izmir escort bayan

Pinokyonun konusu nedir?


Geppetto Usta, konuşan, gülen bir tahta parçasını yontarak bir kukla yapar. Bu kuklaya Pinokyo adını verir. Pinokya yaramaz ve tembel bir kukladır. Büyüklerinin sözlerini dinlemez ve hep yalan söyler. Her yalan söyleşinde burnu uzar.

Pinokyo masal tarzında yazılmış, başından sonuna kadar olağanüstü temalarla benzenmiş bir romandır. Pinokyo hem tembel hem yaramaz hem de yalancı bir çocuktur. Yalan söylediği zamanlarda ceza olarak burnu uzar. Pinokyo’nun koruyucu bir meleği vardır. Bu melek romanda “Peri” olarak adlandırılır. Bu peri çok yardımsever ve iyi niyetli biridir. Peri, Pinokyo’nun çalışkan, dürüst ve iyiliksever bir çocuk olması için çalışır. Eğer Pinokyo Peri’nin öğütlerini tutarsa gerçek bir çocuğa dönüşecektir. Pinokyo da Peri’nin isteklerini yerine getirir ve kukla olmaktan çıkarak gerçek bir çocuk olur.

Pinokyo bize yaşadığı hayat ve karılaştığı olaylarla doğruluğun önemini, sabrın ve yardımlaşmanın değerini, okumanın ve bilgiye ulaşmanın kıymetini öğretmeye çalışır.

Bilindiği gibi hikaye kahramanları ve olaylar her zaman gerçekle tıpatıp örtüşmez. Bazen yazarın düşünceleri, beklentileri ve hayalleri hikayenin örgüsünü oluşturur. Bazen de yazarın hayal dünyasına konuk olur, sonsuz yolculuklara çıkarız.

Bizim dünyamızın, ninni, masal, hikaye ve romanları yine bizim inanç, kültür ve geleneklerimizden ilham alınarak insanlığa sunulmuştur. Başka sanat eserlerini değerlendirirken de kendi ölçülerimizi ve bakış açımızı göz ardı edemeyiz.

Ruh ancak Allah tarafından üflenir. Başka insanların veya insanların veya varlıkların cansız bir nesneyi canlandırmaları mümkün değildir.

Özellikle başka milletlerin edebiyatına ait eserlerde kendi anlayış, inanç ve değerlerimizin dışında olan farklı kişilik, olay ve mekanlarla karşılaşmamız doğaldır. Çevremizi ve diğer kültürleri tanımak için bu durum bir fırsat, bir çeşitlilik ve zenginliktir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir