkilendirdiği de çeşitli toplumlarda görülmüştür.

Gri Enerjisi
Gri, gerçek nötr renktir. Enerjisi boşluk, hareket eksikliği, duygu, sıcaklık ve özelliklerini belirler. Bu nedenle gri huzurlu olabilir. Gri renginde ayrı ve izole bir his vardır. Gri, diğer daha canlı renklerin yanında yerleştirildiğinde soğutma etkisine sahip olabilir. Titreşimlerini söndürürken canlı renkler ön plana çıkararak dengeleyici bir etkiye maruz bırakabilir.

Pembe

Pembe, evrensel sevginin rengidir. Pembe sessiz bir renktir. Güzellikleri amaçlamış canlılar pembeyi sever. Pembe bir karanfil “Seni asla unutmayacağım” anlamına gelir.

Pembe enerji
Pembe, kırmızı ile beyazın birleşimidir. Kırmızı rengin enerji vericiliği aynı zamanda pembe renge de sıçramıştır ve bu net olarak gözlemlenebilir. Kırmızı, potansiyeline ulaşmak için size yardımcı olurken Beyaz, dolgunluk için bir potansiyeldir. Pembe bu enerjileri birleştirir. Magenta gibi derin pembe tonlar, bozukluğu ve şiddeti nötralize etmekte etkilidir. Bazı cezaevleri, agresif davranışı dağıtmak için sınırlı derin pembe tonlar kullanır.

Pembe sevecenlik, hassasiyet, benlik ve sevgi, kabul duyguları sağlar.

Mor

Mor, iyi kararın rengidir. Ruhsal dinginliği arayanların da rengi aynı zamanda mor renktir. Kendinizi morla çevrelerseniz, huzurunuz olacak demektir. Mor, meditasyonda iyi bir renktir.

Mor, sihirbazın ve gizemin yanı sıra telif hakkını sembolize etmek için kullanılmıştır. Kırmızı ve mavinin kombinasyonu olan en sıcak ve havalı renkler arasında morun ideal renk olduğuna inanılıyor. Çoğu çocuk mor rengini sever. Mor, sanatçıların en çok tercih ettiği renktir. Perşembe günü mor renklidir.

Menekşe amaç rengidir.

Kahverengi

Kahverengi tercih edilen kişiler geleneksel ve düzenli kişilerdir. Planlama, işini yarına bırakmama gibi özellikler gösterirler. Bazı durumlarda nadir de olsa bastırılmış bir kişilik veya tembel bir kişiyi sembolize edebilir. Kahverengi dünyanın rengidir ve hayatın maddi tarafıyla ilişkilidir.

Kahverengi Enerji
Kırmızı, mavi ve sarıdan oluşan bir karışımdır ve çok tonda doğada gözlemlenebilir. Bu tonların her biri farklı bir etki üretir. Kahverengi renk dengeleyici olabilir. Kahverengi ile kırmızı, pratik anlamda enerji verirken sarı ve mavi ile birleşmesi zihinsel odaklaşma olarak sembolize edilebilir. Çok fazla kahverengi ile donuk bir etki yaratabilirsiniz. Kahverengi ayrıca sağlamlık hissi verir.

Kahverenginin bazı tonları, sağlıklı, doymuşluk ve sağlıklılık hissi yaratır.

Turuncu

Turuncu bir güç rengidir. Şifanın renklerinden biridir. Yiyecek arzusunu arttırdığı söylenir. Aynı zamanda heyecanı ve yaratıcılığı da teşvik eder. Turuncu dayanıklılığı ile canlılık demektir. Turuncuya ilgi duyan insanlar genellikle düşünceli ve samimi kişiliklerdir.

Turuncu Enerji
Kırmızı ateşle ilişkiliyken, turuncu güneşin yakıcı sıcaklığı ile ilişkilidir. Dinamik bir renk olarak turuncu, patlayıcı özelliği ile kırmızıdan daha dikkatli bir kontrol sunar.

Altın Rengi

Altının zenginliği zekice sembolize ettiği, ancak aynı zamanda sağlığın sembolü olduğu da şaşırtıcı değildir. Altın rengini tercih edenler iyimserdir.

İndigo

İndigo derin gece yarısı gökyüzünün rengidir. Depresif bir durumda kullanıldığında olumsuz bir etkisi olabilir, çünkü ruh halini derinleştirecektir. İndigo, bilgelik, benlik ustalığı ve spiritüel gerçekleştirme gibi mistik sınırları sembolize eder. Mavi, başkalarıyla iletişimin rengi iken, indigo, kişisel düşünceyi, derin kavrayışları ve anlık anlayışları artırmak için maviyi içe döndürür. Mavi hızlı olabilse de indigo hemen hemen ani olarak karşımıza çıkar. Mucitler, ‘maviden çıkmış’ gibi ilham vermek için indigo becerilerini kullanmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe