Osiris Tanrısı


osiris

Başlangıçta Doğa Tanrısı olan Osiris, kardeşi Seth tarafından öldürülünce, ‘Ölüler Tanrısı‘ olarak isimlendirildi.

Ölüm hikayesi ise şöyledir; Osiris kendisini kıskanan kardeşi Seth tarafından öldürülür ve vücudunun parçaları Nil Nehri’ne atılır. Karısı ve aynı zamanda kardeşi olan İris, hemen nehre gider ve sadece Osiris’in cinsel organını bulabilir. Bununla mucizevi bir şekilde bakireyken hamile kalan İris, Horus’u doğurur.

Horus büyüyünce, Seth’le dövüşerek babasının intikamını alacaktır. Sultanahmet’te ve daha bir çok dünya şehrinde bulunan ve bazıları Mısır’dan getirilen dikilitaşlar, bu organın sembolü olarak yapılmışlardır.

osiris

Antik Mısır din alimlerine göre Osiris, Nil deltası üzerinde küçük bir devletin erken kralı olabilirdi. O Mısırlıları ilk dönemlerinde tahıl, buğday ve arpa yetiştiriciliği ile tanıştırdı ve Mısır’daki yamyamlık uygulamalarına son vermesiyle saygı gördü. Osiris kanun yapıcıydı ve Mısırlılara tanrılara nasıl tapılması gerektiğini öğretti. Ayrıca şarap üretimiyle sonuçlanan üzüm yetiştiriciliğini de başlattı.

Eski Mısır tanrıları hakkındaki dini metinler ve mitlerde Osiris; dört kardeşle dünyaya gelen, tanrı Geb’in ve tanrıça Nut’un oğluydu: Horus, Seth, Nephthys ve İsis. İsis aynı zamanda onun eşi olmuştur. Kardeşi Seth ise ondan nefret ediyordu ve Mısır’a döndüğünde kendisini öldürmeye çalıştı. Mısırlılara öğrettiklerinden sonra Osiris, bilgisini diğer topluluklara aktarmak için batı Asya’ya gitti.

Diğer 72 suikastçıyla birlikte Seth, Osiris’i partiye davet etti bu sırada kardeşini özel yapım bir tabutun içine tırmanması için kandırdı. İçeri girdiğinde kapak tabutun üzerine fırlatıldı ve mühürlendi, Osiris’i boğdu.  Tabut daha sonra Nil’den aşağıya doğru süzüldü.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe