Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?


Pasaport

Günümüzde yurt dışına çıkmak her yaştan insan için oldukça kolaydır. Özellikle de öğrenciler için bu durum daha da kolaylaşmaktadır. Çünkü yurt dışına çıkabilmeleri için ellerinde oldukça fazla fırsat vardır. Bu fırsatlar arasında Work&Travel, Erasmus, dil eğitimi ve turistik geziler vardır. Ve bu çıkışları gerçekleştirmek için pasaportlara ihtiyaçları vardır. Yurt dışına çıkarken her masraftan kısmak isteyen gezginler için güzel bir seçenek olacaktır.

Öğrenci pasaportu, normal pasaporta göre daha az maliyetli olduğu için öğrencilikleri devam edenler için güzel bir avantaj olacaktır.

Öğrenci Pasaportu (Bordo Pasaport) Kimlere Verilir?

Öğrenci pasaportu olarak sayıldığından sadece öğrenci olanlar bu imkândan yararlanabilecektir. Aslına bakılırsa öğrenci pasaportu normal bordo pasaport ile tamamen aynı şeydir. Fakat bordo pasaport alırken pasaport haç bedelini yatırmanız gerekmektedir. Öğrenci pasaportundan ise sadece defter bedelini ödemeniz gerekmektedir. 2023 pasaport defter bedeli ise 180 TL’dir.

18 Yaşından Küçüklere Öğrenci Pasaportu Veriliyor mu?

18 Yaşından küçükler de öğrenci oldukları takdirde öğrenci pasaportu alabiliyorlar. Ancak harçsız pasaport alabilmeniz için yine defter bedelini ödemeniz gerekmektedir. Dikkat etmeni diğer bir nokta ise 18 yaşından küçüklere pasaport alırken sadece 5 yıl süre ile pasaport alabilirsiniz. Hem anne hem de baba pasaport almaya giderken çocuklarına eşlik etmek zorundalar.

18 yaşını doldurmuş öğrenciler ise 25 yaşına kadar geçerli pasaportlarını alabiliyorlar. Örnek vermek gerekiyorsa eğer 19 yaşındaysanız, 6 yıllık pasaport alırken; 23 yaşındayken sadece 2 yıllık pasaport alabilirsiniz.

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Öğrenci yani harçsız pasaport alırken de tamamlamamız gereken bazı evraklar yer almaktadır.

  • Nüfus Cüzdanının Aslı,
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf,
  • Eski Pasaportlar (Eğer Varsa),
  • Pasaport Bedeli Dekontu (Defter Bedeli)
  • Öğrenci Belgesi,
  • Harçsız Pasaport Talep Yazısı

Not: Harçsız Pasaport talep Yazısı eski siteme göre geçerliydi ve artık 25 yaşından küçük öğrenciler için böyle bir yazıya ihtiyaç yoktur. Ancak 25 yaşını geçmiş öğrenciler için belki de farlı bir sistem yer almaktadır.

Bu evrakları tamamladıktan sonra dilediğiniz Nüfus Müdürlüğünden pasaport başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.