Palm Yağı Nedir? Zararlı Mıdır?


Palm yağı nedir?

Afrika’da çokça bulunan ve üretim alanı Endonezya ve Malezya’da yüksek oranlarda olan palm yağı bir palmiye ağacı türüdür. Bitkisel bir yağdır. Ancak %44.3 oranında doymuş yağa sahiptir.

Palm yağı neden zararlıdır?

Palm yağı aslında yeni kullanılmaya başlanmadı. Önceden de kullanılan bu yağın zararı daha sonradan ortaya çıktı. Avrupa Gıda Güvenlik Kurulu tarafından yapılan araştırmalarda palm yağının 200 dereceden daha yüksek ısılarda rafine edilmesi sonucunda ortaya korkunç bir gerçek çıkmakta. Bu şekilde yapılan işlemler sonrasında diğer yağlara göre daha yüksek oranlarda kanserojen madde ortaya çıkmaktadır. Doymuş yağ bakımından yüksek oranlara sahip olması da kalp hastalıklarına neden olduğu gibi obeziteyi de tetiklemekte.

Palm yağı hangi ürünlerde var?

Palm yağı sadece besin sektöründe değil kişisel bakım ve temizlik ürünlerinde de kullanılmakta. Çikolata, kek, bisküvi, cips, margarin gibi ürünlerde kullanıldığı bilinmekte.

Firmalar neden palm yağını tercih ediyor?

Herkesin tahmin edebileceği gibi bu yağın öncelikle kullanım sebebi maliyetidir. Günümüzde bazı ürünlerin maliyeti attığı gibi kaliteli yağın da maliyetinde yüksek artışların meydana gelmesi büyük firmaların daha çok kar etmesi için alternatif aramaya itti. Bunun sonucu daha ucuz maliyete sahip olan palm yağı kullanılmaya başlandı.

Palm yağının bulunduğu tespit edilen Nutella ürünleri bazı ülkelerde toplatılırken ülkemizde de gerekli araştırmalar yapılmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir