izmir escort bayan

Polikistik Over Nedir? Belirti ve Nedenleri


Polikistik over sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlar arasında sık görülen hormonal bir hastalıktır.  Polikistik overli kadınlar nadir veya uzun süreli adet dönemleri veya aşırı erkeklik hormonu (androjen) seviyelerine sahip olabilir. Yumurtalıklar, çok sayıda küçük sıvı toplaması (foliküller) geliştirebilir ve düzenli olarak yumurta salmaz.

Polikistik overin kesin nedeni bilinmemektedir. Kilo kaybı ile birlikte erken tanı ve tedavi, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi uzun vadeli komplikasyon riskini azaltabilir.

Polikistik Over Belirtileri

Polikistik over belirti ve semptomları genellikle ergenlik döneminde ilk adet dönemi sırasında ortaya çıkar.

Polikistik over belirti ve semptomları değişkendir. Bu belirtilerden en az ikisini yaşadığınızda polikistik over tanısı konulur:

Düzensiz adet dönemleri: Seyrek, düzensiz veya uzun süreli adet döngüleri polikistik overin en yaygın belirtisidir. Örneğin, yılda dokuzdan daha az dönem, dönemler arasında 35 günden fazla ve anormal derecede ağır dönemler olabilir.

Aşırı androjen: Yüksek seviyedeki erkeklik hormonu, aşırı yüz ve vücut kılları (hirsutizm) ve bazen şiddetli akne ve erkek tipi kellik gibi fiziksel belirtilere neden olabilir.

Polikistik yumurtalıklar: Yumurtalıklarınız genişleyebilir ve yumurtaları saran foliküller içerebilir. Sonuç olarak, yumurtalıklar düzenli olarak çalışmayabilir. Polikistik over belirti ve semptomları obezseniz genellikle daha şiddetlidir.

Polikistik Over Nedenleri

PKOS’un kesin nedeni bilinmemektedir. Bir rol oynayabilecek faktörler şunlardır:

Aşırı insülin: İnsülin, pankreasta üretilen ve hücrelerin vücudunuzun birincil enerji kaynağı olan şeker kullanmasını sağlayan hormondur. Hücreleriniz insülin etkisine direnç kazanırsa, kan şekeri seviyeleriniz yükselebilir ve vücudunuz daha fazla insülin üretebilir. Aşırı insülin androjen üretimini artırabilir ve yumurtlamada zorluğa neden olabilir.

Düşük dereceli inflamasyon: Bu terim, beyaz kan hücrelerinin enfeksiyonla savaşmak için madde üretimini tanımlamak için kullanılır. Araştırmalar PKOS’lu kadınların, kalp ve kan damarı problemlerine yol açabilen androjen üretmeye yönelik polikistik yumurtalıkları uyaran bir tür düşük dereceli iltihaplanma olduğunu göstermiştir.

Kalıtım: Araştırma, bazı genlerin PKOS ile bağlantılı olabileceğini göstermektedir.

Aşırı androjen: Yumurtalıklar anormal derecede yüksek düzeyde androjen üreterek hirsutizm ve akneye neden olur.

Komplikasyonlar

Polikistik over komplikasyonları şunları içerebilir:

 • Kısırlık
 • Gebelik diyabeti veya gebeliğe bağlı yüksek tansiyon
 • Düşük veya erken doğum
 • Karaciğer İltihabı
 • Metabolik sendrom  (yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve anormal kolesterol veya trigliserit düzeyleri gibi kardiyovasküler hastalık riskinizi önemli ölçüde artıran bir dizi durum)
 • Tip 2 diyabet veya prediyabet
 • Uyku apnesi
 • Depresyon, anksiyete ve yeme bozuklukları
 • Anormal uterin (rahim içi) kanama
 • Rahim zarının kanseri (endometriyal kanser)
 • Obezite

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir