Kimdir

Oğuz Atay kimdir?

Türk roman ve öykü yazarı. İlk romanıyla edebiyat dünyasında özgün bir yazar olarak tanındı. Kastamonu’nun İnebolu İlçesinde doğdu. 1952’de Ankara Maarif Kolejini, 1957’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini bitirdi. 1960’ta Devlet Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde öğretim görevlisi oldu. Aralarında Karaköy vapur iskelesinin de bulunduğu çeşitli yapıların mimari projesini hazırladı. Tutunamayanlar adlı iki ciltlik romanıyla 1970 TRT sanat Ödülleri Yarışmasında başarı ödülünü kazandıktan sonra, öykü ve yazılarını Yeni Dergi ve Soyut’ta yayımladı. 13 Aralık 1977’de İstanbul’da öldü.

Tutunamayanlar adlı romanında alışılmışın dışında bir roman tekniği denedi. Rasgele seçilip anlatıya serpiştirilmiş izlenimini veren ayrıntıları, yenilemeleri bilinçli bir kurguyla kullandı. Konu edindiği, insanları ve yaşama biçimini, kendi yapısal gerçekliği içerisinde okura sunmaya çalıştı. Roman temelde toplumsal yaşamdaki başar kavramını tartışmaktadır.

Atay, ikinci romanı Tehlikeli Oyunlar‘dan sonra öykülerini Korkuyu Beklerken adlı kitabında topladı. Ruhbilimsel öğeyi öne aldığı öykülerinde derinlemesine kişilik araştırmaları görülür.

1975’te yayımlanan Bir Bilim Adamının Romanı‘nda ise Türkiye’de yaygın olmayan biyografik roman türünü denedi.

Atay roma ve öykülerinde Türk edebiyatındaki herhangi bir geleneğin izleyicisi olarak gözükmedi. Bireysel yanları ağır basan kişileri oluşturmakta yararlandığı ayrıntılı malzemeyi, toplumsal bir eleştiri amacıyla kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir