Navigasyon Cihazı Nasıl Çalışır?


Navigasyon

Sisteminde yer alan grafiksel haritalar sayesinde navigasyon cihazları koordinatları ile birlikte bir yerden bir yere ulaşmak için gidilebilecek en kestirme ve elverişli yolları gösterir. Navigasyon cihazları küresel konumlandırma sistemini (GPS) kullanarak çalışır ve bu nedenle mutlaka çalışabilmesi için GPS sinyalinin ulaşması gerekir.

Uydudan alınan GPS sinyalleri ile navigasyon cihazları başta askeri alanda olmak üzere ulaşıma dair birçok sektörde kullanılır. Ayrıca gelişen teknolojiye bağlı olarak navigasyon sistemlerinin özellikle cep telefonlarında sıklıkla kullanılmaya başlanması bu cihazları gündelik hayata da taşımıştır.

Navigasyon

GPS Nedir?

İlk olarak askeri amaçlı sinyalleri takip etmek için kullanılan ve 1980’li yıllardan itibaren çeşitli alanlarda kullanıma açılan GPS, navigasyon sistemlerinde kullanılan ve dünya yörüngesinde yer alan uydulardır. Yaklaşık olarak yörüngenin 150 bin mil üstünde bulunur ve 24 uydudan oluşur. Güneş enerjisi ile çalışan uydular 7 bin mil hızla bir günde dünyanın etrafında iki kez tur atar ve verileri toplar.

Dünya üzerindeki beş kontrol noktasında GPS uyduları sürekli olarak izlenir ve toplanan bilgiler ana merkeze bildirilir. Ana merkezde bu bilgiler yeniden düzenlenerek gerekli düzeltmeler uydulara bildirilir. Hiçbir şekilde olumsuz hava koşullarından etkilenmeyen GPS uyduları GPS alıcıları ile sinyallerini iletilir. Kullanıcıların sahip olduğu GPS alıcıları bu verileri alarak bilgileri işlenir hale getirir.

Navigasyon Cihazının Çalışma Mantığı

Navigasyon cihazı GPS sinyallerini kullanan bir donanıma koordinat bilgilerini veren ve harita üzerinde hem görüntülü hem de sesli yönlendirme yapabilen bir yazılıma ve grafiksel olarak yolları gösteren bir haritaya sahiptir.

  • Yollara ait tüm veriler GPS aracılığı ile toplanır.
  • Toplanan bu veriler çeşitli navigasyon yazılımlarının içerisinde yüklenir.
  • Bu şekilde kullanılır hale gelen navigasyon cihazının içerisindeki GPS bulunan koordinatları belirler ve harita üzerinde gösterir.
  • Cihazın ara yüzüne bağlı olarak girilen adrese göre bir hedef belirlenir.
  • Navigasyon cihazı girilen hedefe göre yolları tarayarak bir rota oluşturur.
  • Hareket halindeyken uydudan gelen sinyaller ile rota eş zamanlı ilerler.
  • Sürekli güncelleme ile rotayı gösteren navigasyon cihazları sesli ya da görsel yönlendirmeler kullanarak hedefe yönlendirir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir