Obsesif Kompolsif Bozukluk nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi


Obsesif kompulsif kişilik özelliğinin temel özelliği; aşırı düzenli olmak, mükemmeliyetçilik, zihinsel ve kişiler arası ilişkilerde mükemmeli arama duygusu ve düşüncesi ile hareket etmektir. Obsesif kişiler kafalarında sanki her şeyin bir mükemmeli varmış gibi sanırlar. Dolayısıyla hem kendilerini hem de çevresindeki olayları ahlaki ve bilimsel açıdan sorgularlar, sürekli doğru mu? yanlış mı? diye sorgulama içerisindedirler. Bu kişilerin iş hayatları çok yoğun geçer, çok çalışırlar, ne yaparlarsa yapsınlar mükemmeli yakalamaya çabalarlar. Herkes yazın tatile gider, gezer dolaşır bu kişiler ise kışın yaptıkları işlerin doğru mu yanlış mı olduğunu toparlamaya, gelecek seneye hazırlanmaya çalışırlar yani işkoliktirler bir türlü başlarını işlerden kaldıramazlar.

Cinsel yaşamlarında ilk önce hazza ya da tatmin olmaya değil, başlarında biri varmış gibi bakalım doğru mu yaptın, karşı taraf bundan memnun oldu mu? yeterli mi? yetersiz mi? gibi sorgulamaya girerler. Bu tip durumlarda cinsel terapi önerilmektedir.

Obsesif Düşüncelerden Bazıları

Obsesif kişiler sağlıklı insanlardan farklı olarak sürekli bir tedirginlik ve huzursuzluk halindedirler. İşte bu kişilerin huzursuz hissetmesine yol açan bazı düşünceler;

 • Sevdiklerimin, ailemin başına kötü bir şey gelirse?
 • Sevdiğim kişilere zarar verir miyim?
 • Dua esnasında istemsiz olarak Allah’a küfrediyorum.
 • Yolda ya da dışarıda temas ettiğim kişilerden mikrop kapar mıyım?
 • Arabayı duvara çarpmak içimden geçiyor.
 • Ocağı kapatmayı da ütüyü fişten çekmeyi de unutmuş olabilirim.

En Sık Görülen Obsesyon Çeşitleri Nelerdir?

Obsesif kompulsif bozuklukların çok fazla türü bulunmaktadır. Yani birisi bende obsesyon sorunu var dediğinde bunu tek bir özellikle sınırlandırmamalısınız. Her kişide farklı belirtilerle kendini gösteren obsesif kompulsif bozuklukların en bilinenleri şu şekildedir;

 • Temizlik takıntıları: Böyle kişilerde temizlik takıntısı vardır. Belli bir alanın temizliği ya da kişisel temizlikleri konusunda sorunları vardır.
 • Şüphe takıntıları: Böyle kişiler, karşılarındaki kişilerden sürekli şüphe duyma halindedir. Güven problemi yaşarlar.
 • Düzen takıntıları: Düzen takıntısı olan kişiler, yaşadıkları ortamda her daim düzen isterler. Yamuk duran, asimetrik görünen, yerinde durmayan objeler kişilerde gerginliğe neden olur.
 • Saldırganlık takıntıları: Kişiler sürekli olarak bir gerginlik, sert cevaplar verme, fiziksel olarak saldırma eğilimindedir.
 • Dini takıntılar: Din konusunda takıntılı kişiler, aksi düşüncelere karşı aşırı tepki verirler. Günlük hayatlarını aşırı kısıtlı ve sorunlu geçirirler.
 • Sayma takıntıları: Kişiler sürekli olarak saymak isterler. Ve bu sayma eğilimlerine müdahale edildiğinde anında saldırganlaşırlar.

Obsesif – Kompulsif Bozukluk Nasıl Önlenir?

Aslında birçok psikolojik hastalıkta olduğu gibi obsesif kompulsif bozuklukta da önleme yollarından bahsetmek biraz zor olacaktır. Fakat etkilerini en aza indirmek adına hemen müdahale edilebilir. Bu noktada uzmanlar aile geçmişinde psikolojik sorun yaşayan insanların daha dikkatli olmasını öneriyor. Kendilerinde sıra dışı her ne görürlerse görsünler hemen bir doktora gitmeleri gerekiyor.

Yine çocukluk çağda büyük bir travma geçirmiş olanlar da kendilerindeki değişimlerin altında yatan sebepleri aramalıdırlar. Bu şekilde zamanında müdahale edildiğinde, takıntı hastalığınız varsa bile kullanılan ilaçlar veya doktorun önerdiği diğer tedavi yöntemleriyle etkisini en aza indirebilirsiniz.

Birini çok zor Severler

Obsesif Kompulsif kişilik bozukluğu olan kişiler kolay kolay birini sevemezler, sevilmelerine rağmen sevmekte o kadar mahir değillerdir. Sürekli her şeyin mantık çerçevesinde değerlendirmeye çalışırlar bu da ilişkilerin bozulmasına sebep olur.

Eğer kendilerinin planladığı gibi olmayacaksa grup işlerine de giremezler. Ufacık bir eksiklik olursa o işi yapmamış duygusu içerisine girebilirler.

Eski bir şeyleri atamazlar. Çünkü olur da bir gün lazım olur diye düşünürler. Ev artık taşınamayacak halde 45 yaşındaki adamın 17 yaşında giydiği kazaklar karışmaya başlar. Cimridirler çünkü para çok önemli bir şey için gerekli olur diye biriktirirler, hem kendilerine hemde çevrelerine karşı paralarını harcamayı sevmezler.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır?

Bulguların şiddeti ve hastalığa karşı olan içgörü düzeyi tespit edilir. Farmakolojik tedaviler, bireysel psikoterapiler (bilişsel davranışçı terapi, şema terapi, düşünsel duygulanımcı terapi, destekleyici terapi vb). aile görüşmeleri ve aile terapileri gereğinde uygulanabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir