izmir escort bayan

Polimorf Işık Erüpsiyonu Nedenleri, Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi


Polimorf Işık Erüpsiyonu
Polimorf Işık Erüpsiyonu

Polimorf ışık erüpsiyonu (PLE), ışığa duyarlılığın neden olduğu döküntüdür. Bu, nispeten sık görülen ve zararsız bir cilt durumudur, ilkbahar ve yaz aylarında doruğa ulaşır ve yara izi bırakmadan tek başına temizlenir. TopluBilgi olarak bu yazımızda PLE hakkında nedenleri, teşhisi, belirtileri ve tedavisi hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Polimorf Işık Erüpsiyonu Nedir?

Polimorf ışık erüpsiyonu (PLE), güneş ışığına maruz kalınması ve içindeki UV ışınlarının neden olduğu kaşıntılı bir deri durumudur. Güneş ışığına karşı duyarlı hale gelen cilt (ışığa duyarlılık) deriden yamultulmuş veya küçük yumrular gibi kırmızımsı pembe döküntüler geliştirir. Döküntü polimorfiktir çünkü bir insandan diğerine değişir ve bazen vücudun etkilenen farklı bölümlerinde bile değişik görünebilir.

Bu mevsimlerde güneş ışığına maruz kalma önemli ölçüde arttığı için bahar ve yaz aylarında bu durum daha sık görülür. Bu deri döküntüleri ya da bolancuk gibi kabarmalar, ısı ve güneş ışığındaki artış ile zirve yapar, ardından hava soğuduğunda durum azalır. Polimorf ışık erüpsiyonu ciddi bir cilt rahatsızlığı değildir ve kendiliğinden temizlenir. Bu cilt rahatsızlığı bulaşıcı değildir ve birisine geçemez.

Sadece çok fazla kaşınma olduğunda veya döküntüler tekrar ortaya çıkmaya devam ederse, durum ilaçla tedavi edilir. Döküntüler, güneş ışığına maruz bırakıldıktan sonra birkaç dakika veya saatte ortaya çıkabilir. Ancak, bazılarında, güneş ışığına maruz kaldıktan günler sonra döküntüler ortaya çıkabilir.

Polimorf Işık Erüpsiyonu (PLE) Nedenleri?

 Polimorf ışık erüpsiyonu’nun (PLE) ne kalıtsal ne de cilt kanseri ile herhangi bir bağlantısı yoktur. 

Polimorf ışık erüpsiyonu için tam bir neden yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, vücudun mor ötesi ışınlara duyarlılığının artırmanın artması sonucu oluştuğuna inanılıyor.

Güneş ışığının yanında UV ışınları tabaklama yataklarından ve lambalardan de arındırılır. Bu nedenle, uzun süre güneş ışığına maruz kalmamış ancak yakın zamanda bu gibi bronzlaşma cihazlarını kullanmış insanlar da PLE geliştirebilirler.

Polimorf Işık Erüpsiyonu’nun (PLE) Belitileri

Genellikle kış aylarında kapadığımı bölgeler olan boyun, göğüs ve kolları içeren vücut bölgelerinde döküntü görülür. Çünkü bunların ışığa karşı duyarlılığı artmıştır.

Ortaya çıkan döküntülerin belirtgin özellikleri arasında;

  • Yoğun kümeler halinde küçük kabarcıklar
  • Kırmızı renkteki kabarcıklar
  • Kaşıntı veya yanma hissi

Nadiren insanlar ateş, titreme, baş ağrısı veya mide bulantısı gibi başka bulgu veya belirtilere sahip olabilirler. Bu koşullar, polimorf ışık patlamasından ziyade ilişkili bir güneş yanığının bir sonucu olabilir.

Polimorf Işık Erüpsiyonu’nun (PLE) Teşhisi

Aslında polimorf ışık erüpsiyonu olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu, başka bir durum değil, döküntüleri bir dermatologa göstermektir.

Bu cilt durumu genellikle 20-40 yaş grubundaki insanları etkiler ve kadınları ve daha ince ciltli kişileri etkileme olasılığı daha yüksektir.

Döküntünün görünümü, kabarma süresi, hastanın sağlık öyküsünün incelenmesi ile birlikte cildin durumunun değerlendirilmesinde yardımcı olacaktır.

Doktor, döküntülerin kaşınıp yıpranmadığını veya yanmanın olup olmadığını ve son birkaç günde reçeteli veya reçetesiz ilaçların alınıp alınmadığını bilmek isteyecektir.

Diğer cilt hastalıklarını ve temel sağlık koşullarını ekarte etmek için cilt biyopsisi ve kan testi yapılabilir.

Fotoğraf çekimi bazı durumlarda da uygulanır; burada cildin herhangi bir olumsuz tepki göstermesini kontrol etmek için bir cilt derisi UV ışınlarına maruz kalır.

Polimorf Işık Erüpsiyonu’nun (PLE) Tedavisi

Daha önce belirtildiği gibi PLE normalde kendiliğinden ortadan kaybolur. Bu süre kişiden kişiye hatta bölgeden bölgeye değişmekle birlikte genelde 10 gündür. Ancak aşırı derecede kaşıntısınız, yanmanız varsa ya da uzunca bir süre geçmesine rağmen eğer kızarıklıklar ve kabarmalar geçmediyse doktorunuza başvurabilirsiniz.

Bununla birlikte, hidrokortizon ve oral antihistamin içeren cilt kremleri kaşınmayı veya yanmayı azaltmaya yardımcı olmak için sıklıkla reçete edilir.  Ağrı kesici ilaçlar, rahatsızlık, kızarıklık, ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için de reçete edilebilir.

Soğuk kompres uygulamak ve güneş ışığına maruz kalmamak, kızarıklığın daha çabuk temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Daha fazla güneşe maruz kalmayı önlemek için kendinizi örtmek başka cilt patlamalarını önlemenin en hızlı ve en kolay yoludur. Güneşte fazla kalmanız gerekirse eğer mutlaka güneş kremi kullanın ve şapka takmayı unutmayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir