Projeksiyon cihazı çeşitleri nelerdir?


Projeksiyon

Projeksiyon cihazı, günümüzde çoğu kişinin aşina olduğu bir teknolojidir. Projeksiyon cihazı çeşitleri ise teknolojiyle doğru orantılı bir şekilde artmakta ve geçen yıl kalite seviyesi daha iyi modeller piyasaya çıkmaktadır.

İlk çıktığı zamanlarda büyük kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılan projeksiyon cihazları, iş dünyasında sunumlar için en sık başvurulan cihazlardandır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fiyatların düşmesi, cihazların kişisel kullanımını da yaygınlaştırdı. Özellikle ev sinema sistemlerinde, projeksiyon cihazı çeşitleri tercih edilmeye başlandı.

Projeksiyon Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

Projeksiyon cihazları; LCD, LED ve DLP olarak üç farklı çeşide sahiptir. Bunlara bir de yeni teknoloji LCoS’u da ekleyebiliriz. Piyasada genellikle LCD ve DLP çeşidindeki projeksiyon cihazlarına rastlanmaktadır.

Projeksiyon cihazındaki en önemli nokta, lambadır. Duvara veya perdeye görüntüyü yansıtan güçlü ışığa sahip lambalar ve kullanım ömrü, projeksiyon cihazı seçimimizi belirler. Bununla birlikte cihazın ne şekilde kullanılacağı önemlidir. Cihazı işte sunum için mi yoksa evde sinema sistemi için mi kullanacağımıza karar vererek, buna uygun bir projeksiyon cihazı seçmemiz gerekir.

LCD Projeksiyon Cihazı

LCD projeksiyon cihazları, RGB olarak adlandırılan Kırmızı-Yeşil-Mavi renklerden oluşan üç camlı bir panele sahiptir. Lens sayesinde duvara yansıtılan ışık, üç panelden geçmektedir.

DLP Projeksiyon Cihazı

Açılımı Digital Light Processing olan DLP projektörlerde Dijital Micromirror Device (DMD) adı verilen potik yarı iletken sistem kullanılmaktadır. DMD’nin yapısındaki çipler, görüntüdeki her bir piksele karşılık görüntü oluşturmak için ışığı yansıtmaktadır. DLP cihazlarda kullanılan aynalar, hareketlidir ve ayna sayısına bağlı olarak çözünürlük belirlenmektedir.

LED Projeksiyon Cihazı

LED projeksiyon cihazları, uzun lamba ömürleri nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Standart bir LED projeksiyon cihazındaki lambanın ortalama 30.000 saat kadar lamba ömrü bulunmaktadır. LED projeksiyonun bir başka avantajı ise daha küçük boyutlarda olmasıdır. Isınma problemi olmayan bu projeksiyon çeşidinde ekstra bir fan kullanılmadığı için yapısı küçüktür.

LED projeksiyon cihazlarındaki dezavantaj ise ışık gücünün düşük olmasıdır. Projektörlerdeki ışık gücü, ansi lümen olarak kullanılmaktadır. LED projeksiyon cihazlarında 150-160 ansi lümen gibi değerler bulunurken, LCD ve DLP projeksiyon cihazlarında genellikle 2.000 ansi lümenden başlayan ışık gücü bulunmaktadır.

LCoS Projeksiyon Cihazı

LCoS teknoloji, yeni bir teknoloji olduğundan projeksiyon cihazı çeşitleri arasında çok sayılmamaktadır. Pahalı olmasından dolayı DLP ve LCD projektörlere göre pazar payı düşük olan LCoS cihazın açılımı, Liquid Crystal on Silicon. Silikon üstünde likit kristal anlamına gelen LCoS, diğer cihazlara göre çok daha kaliteli, net ve canlı görüntü sunmaktadır.

Projeksiyon Cihazı Tavsiyeleri

Yazının başında da belirttiğimiz gibi projeksiyon cihazı seçimindeki en önemli konu, ne için kullanılacağıdır. Buna göre yukarıdaki projeksiyon cihazı çeşitleri genellikle şu alanlar için kullanılmaktadır:

İşte sunum ve toplantı yaparken: Tek çipli DLP, LCD projeksiyon cihazları.

Evde dizi-film izlemek için: Tek çipli DLP projeksiyon cihazları.

Kolay taşınabilir cihazlar için: LED projeksiyon cihazları.

Konferans veya film gösterimlerinde: Üç çipli DLP ve LcoS projeksiyon cihazları.

Okul ortamlarında sunum için: Tek çipli DLP, LCD projeksiyon cihazları.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe