Nükleer Enerji Ne Zaman Kim Tarafından Keşfedildi


Nükleer enerji ne zaman kullanılmaya başlandı, Atom bombasını ilk kim kullandı, Nükleer Enerji Ne Zaman Kim Tarafından Keşfedildi

Nükleer güç, uzun bilimsel araştırmaların ürünüdür. 20. yüzyılın başında atomun parçalanabilmesi, büyük enerji kaynakları yaratan tepkilerin, yapay olarak oluşturulmasını sağladı. Ama, iyi kanalize edilemediği durumlarda bu güç, insanlığa yarar yerine zarar da getirebilir.

Nükleer enerji gibi dev bir gücün, dünya sahnelerine ilk çıkışı, İkinci Dünya Savaşı sırasında atom bombası olarak gerçekleşti ama, bu acı verici olaydan sonra, artık insanlığın yararına kullanıldı. Sanayi, ulaşım ve tıpta kullanılan nükleer enerjinin tarımda da kullanımı başlatıldı.

Nükleer güç ile çalışan gemiler, yardım çağrısına çok çabuk yetişebilirlerken, nükleer reaktörler uzay araştırmalarına katkıda bulunabilirler. Cobalt bombaları sayesinde, kanser gibi hastalıklara çare bulunabilir ve radyoaktivite ile bitkiler dünyasına alt yeni buluşlar gerçekleştirilebilir.

Ama, atom bombası yüzünden Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerinde ölen yüz binlerce insan unutulmamalı ve nükleer gücün her zaman için insanlığın yararına kullanılmasına özen gösterilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe