Radyo nasıl icat edildi?


Radyo
Radyo

Radyo nedir?

Gönderilen elektromanyetik dalgaları alıp, elektronik ortama aktaran, orada da duyulabilen sese çeviren devrelerden oluşmuş cihaza radyo denir.

Rodyonun yaygınlaşmaya başlaması ancak 1955 yılında transistorlu alıcıların kullanılmasıyla başlar. Başlarda ulusal ya da bölgesel hizmet veren radyo yayınlarında, kilometrelik dalgalar ve hektometrelik dalgalar kullanılıyordu.

İlk radyo yayını 1907’de Berlin ile Kopenhag arası bir söz iletimi için kullanıldı. 1910’da Amerika’da bir müzik iletimi, 1914’te Belçika’da bir konser iletimi gibi cesaret kırıcı birkaç deneme sonrası 1920 şubatında Büyük Britanya’da başladı.

Radoyu kim icat etmiştir?

İtalyan Mucit Guglielmo Marconi ilk radyoyu icat eden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. İtalya’da aradığı desteği bir türlü bulamayan Marconi sonunda İngiltere’ye gitti ve burada ilk radyonun patentini aldı. Bu patent alımının ardından radyonun birçok farklı versiyonu üretildi. Tüpler ve devreler kullanılarak bambaşka bir şekil kazandırıldı. 1947’de transistorun icadı ile radyo teknolojisinde büyük bir devrim olmuştur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir