Pablo Escobar kimdir?


Pablo Escobar

Pablo Escobar, Kolombiya’ nın en zengin uyuşturucu baronuydu. O kadar zengindi ki günlük kazancı 60 milyon doların üzerindeydi. Kazandığı paraları paketlemek için kullandığı lastiğe aylık 4 bin dolar ödüyordu. Hatta bu iş için özel elemanlar çalıştırıyordu. Servetini depolarda saklıyordu. Birçoğunu da plastik varillere koyarak satın aldığı arazilere gömmeye başlamıştı. Paralarını sığdıramadığı için 2 milyar dolardan fazlasını farelerin yediği belirlendi. Böylesine bir zenginlik onu dünyanın en zengin 7.insanı yaptı.

Pablo Escobar’ ın Hayatı

Pablo Escobar, 1 Aralık 1949 yılında Kolombiya’nın Rionegro şehrinde fakir bir ailenin 7. çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda yaşadığı sıkıntılar yüzünden Pablo parayı yanlış yollardan kazanmaya başladı. İlk olarak küçük çapta hırsızlıklar yapmaya başladı. Fakat ilerleyen zamanlarda bu suçların boyutu arttı ve Medellin’deki bir başka uyuşturucu baronu olan Fabio Restrepo’ yu öldürerek ona ait her şeyi ele geçirdi.

Kolombiya uyuşturucu üretimi ve dağıtımı için oldukça uygun bir ülkeydi. Bunun için tarlalar satın alıp çiftlikler kurdu. Buradan sonra yapması gereken tek şey bu kokaini dünyaya yaymasıydı. Bunun için özel uçaklar aldı ve uyuşturucuları uçakların tekerleklerine yerleştirerek Amerika’ ya taşıdı. Milyarlarca dolar kazanmaya başlayan Pablo Escobar, Kolombiya’ da ki yoksullar için evler yaptırıyor onlara yardım ediyordu. Daha sonra siyasete atılmaya karar verdi ve 1982 yılında milletvekili seçildi. Fakat işlediği suçlar meclise yansımaya başlayınca istifa etti. O zaman Escobar Kolombiya hükümetinden bile daha zengindi. Hükümeti maddi yönden destekleyerek bazı işlerini sorunsuzca halledebiliyordu. Bu yolda o kadar çok cinayet ve suikast gerçekleştirmişti ki bu da onun kirli yüzünü ortaya çıkarıyordu. Hükümetin değişmesiyle Escobar için tutuklama emri çıktı. ABD’ye gönderilme ihtimalini düşünerek kendisi Kolombiya hükümetine teslim oldu. Hükümete dış borçlarını ödemesi karşılığında ABD’ye teslim edilmeyeceğine dair bir anlaşma yaptı.

Pablo zenginliği sayesinde hükümete istediği her şeyi yaptırtabiliyordu. Yatacağı kendi hapishanesini bile kendisi yaptırmıştı. Hapishanenin otelden farkı yoktu. İçerdeki adamlar bile kendi seçtiği adamlardı. Fakat hükümet daha sonra onu diğer hapishanelerden birine göndermek isteyince Escobar kaçmaya karar verdi. Onca ay polislerden ve peşinde intikam için birleşmiş çetelerden kaçmayı başardı. Nitekim güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada vurularak öldürüldü.  Her şeye rağmen cenazesine binlerce kişi katıldı.

Pablo Escobar, evli ve iki çocuk babasıydı. Çok genç yaşta evlendiği Maria Victoria Henao’ dan Juan Pablo Escobar ve Manuela Escobar isimlerinde bir oğlu ve kızı vardır. Escobar ailesine düşkün bir babaydı. Kaçış sırasında kızı üşüdüğü için 2 milyon doları yaktığı biliniyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir