Plastik Saksı Nasıl Delinir?


Saksı
Saksı

Çiçeklerinizin fazla suyunu dışarı vermesi, toprağın çürümemesi ve hava alması açısından saksının delinmesi önemlidir. Sert plastik saksılar nasıl kolay delinenilir?

Deliğin boyutunu saksının büyüklüğüne ve delik sayısına göre belirlemelisiniz. Büyük bir saksı kullanacaksanız deliğin boyutu da büyük olmalıdır. Ancak deliğin boyutunu belirlemekteki asıl ölçüt saksı içine kullandığınız toprak olmalıdır. Eğer çok ince bir toprak seçtiyseniz daha küçük ama daha sık delikler yapmalısınız.

Delik açma işlemi için plastik olmayan demir örgü şiş, tornavida kullanabilirsiniz. Açmak istediğiniz deliğin boyutuna göre şişi veya tornavidayı seçebilirsiniz.

Bu malzemeler tek başına kullanıldığında çok fazla güç sarfetmenizi gerektirir bu şekilde delmekte zorlanabilir veya istediğiniz gibi yuvarlak sonuç elde edemezsiniz. Tek başına çivi çakmaya çalışmak veya tornavida, şiş kullanmak plastik saksıda çatlama yapıp saksıyı kırabilir. Delik açacağınız yerleri keçeli bir kalemle belirlemeniz daha muntazam bir sonuç verecektir.

İstenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için metal tornavida veya şişi tüp ateşinde ısıtmalısınız. Soğumadan önce saksıyı ters çevirip alt kısmındaki önceden belirlediğiniz delik yerlerine batırmalısınız. Çok kuvvetli batırmaya çalışmanız size zarar verebilir çünkü ısıtma işlemi yapılmış tornavida plastiğe rahat nüfuz edecektir. Bu işlem plastiğe girişi kolaylaştırma amaçlıdır. Bu yöntem sayesinde çiçeğinizi yerinden oynatmadan saksınızı delmiş olursunuz.

Çiçeği saksıdan ayırmadan bu işlemi yapmak için bir kişin saksıyı eğik şekilde tutması faydalı olabilir. Isıtılmış şiş veya tornavidanızı belirlediğiniz yerlere uygulayıp deliklerinizi açabilirsiniz.

Saksının yan taraflarına delik açmamalısınız. Deliklerin daha çok saksının alt – orta kısımlarında olması gerekir. Büyük bir saksı için altı yedi delik yeterli olmakla birlikte küçük saksı için iki veya üç delik yeterlidir. Ayrıca ısıtılmış şişi kullanırken elinize zarar vermemesi açısından eldiven kullanmanız yararlı olur.

Şişin ısınıp ısınmadığını elinizle kontrol etmeyin. Şişin ucunun hafif kızarmış olması ısındığını gösterir. Bu işlemleri uyarılara dikkat ederek yapmanız rahatlıkla saksı delme işlemini bitirmenizi sağlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir