Oğuz Atay kimdir?


Oğuz Atay

Roman ve öykü yazarı Oğuz Atay ilk romanıyla edebiyat dünyasında özgün bir yazar olarak tanındı. Kastamonu’nun İnebolu İlçesinde doğdu. 1952’de Ankara Maarif Kolejini, 1957’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini bitirdi. 1960’ta Devlet Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde öğretim görevlisi oldu. Aralarında Karaköy vapur iskelesinin de bulunduğu çeşitli yapıların mimari projesini hazırladı. Tutunamayanlar adlı iki ciltlik romanıyla 1970 TRT sanat Ödülleri Yarışmasında başarı ödülünü kazandıktan sonra, öykü ve yazılarını Yeni Dergi ve Soyut’ta yayımladı. 13 Aralık 1977’de İstanbul’da öldü.

Atay roma ve öykülerinde Türk edebiyatındaki herhangi bir geleneğin izleyicisi olarak gözükmedi. Bireysel yanları ağır basan kişileri oluşturmakta yararlandığı ayrıntılı malzemeyi, toplumsal bir eleştiri amacıyla kullandı.

Tutunamayanlar

Tutunamayanlar adlı romanında alışılmışın dışında bir roman tekniği denedi. Rasgele seçilip anlatıya serpiştirilmiş izlenimini veren ayrıntıları, yenilemeleri bilinçli bir kurguyla kullandı. Konu edindiği, insanları ve yaşama biçimini, kendi yapısal gerçekliği içerisinde okura sunmaya çalıştı. Roman temelde toplumsal yaşamdaki başar kavramını tartışmaktadır.

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar, eleştirmen Berna Moran tarafından, “hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” olarak nitelendirilmiştir. Moran’a göre Tutunamayanlar’daki edebi yetkinlik, Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır.

Oğuz Atay, özellikle Tutunamayanlar romanında, modern şehir yaşamı içinde bireyin yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşları ve toplumsal ahlaka,kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını anlatır. Yapıtları eleştiri, mizah ve ironi barındırır. Kastamonu Valiliği kendisi adına 2007 yılından beri Oğuz Atay Edebiyat ödülleri vermektedir.

Tehlikeli Oyunlar

Atay, ikinci romanı Tehlikeli Oyunlar‘dan sonra öykülerini Korkuyu Beklerken adlı kitabında topladı. Ruhbilimsel öğeyi öne aldığı öykülerinde derinlemesine kişilik araştırmaları görülür.

Atay’ın büyük etki yaratan eseri Tutunamayanlar’ı 1973′te yayınladığı Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izlemiştir. Hikâyelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında toplayan Atay, 1911-1967 yılları arasında yaşamış Prof. Mustafa İnan’ın hayatı konu eden Bir Bilim Adamının Romanı‘nı 1975 yılında yayımlamıştır. 1973 yılında yayımlanan Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. Oğuz Atay, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle büyük projesi “Türkiye’nin Ruhu“nu yazamadan 13 Aralık 1977′de, İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı’na defnedildi.

1975’te yayımlanan Bir Bilim Adamının Romanı‘nda ise Türkiye’de yaygın olmayan biyografik roman türünü denedi.

Öldükten sonra 1987′de Günlük, 1998′de ise Eylembilim adlı kitapları yayımlanmıştır. Sağlığında hiçbir kitabı ikinci baskı bile yapamayan Oğuz Atay’ın kitapları ölümünden sonra büyük ilgi gördü ve defalarca basıldı. Yıldız Ecevit’in hazırladığı Oğuz Atay biyografisi Ben Buradayım… 2005 yılında yayınlandı. Türk edebiyatında yazdığı Tutunamayanlar ile post-modern tarzda eser veren ilk yazar Oğuz Atay’dır.

Kitapları ;

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe