Nasır Nedir? Nasıl Oluşur, Nasır Tedavisi


Nasır

” Keratoma ” rahatsızlığı olarak adlandırılan nasır rahatsızlığı, yoğun beden, el ve ayak emeği gerektiren faaliyet alanlarında çalışan kişilerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Derinin kendisini korumak, oluşabilecek  tehditler karşısında bağışıklık sistemi kazandırabilmek adına, deri hasara maruz kalmış bölümde kendini, baskı miktarınca , bu baskı miktarına karşı direnç gösterebilecek ölçüde kendini kalınlaştırmaya yönelik, önlemler geliştirir, bu sürece Deride Nasır oluşum süreci olarak adlandırılır. Bu süreç aslında, derinin, bedendeki hareket faaliyetlerimizin sağlıklı bir şekilde devamı için aldığı bir önlemdir.

Nasır Kökü

Nasırlar, kendisi küçük ama acısı büyük sorunlardır. Ayakta oluşan nasırlar, günlük yaşamda ve iş hayatında yürümede engeller çıkaracakları için sağlıksal zararların yanı sıra, gündelik döngüden mahrum kalmanın etkisi ile olumsuz pisikolojik etkiler de oluşturmaktadırlar.

Nasır Oluşumuna Neden Olan Sebepler

 • Ayak yapısına uyumsuz ayakkabı
 • Yüksek topuklu ayakkabı
 • Dışarıda yalın ayak yürümek
 • Ayak parmaklarındaki deformasyonlar
 •  Ayağın fazla kemikli olması
 • Yanlış yürüme (basma) hareketi
 • Ayaklarımızın gündelik hijyenik bakımını yapmamak.
 • İki gün boyunca üst üste aynı ayakkabıyı giymek.
 • Ayaklarımızda kullandığımız çorap ve ayakkabı benzeri giysi ve elbiselerin hijyenik bakımı
 •  Kişisel araç, gereç, elbise, giysi, gıda ve benzeri tekil kullanımı olan eşyaların, tekil kullanımına dikkat edilmemesi.
 • Kendi ayak – bilek ölçülerimize göre tasarlanmış ayakkabıları tercih etmemek.
 • Sağlıklı malzemelerden üretilmiş ayakkabılar satın almamak.
 •  Ayağı sıkan ayakkabı giymek.
 •  Ayak ve parmaklardaki ortopedik yapı bozuklukları.
 • Ayaktaki kemiklerde kemik çıkıntıları.
 • Yüksek topuklu ve sivri ayakkabıların ayak derisine basınç yapması.

Ayak bölgelerinde oluşan nasırlar, genellikle hatalı ayakkabı seçiminin kaynaklanıyor,baskılardan kaynaklı kan dolaşımı yetersizliği sebebi ile meydana gelir. yanlış ayakkabı seçimi ile ilgili oluşan rahatsızlıklar konusunda daha kapsamlı bilgi edinmek istiyorsanız, konunun daha nitelikli bir şekilde ele alındığı şu linki ziyaret edebilirsiniz,

Nasır Başlangıcı

Hijyen Kökenli Önleyiciler Faktörler :

 • Nasır tutmuş bölgelerin hijyenik temizliği ve bakımı.
 • Kişisel kullanıma yönelik giysilerin tekil kullanımı.
 • Kişisel kullanıma yönelik giysilerin periyodik temizliği.
 • İş faaliyetlerinde kullanılan araç ve gereçlerin hijyenik bakımı.
 • Kuaför berber benzeri bakım merkezlerinde kullanılan araç ve gereçlerin hijyenik bakımı ve şahsa özel kullanılması gerek alet ve edevatların tekil kullanımı.

Beslenme Tabanlı Önleyici Yöntemler :

 • Metabolizmanızdaki asit/alkalin dengesini düzeltmek için 3 gün boyunca çiğ meyve ve sebze tüketin.
 • Kızartma, kırmızı et, kafein, seker ile fazla islenmiş ve katkılı besinlerden uzak durun.
 • Yetersiz A, E vitamini ve potasyum nasir oluşumunu teşvik edebilir. Beslenme seklinizde meyve, sebze ve lifli besinleri artırırsanız vücudunuza yardımcı olabilirsiniz. Muz ve havuç özellikle önerilir.

Uygulamaya Dayalı Önleyici Yöntemler :

Ayak bölgelerinde oluşan nasır tedavilerinde en önemlisi,  sebebi ortadan kaldırmaktır, bununla sağlanması için gereken önlemleri şu şekildedir :

 1.  Doğru seçilmiş uygun ayakkabılar giyerek.
 2.  Ayakkabı alırken seçilen ayakkabının burun kısminin ayakla uyumlu olması çok önemlidir.
 3.  Ayakların içinde “rahat” olduğu, yumuşak deriden yapılmış ayakkabılar idealdir.
 4.  Ayak temizliğine dikkat ederek bakteri ve mikrop üremesine uygun ortamlarda bulunan ayakların daima temiz tutulması, çorap ve ayakkabıların da sağlık bilgisi gereklerine uygun olması gerekir.
 5.  Nemlendirmeye önem vererek, cildin sağlıklı ve kuvvetli olmasını sağlamak için ayakları düzenli olarak nemlendirmek ve yumuşak kalmalarını sağlamak gerekir.
 6.  Ayakkabı giydiğiniz zaman ağrılı bölgenin korunması için üzerine normal yara bandı veya plaster takın. Bant veya plasteri 1 günden daha uzun bir süre nasirin üzerinde tutmayın ve çıkartırken nasirin etrafındaki cilde zarar vermemek için dikkat edin.
 7. Giydiğiniz ayakkabıları ayak ve özellikle parmak bölgenize baskı yapmayacak sekil ve yumuşaklıkta seçin. Ayakkabılarınıza gerekli bakim ve tamiri yaptırın veya eskiyerek seklini kaybetmiş olanları giymeyin.
 8.  Ayakkabı, terlik, çorap ve benzeri türden giysilerin hijyenik temizliklerini yapmak ve bu türden eşyaları tekil kullanmak.
 9.  Kendi ayak & bilek ölçülerimize göre tasarlanmış, sağlıklı malzemelerden üretilmiş ayakkabılar satın almak.
 10.  Ayak tabanında nasır oluşmaması için sert tabanlı ayakkabılar giyilmemeli ve böyle ayakkabılarımız varsa yumuşak astarlarla desteklemeliyiz.
 11.  Uygun ve rahat ayakkabılar giyilmelidir.
 12.  Ayak tabanlıkları ve yastıkçıkları, nasır koruyucu halka ve örtüler, parmak ayıracı kullanmak faydalı olabilir.
 13.  Nasır gidermek için salisilik asit ve laktik asit içeren losyon ve flasterler kullanılabilir. Bu asit gurupları içinde en sağıklı ve en hızlı sürede çözüm üreten asit TCA Asiti ‘ dir . tca asiti ile ağrılı bölgede oluşan dezenformasyona neden olan mikrop yoğunluklu deri, TCA asit çözeltisi yardımı ile sağlıklı derinden hızlı bir şekilde ayrılması sağlanarak acı ortadan kaldırılır, aynı zamanda deride oluşan leke ve yara izleri gene tca asit çözeltisi ile yeni derininin hızlı bir şekilde oluşmasını sağlayarak bu ve benzeri izleri silinmiş olur.

Nasır Tedavisi ve Nasır İlaçları

Nasır ciddi canı yakan bir hastalıktır. Nasırlardan kurtulmak mümkün bunun en kesin ve ekonomik çözümünü sizlerle aktarıyoruz. Nasırlar esasen cildin savunma biçimidir ve derimiz sürtünme yüzünden oluşan hasarlardan kendisini korunmak için kalınlaşır. Nasır genellikle ayaklarda ve ellerde görülür, basıncın en fazla olduğu bölgeler eller ve ayaklardır. Bir çok insanda ayakta görülen nasır oldukça can yakıcıdır. El nasırı kaba el işi yapanlarda daha sık görülür ama el nasırı olanlar bu durumu çözmeye çok uğraşmazlar, ancak ayak nasırı tedavi edilmezse yaşam kalitesini oldukça düşürür. Size bilinen en etkili nasır tedavisi yöntemini yazacağım.

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır

Nasır tedavisinde bitkiler vb. yöntemler ve basit ilaçlar sorunu çözmez. Doktorların genelde özel bakımlarda nasırlar için uyguladıkları TCA (trikloroasetik asit) çözeltisini uygulayarak nasırlarınızdan kesin olarak kurtulabilirsiniz. TCA ile nasırlı bölgeleri yakarak nasırları geçirebilirsiniz.

Ayak ve bilek bölgelerinde ortaya çıkan nasırların ” the callus appeared in the foot and ankle region ” tanısı ve tedavisi üzerine sizler için hazırladığımız makalemiz burada sona ermektedir, yazımızı bir başka kişinin de okuyup faydalanabilmesi için, kendiniz okuduktan sonra paylaşırsanız seviniriz, sağlık ve esenlik dolu günler dileriz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir