Doğa

Narın ve nar suyunun faydaları nelerdir?

Kış mevsimini vazgeçilmezi nar için yapılan araştırmalar narın sağlık deposu olduğunu ortaya koydu. Nar suyu, yüksek tansiyon hastalarının iyi bir yardımcısıdır. Öğleden evvel ve sonra içilecek birer çay bardağı taze sıkılmış nar suyu, yüksek tansiyonun dengelenmesinde iyi bir destekleyicidir. Böbrek ve dişeti iltihaplarında da oldukça etkilidir. Günde iki ya da üç kez taze sıkılmış bir çay bardağı nar suyunu ağzınızın içinde bekleterek içiniz. Nar suyunun tek veya birkaç içimde değil, yudum yudum, küçük ölçülerle tüketilmesi çok önemlidir.
Nar suyunun en güçlü olduğu özellikleri:

  • Nar suyu kan basıncını düşürür yüksek tansiyonu dengeler.
  • Nar suyu mide iltihabı ve ağrısını gideriyor.
  • Kalbi kuvvetlendirir.
  • Karaciğer zafiyetini gideriyor.

Narın barındırdığı antiseptik, antibakteriyel ve de antiinflamatuvar maddeler buruk ve kekremsi tadı oluşturan tanelerinin bağlı olduğu, onlarca kırmızı boncuğu birbirine bağlayan etli kısımlarda bulunmaktadır.

Nar Nasıl Tüketilmelidir

Tüketirken tanelerini dış kabuktan ayırarak tüketmek doğru olmayacaktır. En uygun kullanım şekli limon ya da portakal sıkar gibi sıkıp içmektir. Sıkma esnasında etli kabuğunda bulunan zengin antiseptik, antibakteriyel ve antihipertansif (tansiyon düşürücü) etkin maddeler suyuna geçer.

Dikkat : Nar tanelerinin çekirdeğiyle tüketilmesinin kabızlığa neden olabileceğini ve bağırsak hareketlerini kısıtlayabileceğini unutmayınız.

Dikkat : Eğer düşük tansiyon şikayetiniz varsa nar suyundan uzak durunuz. Nar suyu, kan basıncını düşürür. Düşük tansiyonlular taze sıkılmış nar suyunu içtikten yarım saat sonra kendilerini yorgun ve halsiz hissetmeye başlayabilirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir