Otobiyografi Nedir?


Otobiyografi kişinin kendi hayatını kaleme almasıdır. Kişiler hayatında yaşadıkları bütün olayları ve anıları bütün yönleri ile kaleme alarak bunu bir kitap haline getirirler. Otobiyografiler sayesinde kişilerin hayatındaki önemli olaylar ve gelişmeler başka insanlara ışık tutar.

Otobiyografi Özellikleri Nelerdir?

Kişinin kendi hayatını doğumundan yaşadığı güne kadar anlattığı ve bu durumu yazılı hale getirdiği eserlerdir. Otobiyografileri genelde toplumun önde gelen kişileri yazmayı tercih eder. Başarılı bilim adamları, sanatçılar veya siyasi kişiler otobiyografi yazma ihtiyacı duyarlar. Bu otobiyografilerde kişiler kendi yaşamlarının yanı sıra aile yapılarına ve yakın akrabalarının yaşamlarına dair konulara da otobiyografilerinde yer verirler. Otobiyografileri önemli kılan bir başka özellik ise bunların gerçek kişiler tarafından kaleme alındığı için doğruluğu yansıtma oranlarının fazla olmasıdır. Ancak otobiyografiler edebi anlatım türü olarak öznel kategoride değerlendirilir.

Toplumun ileri gelen kişileri yaşadıkları başarıları ve zorlukları insanlara daha kolay ve inandırıcı bir şekilde anlatabilmek için otobiyografi yazmayı tercih ederler. Böylece toplumda kendini çıkmazda gören kişilere yol göstermeyi amaçlarlar ve bu yöntem sayesinde de başarılı olurlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe