Muhabbet kuşu nasıl beslenir? muhabbet kuşu konuşmayı nasıl öğrenir?


Muhabbet Kuşları objeleri renkli algılarlar. Hızlı uçmaları nedeniyle görmeleri hayati önem taşır. Ayrıca 400-2000 arasındaki ses frekanslarını algılayabilirler. Belirli sesleri hafızalarına alıp tekrar kullanma yeteneğine de sahiptirler. Hem tatlı hem de tuzlu seven bu kuşların özellikle tuz tanelerine büyük bir ilgileri vardır.

muhabbet kuşu

İlk Tanışma

Yavru bir Muhabbet Kuşunu kendinize dost olarak seçtiğinizde, kafese kapatmadan önce kısa bir süre onunla oynayın. Bu kuşunuzun sizinle iletişim kurmasına yardımcı olacaktır. Dostunuz ilk başlarda ürkek davranışlar sergileyebilir, ona zaman tanımalısınız. Onu elinize alın, kanat çırpmasını çok fazla dikkate almayın.

Unutmayın ki, sizden önce sadece kuşları ve kuş seslerini tanıyordu. Kuşu yere bırakıp, ona bir zarar vermeyeceğinizi anlamasına izin verin. Elinizi yavaşça göğsünün üzerine koyun, kaçmaya çalışırsa yılmayın, tekrar deneyin. Hareketlerinizde seri ve yavaş olmanızda yarar var. Onu sevmenize izin verdiğinde nazikçe göğsünden tutmayı deneyin. Yanlış yapıp yapmadığınızı o size davranışlarıyla belli edecektir. Eğer sizi ısırmaya ve gagalamaya çalışırsa hafifçe yüzüne üfleyin. Kuşu elinizden düşürmemeye çok dikkat edin.

Bir kuşa konuşmayı öğretirken ortam sessiz olmalıdır. 

Nasıl Besleyeceksiniz?

Muhabbet Kuşlarının temel besin kaynakları; tohumlar, meyve ve sebzelerdir. Kuşunuza yem alırken yüksek kaliteli tohum içerdiğinden emin olmalısınız. Havuç bu türün en sevdiği yiyeceklerden biridir, bunun haricinde ona elma ve çilek verebilirsiniz. Haftada bir yumurta maması verilmesi ona iyi gelecektir. Protein deposu olan bu mama, özellikle yumurtlama döneminde olan ve yavrularına bakan anneler için idealdir.

İletişim

Muhabbet Kuşları son derece sevecen, neşeli, akrobatik ve sıcakkanlı kuşlardır. Güvenlerini ve dostluklarını kazanmak için onların ilgisini çekin. Bir çok muhabbet kuşu omuzlarda vakit geçirmekten çok hoşlanır. Arada bir başlarının kaşınmasından çok hoşlanan kuşlar her gün dokunulmak isterler.

Muhabbet kuşlarının bir başka ihtiyacı da oyundur. Onunla ilgilendiğinizi göstermek için oyunlar oynayın. Mesela masanın üzerine konunca, buruşturulmuş bir kağıt parçasını önüne atın ve uzaklaşın. Kuşunuz bu kağıdın etrafında dolaşmaya ve kağıdı gagalamaya başlayacaktır. Ona dans etmeyi de öğretebilirsiniz. Müzik çalarken dans edin ve sizi izlemesini sağlayın. Kısa bir süre sonra o da sağa sola sallanmaya başlayacaktır.

Konuşmayı nasıl öğretirsiniz?

Muhabbet Kuşları konuşma yeteneğine sahiptir. Bazı kuşlar kelimeleri kolayca öğrenirken bazıları tek kelime bile öğrenemeyecektir. Kuşunuza konuşmayı öğretmeye 2-4 aylıkken başlamanız size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşları’nın şaşırtıcı bir kelime dağarcığı olsa da, kelimeleri çok yüksek bir hızda çıkardıklarından bunu anlamak zor olabilir. Hem erkek hem de dişi kuşlar konuşmayı öğrenebilirler, ama erkek kuşlar konuşmaya daha çok yatkındırlar ve dağarcıklarına sık sık yeni kelimeler eklerler. Eğer konuşan bir muhabbet kuşuna sahip olmak istiyorsanız. öncelikle elle besleyebileceğiniz bir yavru kuş almanızı tavsiye ederiz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir