Pop müzik nedir?


Pop Müzik Nedir? Global müzik sektörünün ortaya çıkardığı ana akıma dahil edilebilen türlere denir. Bir müziğin pop müzik olarak isimlendirilebilmesi için geniş bir dinleyici kitleye hitap edebilmesi gerekmektedir.Fakat bu kitlenin büyüklüğü tartışılabilir bir konudur. Bir şarkıya pop müzik denilebilmesinin bir diğer ön koşulu da, dağıtım kanalları tarafından geçerli kabul edilip dağıtılmasıdır.

Kısacası herhangi bir yereldeki dağıtım kanalları ve medya müzik eserinin kitlelere ulaşabilmesinde aracılık ettiği söylenebilir. Dağıtım aşamasından sonra müzik parçasının tür (genre) olarak yayınlanan yerelin içerisinde bir birikime sahip olması da gerekmektedir. Bu aşamada da müziğin kişilerin bilinçdışı üzerindeki etkisi devreye girmektedir.

1945 yıllarına dayanan pop müzik Türkiyede 90’lı yıllarda popüler olmaya başlamıştır. 90’lı yıllarda,Yonca Evcimik, Tarkan,Nazan Öncel,Bendeniz, Burat Kut, Gökhan Kırdar,Candan Erçetin, Pınar Aylin gibi bir çok sanatçı öncülük etmiştir. 2000’li yıllardan sonra Demet Akalın, Hande Yener, Gökhan Özen, Hadise, Berkay, Yalın,Murat Boz,Soner Sarıkabadayı gibi sanatçılar öncülük etmektedir.

Özet olarak, pop müzik bir tür değildir. Bir kitlenin beğenisine hitap eden ve popüler olduğu uzlaşısına sahip bütün müzikler pop müziktir. Birçok farklı müzik türlerinde olabilir.

https://www.radyo.online/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir